fbpx

2 dubna

Chcete vidět mapu vaší mysli?

0  comments

Chcete vidět mapu vaší mysli? Pojďte si ji s námi udělat

Také si často píšete poznámky? Já myslím, že každý si musí zaznamenávat poznámky, úkoly, nebo nápady. Rozdíl je, jakým způsobem své myšlenky zachytíte. Ano, každého napadne, že nejsnazší je napsat jednoduché stručné poznámky na papír. Ano, tak si pravděpodobně psali poznámky naši rodiče a byli spokojeni. Dnes už je však jiná doba a jak se vyvinula auta, tak se vyvinulo efektivní zachycení zpětné reprodukce poznámek. V současnosti je mnoho metod zapisování, ale dnes je čas na metodu, která dokáže velmi věrně vykreslit, jaké myšlenkové pochody se odehrávají v našem mozku.

K čemu jsou tedy myšlenkové mapy dobré?

Myšlenkové mapy mají obrovskou škálu využití. Jsou výborným nástrojem na efektivní učení, dají se pomocí myšlenkových map plánovat nejrůznější aktivity, dají se využít jako příprava na prezentaci, která vás čeká v práci, nebo vám mohou pomoci vybudovat lepší návyky, které vám chybějí. Prakticky se dá myšlenkovými mapami zachytit cokoli. Speciálně jsou pro vás mapy ideální, pokud máte na starosti hodně projektů. Díky vyjádření vašich myšlenek na papír krásně rozpletete ten uzel, který se může lehce utáhnout, spravujete-li více projektů najednou. Popsat se dají jak jednoduché, tak i komplexnější úlohy. Pokud začnete s menšími úkoly, velmi rychle vypilujete svůj styl a lehce zvládnete i komplikovanější projekty.

Mozek dobře uspořádaný je lepší než mozek hodně zaplněný.

Michel de Montaigne

A proč jsou tedy myšlenkové mapy lepší než klasické zapisování?

  • Organizace myšlenek. Tento bod bych označil za hlavní výhodu myšlenkových map. Žádá jiná metoda nedovede tak přehledně zorganizovat, co se vám honí hlavou, jako mapy.
  • Přehled nad velkým množstvím informací. Přehled nad informacemi je velmi úzce spojen s organizací. Vyznat se v hromadách informací není lehký úkol, ale myšlenkové mapy vám ho mohou velmi zjednodušit.
  • Přirozené asociace. Díky tomu, že vaše myšlenky budou hezky uspořádané do jednoho celku, velmi snadno objevíte asociace, které vám mohly být skryté. Vytváření přirozených asociací mezi částmi celku je podstatná schopnost pro kreativní uvažování a plánování. Myšlenkové mapy vám pomohou tento často komplikovaný proces urychlit, zjednodušit a celkově vylepšit. Díky snadno viditelným a přirozeným asociacím máte nakročeno k novým nápadům, ale hlavně jste na skvělé cestě pochopit hlubokou podstatu problému.
  • Odraz naší mysli. Název „myšlenkové mapy“ nespadl jen tak z nebes, opravdu by obrázky měly odrážet stav a fungování naší mysli. Samotná podstata toho, jak myšlenkové mapy vypadají, je schéma našeho mozku. Nemyslíme v linearitách jako na papíře, ale myšlenky se z jednoho impulsu rozvíjejí, narážejí do sebe, mění se, rozplývají a zase nabývají tvar a úkol map je toto vše zachytit a zformulovat.
  • Zrychlené učení. Ten, kdo chodil do školy, to zná, nebo znal – neustálé čtení poznámek, znovu a znovu, prostě do zbláznění. Myšlenkové mapy by díky asociacím, přehlednosti a nápaditosti mohly zlepšit proces učení až o 15%. A znovu se dostáváme k jádru věci. Důležité je, že ať se učíte cokoli, musíte chápat souvislosti a rozumět podstatě věci. To vám myšlenkové mapy poskytují.

 

A jak tedy vytvořit krásnou a přehlednou myšlenkovou mapu?

V tomto kroku narážíme na problém, na který naráží každá nová dovednost, kterou si snažíme osvojit. Ten problém je čas. Zpočátku vše dlouho trvá, a proto lidé často nevytrvají do zdárného konce a pak je to opravdu jen ztráta času. Proto je důležité vytrvat, překonat počáteční obtíže a vypracovat se na úroveň, kdy vám opravdu tato technika začne šetřit čas.

  • První otázkou, kterou si musíte zodpovědět, je forma, kterou na sebe vezme vaše myšlenková mapa. Možností je víc, buď můžete použít tužku a papír a nebo sáhnout po elektronické verzi a vytvářet vaši mapu na počítači či tabletu. Osobně bych pro začátek doporučil tužku a papír. Papír je pro začátek určitě rychlejší a navíc můžete krásně zjistit, jestli vám tato metoda sedne, nebo ne. Pokud to s mapováním myslíte opravdu vážně, postupně bych doporučil přejít do elektronické verze, která má nespornou výhodu ve snadném vyhledávání a uskladnění
  • Dobře, tak začněme. Začněte uprostřed čistého papíru. Prostředek proto, aby zobrazoval střed vaší mysli. Okolo je vám k dispozici hromada místa, kam se můžete rozvíjet. Díky tomu krásně uvidíte proces vaší myšlenky.
  • Použijte jako váš střed obrázek. Obrázek je jasné volba, protože jednoduše, obrázek je tisíc slov. A představa obrázku je snadněji uchopitelná, než nadpis, nebo slovo.
  • Barevnost, nápaditost, originalita. Tento krok se omílá snad v každém článku o osobním rozvoji. A má to dobrý důvod. V mysli jsme stále děti, které jen vyrostly, a naše mysl si stále chce hrát a baví ji to. A co nás baví, to nám jde. Takže pokud vás vytváření myšlenkové mapy bude bavit a líbit se vám, tak si snadno zapamatujete, co obsahuje.
  • Spojování bublin. K navození prostředí vašeho mozku je důležité si jednotlivé myšlenky a body spojovat. Spojujte je však křivkami, rovná čára neodpovídá schématu vašeho mozku. Určitě jste to viděli v televizi: kamera, která prochází mozkem, a viděli jste miliardy nervových zakončení, kroutících se jako klubko hadů. Tak buďte věrohodní vašemu mozku.
  • Klíčová slova. Na každý spoj dvou myšlenek použijte jen jedno klíčové slovo. Klíčové slovo bude sloužit jako název složky a vy hned budete vědět, kterým směrem se ono vlákno ubírá, kam vaše myšlenka směřovala.
  • Obrázky. V posledním bodu zmíním znovu obrázky. Nejen, že to trochu naruší strukturu mapy a vy budete mít záchytný bod, odkud navázat, kdybyste se v mapě ztratili, ale hlavně si je prostě lépe pamatujeme.

 

Myšlenkové mapy jsou skvělý nástroj, který nám může hodně pomoci v organizaci informací, času, při správném využití nám dává neomezený nástroj k zachycení všeho, na co myslíme, co vidíme a co cítíme. Důležité je vytrvat a přes počáteční obtíže se prostě přenést, bohatě se vám to vyplatí. Napište mi do komentářů, jak se vám článek líbil. Chtěli byste další článek, kde rozebereme další metodu zapisování? A pochlubte se nám, jak vypadají vaše myšlenkové mapy. A pokud nějakému kroku nerozumíte, nebo ho chce více probrat, neváhejte mě kontaktovat na naší facebookové stránce.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center