Umět cizí jazyk je v dnešní době, plné cestování a digitálních technologií, téměř nezbytné. Cizí jazyky se na školách učí již od raného věku a s jejich výukou se tak setkal každý z nás. Určitě mi potvrdíte, že základem jakéhokoli jazyka, je slovní zásoba.
Zabývali jste se někdy tím, jak se slovíčka učit? Nebo jste se na výuku nabiflovali, slovíčka na chvíli dostali do hlavy, úspěšně je zapsali do testu a druhý den většinu zapomněli? Takové učení je neefektivní a ke všemu demotivující. Mnoho slovíček se učíme stále dokola a přesto si některá ne a ne zapamatovat. V nedávné době vznikla aplikace, která tento problém řeší. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že s ní je učení se slovíček nejenom efektivní, ale i zábavné!
Jak aplikace funguje a co je na ní tak jedinečného?
PALM, CROWD, TAUBE, … pokud slovíčka neznáte, jistě vám přijdou abstraktní a těžko zapamatovatelná. Abychom je dostali snadno do hlavy a mohli je začít používat, můžeme využít paměťovou techniku, nazývající se metoda slovíček v příbězích, též známou jako technika klíčového slova. A proč tato technika funguje? Určitě si každý z vás pamatuje na první lásku a zážitky z dětství, děje filmů, které vás bavily a přinášely emoce. Právě na tom metoda staví, přeměníme abstraktní a neuchopitelná slovíčka na barevný, emotivní a fantazijní obraz.
Zkuste si to sami!
Abyste nám věřili, připravili jsme si pro vás 3 slovíčka. Přečtete si příběh, zavřete oči a přibližně deset vteřin si jej budete představovat, jako by se odehrával přímo před vámi. Zkuste si představit co nejvíce detailů, jaké to ve vás vyvolává pocity, jaké slyšíte zvuky, co cítíte,…
Představte si žebráka, který natahuje DLAŇ pro peníze, a z té dlaně mu náhle vyroste obrovská PALMa.
Zavřete na chvilku oči a příběh si představte, jako by se odehrával přímo před vámi.
Představte si, jak do DAVU z ničeho nic spadla KRA a usekla někomu ÚD.
Zavřete na chvilku oči a příběh si představte, jako by se odehrával přímo před vámi.
Představte si veliké náměstí, kde je tisíce holubů a mezi nimi stojí pan TAU. Sundá si klobouk a na hlavě má sušenky BEbe, na které se začnou holubi okamžitě slétat.
Zavřete na chvilku oči a příběh si představte, jako by se odehrával přímo před vámi.
Pokud jste vše udělali poctivě, naučili jste se 3 nová slovíčka!
Co vyrostlo žebrákovi na DLANI?
PALMa. Dlaň je anglicky PALM.
Co spadlo do DAVU a co to někomu useklo?
Spadla tam KRA a usekla ÚD. CROWD je anglicky dav, který se vyslovuje [kraud].
Na koho se slétali HOLUBI na tom velikém náměstí?
Na pana TAUa se sušenkami BEbe. HOLUB je německy TAUBE.
Funguje to, že ano? Možná vás trochu znepokojuje, že si budete muset pamatovat i všechny ty bláznivé příběhy. Nemějte strach, příběh si několikrát zopakujete, po čase ale zmizí a zůstane jen slovíčko.
Co všechno aplikace umí?
Aplikace 2000slovicek.cz, jak jste již mohli usoudit podle názvu, vás dokáže pomocí příběhů naučit až 2000 slovíček! A proč 2000? Aktivní znalost 2000 slovíček je třeba k tomu, aby člověk mohl bez problémů komunikovat v cizím jazyce. Kromě toho si autor aplikace Jakub Pok dobře uvědomuje, kdy slovíčka zapomínáme, a proto vás aplikace bude upozorňovat v době, kdy je vhodné slovíčka zopakovat. Velice se mi líbí, že v příběhu obvykle najdu, jak se slovíčko vyslovuje. A také mohu zapojit i svoji fantazii a vymyslet si vlastní příběhy ke slovíčkům, která se zrovna potřebuji naučit.
V blízké době budete moci aplikaci využívat i na svých chytrých telefonech a cestu autobusem tak využít efektivněji, než tomu bylo dříve. Aplikace se postupně rozrůstá a brzy bude obsahovat i nepravidelná slovesa, frázová slovesa, balíčky s odbornými názvy a mnoho dalšího. Kromě toho nezůstane pouze u angličtiny, ale přibudou jazyky jako je němčina nebo španělština.
Já si aplikaci velice oblíbila a pouze mě mrzí, že neexistovala dříve, mohla mi ušetřit mnoho času a nervů s učením. Nezapomeňte:
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem.