fbpx

2 dubna

Brian Tracy: Překonávání výzev

0  comments

Proč jsou někteří úspěšnější než jiní? Byla otázka, která trápila Briana Tracyho už od dětství. Říká se, že žádný bojovník není bez příběhu. Stejně to platí i o šťastných, či chcete-li úspěšných, lidech. Před pár dny jsem měl úžasnou možnost potkat skutečně výjimečného člověka, který těží z toho, čemu jiní říkají nevýhody. Velmi podobně tomu je i v příběhu Briana Tracyho. Žádní bohatí rodiče, žádné soukromé školy ani osudové náhody. Jen pochopení a práce.

Muž, který se na všechno od jisté doby začal dívat jinak. Podle jeho slov mu jednou došlo, že nemůže za svůj život vinit vnější vlivy, ale jen sám sebe. Za svou profesní kariéru publikoval přes 70 knih, konzultoval s více než 5,000,000 lidí, přes než tisícovkou společností a jeho semináře navštíví více než 250,000 lidí za rok.

#1 Stanovte cíl a vyrazte

Podle Briana je důležité jasně vědět, co chcete. Mít čistou vizi. Mnohem důležitější ale je samotná akce. Prostě začít. Není to nic jednoduššího ani nic složitějšího než udělat první krok. Mnohdy bývá ten nejtěžší, jakmile ale jednou člověk skutečně začne, už téměř nelze přestat. Jen něco udělat.

#2 Nikdy neuvažujte o selhání

Neúspěch neexistuje, je jen delší cesta. Jak se píše v Malém princi: „Kdo jde pořád rovně, daleko nedojde.“ Bez zatáček by to nebyla zábava a výzva. Každé jednotlivé selhání, škobrtnutí a přehodnocení stavu věcí je jen prodloužením cesty. A už Buddha říkal, že to není o cíli, ale o cestě samotné. Selhat tedy není možné. A zřejmě i proto jedno německé přísloví říká: „Vždy kupředu, nikdy zpět.“ Trik je v tom, že dopředu není vždy rovně.

#3 Existuje jen TEĎ

Minulost je subjektivní vzpomínka a budoucnost zase představa. Jediná možnost, jak něco změnit, je teď. I při odložení na zítra se nachýlí okamžik, kdy je od člověka vyžadována pozornost a energie v reálném čase, takže se znovu bude muset jednat o teď a tady. Naučit se žít v přítomných okamžicích je klíč k tomu něco změnit.

#4 Vyvarujte se pochybovačů

Brian věří, že je důležité obklopit se lidmi, kteří dokážou ocenit jiný pohled na svět a pozitivní přístup k životu. Není možné se nechat omezovat domněnkami a názory jiných lidí. Ve skutečnosti není možné komukoli říct, co je pro něj správné, kromě toho, aby si na tu otázku sám odpověděl. Ač si to mnoho lidí neuvědomuje, zaměřenost na jistoty a pohodlí šíří skepsi k inovacím.

#5 Berte překážky a těžkosti jako součást cesty

Tak to funguje, nic není černé nebo bílé. Většinou jde o změť barev. Stejně tak každá životní situace má tisíc příchutí a úhlů pohledu, ale hlavně bezpočet  aspektů, které si na první pohled snad ani není možné uvědomit. Z těžkých situací bývají nejcennější zkušenosti.

#6 Jasný cíl, ale mysl otevřená

Jak už bylo zmíněno, na nic není jednoznačná  odpověď a jeden postup. Podle Briana je nezbytné, aby se lidé byli schopni přizpůsobit situaci. Ne se s ní smířit, ale připustit si ji a začít ji měnit. Stejně jako připustit obměnění prostředků, kterými se předtím pokoušeli cíle dosáhnout. Je to jako jeden velký proces učení, kdy člověk musí neustále zapojovat nové poznatky. Vyslechnout názory ostatních může být perfektní skvělou vazbou nebo inspirací. Nejde o to, co jeden má a ví, ale jak nakládá s tím, co už má a ví.

#7 Málokdo chodí sám

Téměř na každém kroku jsou druzí lidé. Většinou nejsou zlí a pokud ano, pramení to často z nepochopení. Není ostuda požádat o pomoc či se přihlásit o radu. Víc hlav víc ví. Téměř každému se hodí kolega nebo někdo, s kým si může alespoň promluvit.

1b


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center