fbpx

2 dubna

Chcete se ubránit agresi a víc si věřit? Zkuste WingTsun

0  comments

WingTsun je tradiční čínské bojové umění, krásné a ladné. Ale současně praktické, funkční, rychlé a v případě potřeby velmi agresivní,“ říká šéftrenér WingTsun Lukáš Holub.

Nejdůležitějším ve WingTsun jsou jeho principy. Většina bojových umění se řídí technikami.

„Na každou útočnou techniku soupeře se učí určitou odpověď formou protitechniky. Oproti tomu WingTsun se neřídí technikami, ale základními principy. Jsou to čtyři pravidla, která odpovídají na kterýkoliv tah soupeře. Nic víc. To velmi zjednodušuje a zrychluje boj, a tím i funkčnost,“ dodává Lukáš Holub.

Co bojové umění člověku přinese? Pohled trenéra WingTsun Lukáše Holuba

„Nejde jen o to vnímat bojová umění jako způsob, jak se naučit bránit, či zlepšit fyzickou kondici. Nebo jak řešit růžné situace. Já sám se WingTsunu věnuji 22 let, a stále mě to někam posouvá. Spíše bych řekl, že s přibývajícím časem je toho víc a víc.

V souvislosti s tím mě napadá odkaz myšlenky věčného mládí. To, že je neustále co se učit, je pro všechny velkým motorem a žene nás to vpřed bez ohledu na věk. Naopak zde spíše platí, čím je člověk starší, tím je lepší, což se o ostatních odvětví sportu říct nedá.

Našemu velmistru Kernspechtovi je například přes sedmdesát a je neuvěřitelný. Neznám žádného jiného bojovníka, který by se mu (byť by byl o několik desítek let mladší) vyrovnal. A když po něm chcete nějaké bilancování, tak se vám vysměje, že má ještě spoustu projektů a myšlenek v hlavě, které chystá uskutečnit.

A má pravdu. Cesta, která má cíl a někam vede, není limitována ničím… ani věkem.“

4 důvody, proč dělat bojové umění:

Důvod první – Bojeschopnost
Jako jeden z hlavních důvodů, proč se začít věnovat WingTsun Lukáš Holub zmiňuje bojeschopnost.

„Toto je důvod, který každý od bojového umění  automaticky očekává. Prostě naučit se bránit. Ale domnívám se, že na to většina lidí pohlíží jen jako na užitečnou věc, která by se mohla hodit,“ dodává.

Podle něj je to ale chyba. Pocit bezpečí totiž patří mezi nejzákladnější lidské potřeby. A schopnost ubránit sebe a své blízké – když to bude třeba – by měla být vnímána jako esenciální schopnost každého jedince. Žádný doplňkový sport.

Popis fotky: Jak vy byste reagoval při napadení? Autor fotografií: WingTsun/ewto.cz
Popis fotky: Jak vy byste reagoval při napadení?
Autor fotografií: WingTsun/ewto.cz

Důvod druhý – Sebevědomí
Člověk, který se v krizové situaci může spolehnout sám na sebe a je si toho vědom, jedná v životě rozhodněji, sebevědoměji.

Staví na svých vlastních pevných základech a je schopen se odhodlaněji rvát za svá práva i práva ostatních. Tato oblast má hlubší význam především pro muže, týká se totiž ega.

„Schopnost bojovat je dle mého názoru historickou úlohou muže a je to i v dnešní době součást mužské integrity. Na druhou stranu z osobních zkušeností vím, že takové „falešné“ sebevědomí umí napáchat víc škody než užitku. Tím ale díkybohu bojovník v pravém slova smyslu netrpí,“ doplňuje Lukáš Holub.

Popis fotky: WingTsun si můžete přijít vyzkoušet do 17 škol po celé ČR. Autor fotografií: WingTsun/ewto.cz
Popis fotky: WingTsun si můžete přijít vyzkoušet do 17 škol po celé ČR.
Autor fotografií: WingTsun/ewto.cz

Důvod třetí – Vyrovnanost a tolerance
Výše zmíněné zdravé sebevědomí pozitivně působí na člověka i v dalších směrech. Spokojený člověk je vyrovnaný sám se sebou, což je dobrý odrazový můstek pro schopnost vnímat jiné lidi ve svém okolí.

„Dobrý pocti je odměna za odvedenou práci například na tréninku. Celý koncept bojového umění WingTsun je rozdělen do jednotlivých programů, které si bojovník postupně osvojuje. Na své cestě si splňuje dílčí cíle, přičemž výsledek je prokazatelně viditelný,“ dodává trenér Lukáš Holub, jehož školu najdete v Praze ve Štěpánské ulici.

Důvod čtvrtý – Komunikace s lidmi
V rámci tréninků se na jednotlivých programech, především v Blitzdefence (tzv. Bleskové sebeobraně)  zaměřují na výuku komunikace. Ocitáte se v modelových konfliktních situacích a učíte se verbálně reagovat. Zpočátku je to náročné a nejspíš i trochu stresující, ovšem jen do té doby, než si to osvojíte. Naučíte se pevně vyjadřovat svůj postoj, naučíte se říkat „ne“ i vyjednávat.

Popis fotky: WingTsun vás naučí, jak se vyhnout konfliktu. Autor fotografií: WingTsun/ewto.cz
Popis fotky: WingTsun vás naučí, jak se vyhnout konfliktu.
Autor fotografií: WingTsun/ewto.cz

Důvod pátý – Seberealizace a sebezdokonalování
„Řekl bych, že my všichni, kdo máme s WingTsun co dočinění, ho vnímáme jako něco osobního, skrze co se můžeme seberealizovat. Nejsou to jen pohyby, je to ucelený komplex. Má svou duchovní stránku – filozofické taoistické principy, které nezevšední,“ prozrazuje Lukáš Holub.

Popis fotky: Nábory nových členů začaly. Zkuste si zkušební trénink zdarma Autor fotografií: WingTsun/ewto.cz
Popis fotky: Nábory nových členů začaly. Zkuste si zkušební trénink zdarma
Autor fotografií: WingTsun/ewto.cz

„Mám rád krásné věci, ale současně jsem perfekcionista a pragmatik. WingTsun je ztělesněním všech těchto aspektů, určitě se podívejte na legendární film IP MAN, zjistíte, jak WingTsun vypadá a současně se pobavíte,“ uzavírá Holub.

Školy WingTsun najdete po celé ČR. Přijďte si vyzkoušet první trénink zdarma a až poté se rozhodnete, zda ve WingTsun budete chtít pokračovat či nikoliv. Nábory nových zájemců právě probíhají po celé ČR.

Videa a více informací o WingTsun najdete na ewto.cz


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center