fbpx

2 dubna

Bitcoin: Je to největší fenomén nebo největší bublina 21. století?

0  comments

Ať už jste fanoušky nebo naopak odpůrci Bitcoinu a celého odvětví kryptoměn, faktem zůstává, že je to fenomén, o kterém se čím dále tím více mluví a určitě si tohle odvětví zaslouží svoji pozornost. A to je důvodem, proč jsme k nám pozvali Daniela Kosce ze společnosti Crypto Kingdom CZ, aby nás uvedl do základů Bitcoinu, resp. celého odvětví kryptoměn.

Dále už pokračuje Daniel.

Co se vám vybaví, když zaslechnete pojem Bitcoin (BTC) nebo kryptoměny? Napadají vás otázky jako

„Stojíme na prahu nového věku? Udělají kryptoměny s platebním systémem to, co udělal internet s korespondencí?“ Nebo otázky typu „Přežijí kryptoměny dalších 5 let? Za jak dlouho tahle bublina splaskne?“

Pokud jsou ale pro vás tyto pojmy nové, nebo jste jim do této chvíle nevěnovali tolik pozornosti, pak to pojďme změnit. Co to vlastně ty kryptoměny jsou?

Nejznámější kryptoměna Bitcoin (BTC) je nejčastěji zmiňována jako digitální měna. Přesnější by však bylo spíše označení bitcoinová síť, případně protokol, kde rozlišujeme Bitcoin jako síť a Bitcoin jako měnovou jednotku.

BTC je první peněžní sytém, který není NIKÝM kontrolován, je plně decentralizován a způsobuje stejně revoluční věc, kterou udělal internet s dosavadním způsobem komunikace.

Bitcoin jakožto síť je decentralizovaný systém počítačů, které spolu navzájem komunikují v režimu rovný s rovným. Je to pravý opak dnešního systému, kde je centrální orgán, který vše řídí (stát/banka). Je to bezpochyby revoluční technologie, která umožňuje vrátit sílu zpět lidem, avšak je cenná i pro centrální orgány a státy.

BTC jako digitální měna, která nemá žádného „big brothera“ (jednoduše vás nikdo nesleduje), je decentralizovaná, na principu rovný s rovným s největším počítačovým výkonem na světě. Vše je open source code, díky kterému mohou všichni přispět k vývoji, ale nikdo ho nemůže plně ovládat.

BTC vznikl z potřeby řešit finanční krizi a závislost na centrálních bankách. Jeho hodnota je určována trhem, nelze jej devalvovat, je vzácný podobně jako zlato – je ho omezené množství, avšak jednoznačně dané a neměnné.

V tuto chvíli už se jedná o způsob platby, který dnes můžete využívat v každodenním životě. Za BTC můžete nakoupit jídlo, elektroniku, střechu nad hlavou, zdravotnictví (v ČR např. Alza, Gopay, různé kavárny, obchoduje se na burzách a uznala ho i Wall Street atd.).

Z praxe – představte si, že chcete poslat prostředky z Prahy třeba do Rakouska. Jak dlouho vám to bude trvat a kolik za to zaplatíte? Cca 3 dny a za poplatky 200 až 300Kč. Když to pošlete přes LTC (menší BTC), budete to tam mít v rámci desítek minut a poplatkově to vyjde cca na 20kč.

Bitcoin však není jedinou kryptoměnou. Kryptoměn je dnes několik tisíc a je to tedy ráj pro spekulanty, kteří na nich zhodnocují prostředky i v desítkách procent denně.

Je však si potřeba uvědomit, že krypto je zcela nové prozatím neregulované odvětví. (Má jen 9 let historii, ačkoli pokusy o něj jsou tu již od 90. let). Tzn. věci ohledně zabezpečení a proklientský servis NEJSOU ještě na takové úrovni, na kterou jsme běžně zvyklí.

Někteří vám mohou tvrdit, že BTC se využívá jen pro ty nejhorší účely. Je však jedna velká pravda, že v každém riziku a každém problému se skrývá ještě větší příležitost.

Ti z vás, kdo jsou dostatečně staří, vědí, že úplně to samé se snažili prohlašovat v letech 1991 o internetu. Kdybyste v 91 roce věděli, jaký fenomén bude internet dnes, že lidé si bez něj nebudou moci představit život, nevěnovali byste se jeho studování o trošku víc času?

Moc děkujeme Danielovi za jeho vstup, resp. informace o které se s námi podělil. Musím se přiznat, že já osobně nepatřím mezi fanoušky kryptoměn a od začátku jsem k nim skeptický. Nicméně po několikaměsíčním pozorování fungování tohoto odvětví a společnosti Crypto Kingdom CZ svůj osobní názor a postoj pomalu měním. Mohou za to hlavně výsledky a způsob činnosti, kterou mám právě s Crypto Kingdom CZ.

Úplně na závěr. Kryptoměny jsou tady a je potřeba s nimi počítat a minimálně o nich vědět. Pokud se chystáte dozvědět se více, určitě směle do toho. Pokud snad přemýšlíte nad investicemi, resp. spekulacemi v téhle oblasti, pak důrazně doporučujeme vyhledat profesionály a vše pečlivě zvážit, protože se přeci jen jedná o nové a neregulované odvětví.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center