fbpx

2 dubna

Amancio Ortega Gaona prvně poslíčkem, pak miliardářem

0  comments

Zásadový muž, který odmítá nosit kravatu, každý den si do práce obléká modré sako, bílou košili a šedé kalhoty. Téměř každé ráno si dává kávu v téže kavárně, obědvá ve firmě se svými zaměstnanci a ještě, abych nezapomněl, je podle časopisu Forbes (2014) třetím nejbohatším člověkem planety. Ženy po jeho výrobcích šílí, ale média o něm téměř nic nevědí.

Řeč je o muži stojícím na vrcholu oděvního průmyslu a zakladateli značky ZARA. Celé jeho jméno zní Amancio Ortega Gaona, ale pojďme se společně podívat na jeho cestu k úspěchu pěkně po pořádku.

Ortegův příběh začíná 28. března 1936 ve španělské provincii Leónu. Narodil se do poměrně chudé rodiny. Matka byla služkou a otec pracoval na železnici. V třinácti letech se rozhodl kvůli špatné finanční situaci svých rodičů zanechat střední školy a začal pracovat v obchodě Gala. Zde dělal následující roky poslíčka a časem se vypracoval až na post vedoucího obchodu.

Impulsem pro otevření vlastního podniku mu byla jeho manželka, která si stěžovala na nedostatek kvalitního spodního prádla, které by bylo za přijatelnou cenu. Manželé se pokusili ušít vlastní negližé, aby později mohli na trh uvést kvalitní oblečení pro běžné lidi. V tomto období 27-letý Ortega otevírá vlastní obchod s názvem GOA. Poprvé pojem ZARA, jako textilní značka, spatřil světlo světa v roce 1975. Nejdříve to byla textilní prodejna, ale později, šikovností jejího majitele, rozšířila své působení a stává se z ní obchodní řetězec.

ZARA neustále nabízela nový sortiment zboží, vycházela vstříc svým zákazníkům, nabízela luxusní oblečení za velmi nízké ceny oproti konkurenci a o deset let na to pan Ortega založil holding Inditex, který sebral pod svá křídla i mnohé jiné firmy jako například Massimo nebo Bershka. V roce 1988 pan Ortega otevírá první prodejnu ZARA v zahraničí a začíná expandovat do zemí jako je Velká Británie, Itálie či Japonsko. ZARA se stává celosvětově uznávanou textilní značkou. Postupem let se ZARA pomalu rozrůstá do dalších zemí ve světě a následujících 13 let se pan Ortega soustředí na udržení kvality, flexibility a budování značky. Rok 2001 přináší vstup Inditex-u na burzu v Madridu a z 65-letého Ortegy se rázem stává miliardář, který se dnes umisťuje na předních místech v  žebříčcích celosvětově nejbohatších lidí planety.

Pět věcí, které byste si od Ortegy měli určitě osvojit:

1. Váš osud je jen ve vašich rukou. Pracujte na sobě a jděte si vytrvale za tím, co milujete.
2. Sledujte po čem vaši zákazníci nejvíce touží, dejte jim to nejlepší, co můžete dát a úspěch na sebe nenechá dlouho čekat.
3. Sledujte trh a buďte flexibilní.
4. Stůjte oběma nohama pevně na zemi a zachovejte si lidskou tvář, přestože máte za sebou miliardovou společnost. Jste stejně tak člověkem, jako váš zaměstnanec.
5. Darujte lidem kvalitu a oni se vám obratem postarají o dobrou reklamu.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center