fbpx

2 dubna

Charakter člověka aneb dáváte nebo berete?

0  comments

Všude kolem nás se setkáme s lidmi, kteří buď dávají, nebo, bohužel, pouze berou. Lidé, kteří dávají – dárci, jsou obvykle velmi štědří svým časem, který nabídnou ostatním bez jakéhokoliv problému. Často udělají více věcí pro druhé, i když to znamená, že sami sebe od práce zdržují nebo se prostě připravují o čas, který by využili úplně jinak.

Naopak lidé, kteří jen berou, jsou úplně jiní. Nedělá jim problém dokonce pošpinit toho druhého za cenu vlastního úspěchu. Neexistuje pro ně nic jiného. Úspěch přejí jen jednomu. Sobě.

Není složité uhodnout, kdo je pro prosperující společnost důležitější a vhodnější. Pokud máte kolem sebe spoustu lidí, kteří akorát berou, nikdy to nebude dělat dobrotu. Výsledky nebudou dobré a pravděpodobně nebudete ani růst. Takoví lidé ve společnosti doslova umlčí ty, kteří dávají. Ano, dav lidí, kteří akorát berou, umlčí dárce. A to tím způsobem, že lidé ve vašem okolí, kteří dávají, dávat prostě přestanou. Protože v tom nebudou vidět smysl.

Proč každá společnost potřebuje dárce? Dárci se velmi často dokážou obětovat. Což společnosti může jen pomoci. Když si lidé ve společnosti pomáhají, vyměňují si poznatky, podporují se a motivují se navzájem, vydělá na tom celá společnost. A pokud na tom vydělá celá společnost, nakonec vydělají i oni samotní. Budete mít ze sebe radost.

Jak dosáhnout toho, aby vaše společnost měla dobré výsledky? Vítejte ty, kteří dávají, a rozlučte se s těmi, kteří jen berou.

Samozřejmě, že se to velice jednoduše řekne. Je velmi těžké na první pohled a první dojem poznat toho pravého člověka pro vaši společnost. Na pracovním pohovoru se každý snaží vypadat v tom nejlepším světle. Poznat toho pravého dárce nedokáže na první pohled nikdo. Na pracovním pohovoru bude vždy každý dárce. Ale na to obrovský pozor. Někteří lidé udělají vše, aby se zalíbili a poté vám klidně bodnou kudlu do zad. Přesně tehdy, kdy to čekáte nejméně.

Někteří dárci to samozřejmě nemají jednoduché. I tím, že dáte zpětnou vazbu, která může obsahovat hodně kritiky a negativ, pomáháte. Jste v daném okamžiku dárce. Jde přesně o ty slova, která nikdo nechce slyšet, ale každý je slyšet potřebuje.

Nikomu se samozřejmě nelíbí, když je kritizován. Jenže bez kritiky bychom se nikam nikdy neposunuli. Ne každý dárce může být tedy oblíbený, ale každý dárce je potřebný. A nakonec každý člověk toho dárce stejně ocení. Říká se, že to, co člověk dá, se mu dvakrát vrátí. A platí to tak všude.

Řekněte si nahlas čtyři jména lidí, jejichž život jste zlepšili. Odpověď na tuto otázku je velice důležitá. Jestliže vaše odpověď zahrnuje vaše nadřízené, někoho, kdo je v hierarchii výše než vy, pravděpodobně více berete než dáváte. Své podřízené či lidi na stejné úrovni berete jen jako odrazový můstek.

Pokud jste řekli jména lidí, se kterými jste si rovni nebo jsou pod vámi, znamená to, že více než na osobním úspěchu ve společnosti vám záleží na úspěchu celku. Uvědomujete si, že společně toho dokážete vždy více.

Jste tedy dárce, nebo ten, kdo více bere než dává? Jak byste odpověděli na otázku?

banner_předplatné_1280


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center