fbpx

2 dubna

Chcete být v něčem úspěšní? Pracujte na sobě! Začněte právě tímto článkem

0  comments

Lidé stále polemizují, zda lze skloubit pracovní život s osobním, jak je možné zvýšit produktivitu a profesionalitu, nebo kdy se rodí nejlepší nápady. Skloubit a zvládat více aktivit rozhodně jde a dokonce je mezi sebou můžeme chytře provázat – mít práci, která nás baví, studovat obor, ve kterém pracuji a naplňuje mě, koníček, který slouží zároveň jako vzdělání (četba, studium, atd.), nebo zvyšování fyzické kondice, což je přínosné nejen pro práci a studium.

Každý se chce stát rovnou po maturitě podnikatelem, manažerem, velkým šéfem a mít hodně peněz. Jedné studentky 3. ročníku střední školy jsem se při své prezentaci zeptal, jak se chce pracovně uplatnit po dokončení střední školy. Jasně mi odpověděla, že chce být manažerka. Tak jsem se jí zeptal, jestli ví, co taková profese obnáší, jaká bude náplň její manažerské práce. To studentka nevěděla. Chce být manažerka, protože tato pozice je dobře vnímána a odměňována. Následně jsem jí i ostatním posluchačům začal vysvětlovat, že manažerem se většinou nikdo nestane (pokud je nezaměstná tatínek) ihned po dokončení studia, že je potřeba si projít svou cestou a poctivě na sobě pracovat.

Studium při práci způsobí, že školu začnete vnímat „jinak“. Dost vás vzdělají předměty týkající se marketingu, obchodu, managementu, účetnictví, jazyků a další. Dám vám tip – dělejte prezentace, seminární práce, bakalářky, nebo diplomky na témata, která vás baví a zajímají, z oboru ve kterém pracujete, nebo o tom do budoucna uvažujete. Budete získávat a pracovat s informacemi, které vás obohatí a nebudete psát jen proto, že musíte, ale proto, že chcete. Profesoři jsou většinou odborníci v oboru, poskytnou cenné rady, které se hodí „do krámu“. K tomu čtěte kvalitní literaturu a internetové zdroje, dívejte se kolem sebe, zajímejte se. Prostě se neflákejte. Učit se je potřeba celý život, tak se tomu nevyhýbejte. Dokončením školy to nekončí.

Každý den věnujte alespoň 5 minut sebevzdělávání. Je to čas, který si najde každý. Udržíte si tak krok s dobou, s trendy, vývojem, technologiemi a společností.

Pokud budete jen studovat, nebudete mít praxi a budete narážet na nezájem zaměstnavatelů. Důležité je začít a dlouhodobě se vypracovávat. Zkuste si klidně více povolání, pozic. Tím nemyslím, abyste byli firemní „přeběhlíci“. Podnikové útvary jsou mezi sebou provázané, a tak můžete mít nové a svěží nápady, za které bude váš zaměstnavatel rád, což Vám může (mělo by) pomoci pozičně i finančně.

Nápady a brainstorming vedou k progresu. Dělejte si poznámky kdykoliv a kdekoliv, abyste nikdy na nic nezapomněli a nepřišli tak o cennou myšlenku. Z ní může vzniknou například originální marketingová akce vedoucí ke zvýšení Vašich prodejů. Akce samotná může být pro Vás i zábava a rozptýlení. Zajímavá propagace se stane příležitostí, jak udělat dojem na zákazníky a jak se odlišit od konkurence. Inspirujte se a spolupracujte s nejlepšími, setkávejte se s lidmi, povídejte si. Při tom všem mějte oči otevřené, využijte svůj talent, schopnosti a chtějte být (nej)lepší.

Jaké si to uděláš, takový to máš.

Seberealizace je skvělá, protože najednou můžete mít práci a koníček v jednom. Tato kombinace Vás bude maximálně naplňovat, budete při tom realizovat své nápady a vydělávat peníze. Pracovití lidé navíc získávají další kladné vlastnosti – komplexní přehled, potřebnou pokoru, dokáží více prožívat radost ze svých úspěchů. Být v pravý čas na pravém místě Vám při cestě za úspěchem pomůže. Věřte, že to přijde, ale intenzivně na to nemyslete. Když něco cítíte a věříte tomu, jděte si za tím!

Sestavujte v práci i v životě svoji osobní SWOT analýzu, před aktivitami i kdykoliv průběžně, ideálně na papír. Nebo zkuste sloupce s plusovými a mínusovými body, seznam pro a proti, cokoli co Vám pomůže. Prostě poměřujte, hodnoťte, rozhodujte se. Zjistíte tak účinnost svých aktivit, poučíte se, porostete.

Makejte na sobě, ale nebuďte workoholikem! Nesmíte dopustit, že se po několika letech vynoříte nad hladinu a zjistíte, co všechno Vám uteklo. Žijte a bavte se přítomností. Nezapomínejte na odpočinek, své koníčky, odreagování, ani na své blízké.

Dobře mluvit může jen ten, kdo věci důkladně rozumí. – Marcus Tullius Cicero

Sny o rychlém zbohatnutí vyměňte raději za postupný a pomalý růst. Ano, je to těžké, ale musíte být pracovití, zarputilí a trpěliví. Musíte si to „vydřít“. A musíte dlouho vydržet, než dostanete ten revoluční nápad, nebo než si vás všimnou ti správní lidé. Nic není zadarmo, je dobré si vším projít. Mějte své priority a cíle, svět je drsný a nebude se s Vámi mazat. Hlavně se „nepodělejte“ před problémem a překážkami. S věkem a zkušenostmi roste respekt a síla. Vypracovat se je možné. Věřte si!

Nejlepším učitelem každého z nás je život. Pokud k němu přistupujete s pokorou, není laskavějšího a lepšího učitele. Zdůrazňuji, že bez pracovitosti nic samo nepřijde. Musíme si dávat cíle, snít a důsledně si jít za svým.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center