fbpx

2 dubna

Cesta z dětského pokojíčku na Evropu 2 aneb poutavý příběh Ondry Urbana

0  comments

Mluvit před desítkami, stovkami a natož tisíci lidmi, je určitě obrovská výzva, a aby to posluchače bavilo, k tomu je potřeba víc než talent. Poznala jsem Ondru jako moderátora, a protože mu to opravdu šlo a příjemně bavil osazenstvo. Rozhodla jsem se zjistit, kolik za jeho úspěchem stojí dřiny, jaký je jeho příběh a plány do budoucna. Rovněž mi dal rady v boji proti nervozitě, prozradil jak zlepšit mluvený projev a především mě inspiroval.

Ondrova cesta začala na fotbalovém hřišti. Už jako malý fotbalista, když kopal do míče a hrál zápasy, měl rád jejich komentování. Někdy si říkal, že by chtěl být jako oni a hodnotit průběh utkání, byl to ale spíš sen v dálce. Brzy se mu však splnil a skutečně se dostal ke komentování menších zápasů. Kromě fotbalu přišel v dospívání i zájem o hudbu. Poslouchání rádia ho natolik pohltilo, že se rozhodl udělat si s kamarádem vlastní. Přes web pravidelně vysílali, vytvořili si dokonce i svoji znělku a získali pravidelných 3-5 posluchačů!

Z tohoto pokojíčkového vysílání bylo nejdůležitější nadšení, které kluci cítili a dovedlo je až do skutečného rádia. Zde je bohužel vyhodili a oni poprvé narazili. Kamarád to vzdal a Ondra se při dalším pokusu dostal do brněnského rádia, kde si postupně vybudoval slušnou pozici. Mimo rádio komentoval přímé přenosy na internetu – Ondrův první splněný sen.

Jestli chci být mezi nejlepšíma, tak musím z Brna pryč, první liga se hraje v Praze.

Právě to Ondra zjistil. Dal v rádiu výpověď a poslal životopisy do pražských rádií, aby měl čisté svědomí, tak i na Evropu 2. Z Evropy 2 se ozvali. Ondra pravidelně jezdil nanečisto trénovat a po měsíci dostal „skvělou“ zprávu: „Ondro je to super! Ale nemáme pro tebe místo.“

Čekání a čekání, poté přišlo zklamání a on se vrátil do rádia v Brně. Po tři čtvrtě roce se Evropa 2 přeci jen ozvala a Ondra dostal místo v druhém nejposlouchanějším rádiu u nás. Od té doby se to rozjelo a úspěšně moderuje plesy, koncerty, Dívku České republiky a další společenské akce.

15319116_1361896437175170_8297108063858810666_n

Nelze říci přesný návod, ale klíčové faktory ano a právě pět hlavních vám Ondra přináší:

  1. Trpělivost – nevzdal jsem se a stále čekal a doufal, že se přeci jen ozvou.
  2. Pracovitost – velice důležité je na sobě makat, talent je jen polovina úspěchu.
  3. Sebereflexe a pokora – snažím se hledat chyby a přiznávám si je. Učte se jak ze svých chyb, tak od těch nejlepších v oboru.
  4. Cílevědomost – mít sen je opravdu důležité, musíte mít pro co žít.
  5. Nadšení – musí v tom být cítit srdce.

Všechno, co není vysloveně nemožné se dá uskutečnit, jestliže se na to člověk plně zaměří a je rozhodnutý to udělat. – Sir Nicholas Winton

Ondra je v duši sportovec a právě to ho pohání dál: „Splnit si sen a být mezi nejlepšími je má největší motivace.“ Dalším Ondrovým snem je dostat se do televize, momentálně ho láká například hudební kanál Óčko. Chce nám předávat svoji pozitivní náladu, bavit se a dělat svět veselejším v ještě větším měřítku.

Jak je to s tvým hlasem, pracuješ na zlepšení svých projevů?
„Čtu nahlas, je totiž potřeba mít dobrou artikulaci. Pomáhá mi zpívat si a rapovat. Rovněž třeba učení se angličtiny. Také jsem se snažil vytěsnit všechna „parazitní slova“. Hlas jsem postupně vypracoval, jeden čas jsem chodil i k rétoričce. Poslouchám sám sebe, nahrávám se a přiznávám si chyby. Nejdůležitější je totiž trénovat a trénovat. Hlasivky jsou sval, a když je trénujeme, tak si tento sval můžeme vypracovat. Ale přiznávám, základ je od pána Boha.“

„Jak říká Leoš Mareš: Moderování se dá naučit, ale dobré moderování ne, to už v sobě člověk musí mít.

Co ty a nervozita? Přeci jenom mluvit před stovkami lidí není jen tak.
„Dříve jsem býval trémista. Když moderuji velkou akci, tak tréma občas přijde. Je potřeba být na takovou událost připravený, mít scénář a vědět, že to mám nachystané. Před vystoupením si udělám dřepy, vydýchám se, řeknu svá tajná říkadla a mohu vyjít na pódium.“

Ondra žije naplněným a spokojeným životem, v budoucnu by rád zkusil tvorbu na Youtube, přišel s něčím nevídaným a originálním. Peníze pro něj nejsou zas tak důležité, důležitější je pro něj svědomí a zásady. Mě Ondrův příběh inspiroval a rozhodně mi něco předal, věřím, že i každý z vás si z něj něco vezme.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center