fbpx

2 dubna

Byl by dobrý nápad zavést školu na 9. hodinu ranní?

0  comments

Toto všichni školáci určitě znají. Vstávání v půl 6 nebo v 6 ráno. Někteří vnímají od doby, kdy vstanou, až do doby, než usednou do lavice. Někteří ani to ne. Jiní jsou čilí a jdou za úspěchem hned, když vstanou. Kde je chyba? Ve školství? V nás? V rodičích? Nebo někde jinde? Mělo by se to rychle zjistit.

Máme tu několik bodů, které mohou být hlavními problémy:

1. Škola nebo obor je nebaví

Na střední školu jdeme v 15 letech a kolikrát ani nevíme, kam jdeme. Po čase zjistíme, že nás obor, kam jsme se přihlásili, nebaví. Může za to hodně fakt, že jdeme na střední školu v 15 letech a nemáme ještě ani jasno, co od života chceme nebo co chceme dělat. Tak školou jen proplouváme k maturitě nebo k titulu, abychom stejně nakonec podnikali nebo pracovali mimo obor. Je tedy chyba ve školství, že je výuka špatná, nebo v nás?

2. Když je to baví, tak jsou nevyspalí

A to je ten problém, o kterém je tento článek. Plno vědců už říkávalo, že posunout školu na 9. hodinu ranní by bylo prakticky nejlepší. V některých ostatních státech to tak funguje a jsou s tím spokojení. Když jsem byl v Itálii na výměnném pobytu, škola začínala normálně v 9 hodin ráno. Musím říct, že jsem se po celý den necítil nijak moc unaveně. Po škole šly děti na oběd domů (to je v Itálii tradice) a potom se rozutekly do kroužků, ke kamarádům, k moři, do města… prostě někam a přišly až večer.

Naše děti jsou naprogramované na to, že jdou do školy, pokud po škole nemají žádný kroužek, tak hned utíkají rychle domů, aby usedly k televizi nebo k počítači. Elektronika těžce zabíjí sny. A potom u toho sedí až dlouho do noci a nemůžou vstát do školy. I toto může být ten hlavní problém, že děti jsou nevyspalé. Kdyby toto byl fakt, tak škola může dále zůstat na 8. hodinu a chyba je na rodičích, že děti nepošlou spát brzy a nechají je sedět u elektroniky.

3. Motivovaní by rádi vstávali ještě dříve

Lidé, kteří mají tendenci něco dokázat, vstávají brzy, aby co nejvíce využili dalšího dne. A nejspíše by se nedokázali smířit s tím, že by šli do školy až na 9. hodinu. Chtěli by nejradši školu už na 7. hodinu ráno, ať můžou co nejvíce využít dne po škole.

Nyní záleží, do jaké sekce patříte vy. Jste už na střední škole nebo na vysoké škole? Tak si určete sekci. Jestli máte radši delší spaní a jdete na 9 hodin, tak si klidně spěte. Ti, kteří chtějí něco dokázat, tak vstávat brzy ráno a začít makat!

Jenže tohle se nedá říct o dětech na základní škole. Hlavně na první stupni. Největší problém by byli rodiče. Někteří vstávají brzy do práce a už nemají moc času na svoje děťátka. Asi těžko bychom poslali 7leté dítě samotné do školy.

Dále se neví, jestli by to byl šok pro děti, až budou chodit do práce, místo na 9 hodin ráno vstávat kolem 5 – 6 hodiny ranní. Záleží, jestli je ta práce bude bavit a jak jsou velké jejich sny, aby je vytáhly z postele a ony šly něco dělat. Kdo má takovou motivaci, tak to půjde hned.

Měli bychom si tedy říct, doopravdy je to dobrý nápad? Nebo je to blbost? Kdyby jedni chtěli školu na 7. hodinu, další nechat na 8. hodinu a další na 9. hodinu?  Je to celé naše lidská volba.

Související článek: Důležité otázky a odpovědi současného školství


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center