fbpx

2 dubna

Benefit v práci, který je IN? Řekněte si o manažerské studium

0  comments

Domluvili jste si se zaměstnavatelem volnou pracovní dobu, máte firemní auto, notebook nebo telefon? Nebojte se a v rámci zaměstnavatelských benefitů jděte ještě dál. Řekněte si o manažerské vzdělávání.

„Dnes je o zkušené a spolehlivé zaměstnance na trhu práce opravdu velký zájem, a tak se firmy často musejí více snažit, aby si zaměstnance udrželi. Velká fluktuace představuje pro firmy nejen finanční, administrativní, ale hlavně časovou zátěž“, říká Štěpán Mika, ředitel Central European Management Institute (CEMI).

Proto v současné době jdou firmy v oblasti zaměstnaneckých benefitů mnohem dále než dříve. Nabízejí jim manažerské vzdělávání MBA. Benefit, který je prospěšný pro obě strany.

„Stále více se setkáváme s tím, že zaměstnavatelé nabízejí MBA studium svým klíčovým pracovníkům jako firemní benefit,“ říká. Zaměstnavatelé si také uvědomují, že na rozdíl od „benefitů“ typu pingpongový stůl v odpočívárně či zenová čajovna se u studia MBA jedná o benefit, který je oboustranně prospěšný.

Podle Štěpána Miky souvisí tento trend se současnou dobrou ekonomickou situací a velmi nízkou nezaměstnaností v ČR. Při porovnání míry nezaměstnanosti se tak ve 4. čtvrtletí roku 2016 jedná o hodnotu 3,6 %, zatímco za rok 2011 se jednalo o 6,7 % a za rok 2012 dokonce o 7 %.

„Pokud si o tento benefit neřeknete svému zaměstnavateli nyní, tak už raději nikdy,“ dodává s nadsázkou.

MBA jako benefit je na vzestupu

Ještě před několika lety byla situace v oblasti MBA studia jako zaměstnaneckého benefitu naprosto jiná.

„V roce 2011, kdy jsme začali online MBA studium nabízet, byl stále velmi zřetelný vliv ekonomické krize, která umožnila mnoha zaměstnavatelům osekat benefity, bez toho aniž by proti tomu jejich zaměstnanci protestovali,“ popisuje Štěpán Mika.

Foto: Mgr. Štěpán Mika, ředitel Central European Management Institute Autor: CEMI
Foto: Mgr. Štěpán Mika, ředitel CEMI
Autor: CEMI

Většina lidí byla v té době ráda, pokud jim zaměstnavatel nesáhl na plat nebo jejich pozici rovnou nezrušil.

„V té době u nás jednoznačně převažovali jako studenti lidé, kteří se pro MBA studium rozhodli z toho důvodu, aby byli pro současné i potenciální zaměstnavatele atraktivnější a nemuseli se tak nejen bát o své místo, ale mohli dokonce pomýšlet i na povýšení,“ říká Štěpán Mika.

Studiem MBA tak vysílali svému zaměstnavateli jasný signál, že jsou ochotni na sobě tvrdě pracovat a obětovat i část svého osobního volna na profesní vzdělávání, a to dokonce za své vlastní náklady.

„V té době jsme zaznamenávali jen minimum firem, které by se na financování MBA studia svých zaměstnanců podíleli, natož aby jim ho hradili ze 100 %,“ popisuje Štěpán Mika, jehož institut CEMI se zaměřuje na vzdělávání manažerů od roku 2011 a má již 1000 absolventů MBA a LLM studia.

Dnes je situace diametrálně odlišná, ekonomice se daří, což ruku v ruce s nejnižší mírou nezaměstnanosti v historii ČR hraje do karet spíše zaměstnancům než zaměstnavatelům.

Co když váš zaměstnavatel bude mít obavu, že vám studium zaplatí a vy budete chtít odejít za lepším?

„To se dá velmi snadno vyřešit dohodou o prohlubování či zvyšování kvalifikace, v níž se stanoví podmínky, které budou výhodné pro obě strany. Ve všech těchto věcech jsme schopni zaměstnavatelům pomoci a příslušnou administrativu vyřešit s našimi právníky za ně,“ uvádí. Mika.

Podle něj k situaci, kdy se zaměstnanec rozhodne opustit firmu, dochází spíše v těch případech, kdy mu zaměstnavatel nevyjde vstříc, zaměstnanec se rozhodne MBA studovat sám na vlastní náklady a logicky se pak začne poohlížet po vyšší pozici s lepším platem.

Podle výzkumu, který institut CEMI realizoval, se po ukončení online MBA studia
92 % absolventů posunulo o 1 a více pozic ve firmě, 42 % získalo konkurenční výhodu na trhu práce, 75 %  zvýšilo své finanční ohodnocení až o třicet procent a 40 % získalo nové pracovní a osobní kontakty, které jim pomohly v jejich dalším profesním růstu.

Foto: Studovat můžete kdykoliv, studium trvá rok
Autor: CEMI

„Někdy školné uhradí zaměstnavatel celé, případně se na něm finančně podílí i zaměstnanec, vždy to závisí na tom, jaké podmínky si zaměstnanec v jeho firmě dojedná. Často řešíme i platbu školného na splátky,“ dodává Mika.

Jak skloubit práci a studium?

Zaměstnavatel se často bojí, že zaměstnanec bude mít častější absence v práci, a zaměstnanec, že to pak vše bude muset dohánět, nebude mít čas na rodinu nebo žádný osobní čas.

Z tohoto důvodů stále více lidí volí studium online MBA. Právě kvůli velké časové svobodě studia tak zájem o tento druh výuky rok od roku roste.

„Studenti mohou studovat odkudkoliv a kdykoliv jim to jejich časové možnosti dovolí. Je to velice dobře slučitelné s pracovními povinnostmi, výuku lze přerušit, prodloužit. Navíc naši studenti si často pochvalují i to, že program trvá pouze rok, “ říká Mika.

Na co si dát pozor pří výběru online studia

Když se rozhodnete umožnit vašim zaměstnancům online studium MBA, na co si dát pozor při výběru vhodné školy? Těch aspektů je několik, určitě rozhoduje počet absolventů a jejich reference. Podle Miky je i důležitá je transparentnost, studenti mají znát harmonogram výuky, různé termíny, sylaby předmětů.

CEMI_ online MBA studium_promoce_v_břevnovském_klastere
Popis fotky: Studium je zakončeno slavnostní promocí
Autor: CEMI

„I když se jedná o online studium, studenti by měli mít možnost se podívat do sídla firmy, zda se nejedná o nějakou virtuální společnost a jsou důležitá i jména lektorů, kteří s danou institucí spolupracují,“ uvádí Mika a přidává na závěr jeden vtip, kolující o MBA:

„Víte, co podle některých znamená zkratka MBA? Mladý, Blbý, Ambiciózní. Naprostou většinu studentů přitom tvoří lidé mezi 35-50 lety, kteří již velmi dobře ví, co od studia a také od života očekávat a za nimiž je vidět mnoho dobře odvedené práce. Často jsou to lidé, kteří již mají odborné i manažerské zkušenosti a chtějí načerpat nové trendy v oboru“. A jakého nejstaršího absolventa institut CEMI má? „Naším nejstarším absolventem je 80letý majitel právnické firmy, stále profesně aktivní. Je tedy vidět, že argumenty o mládí tady neobstojí. A je také vidět, že online forma vzdělávání není cizí ani starším generacím“, upřesňuje Štěpán Mika.

Dokdy je možné se do online MBA studia přihlásit? „Nábory do jarních MBA programů končí u některých programů již 8. března, u některých oborů do 15. března, poté další příležitost pro online MBA studium bude zase až v říjnu,“ uzavírá Mika.

Více najdete na cemi.cz


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center