fbpx

2 dubna

9+1 géniů, kteří propadli drogám

0  comments

Drogy. Slovo, které neslýcháme v kladném kontextu příliš často. Popravdě se není čemu divit. Překvapivě mnoho lidí s nimi má zkušenosti.  Pro mnohé skýtají inspiraci. Stačí si vzpomenout například na Jacka Kerouaca, který pod jejich vlivem vyplodil vynikající dílo Na Cestě. Stejně tak celá generace Beatníků. Viděli jste film Vlk z Wall street? Vzpomínáte na zkušenosti Steva Jobse s LSD?

Užívání drog samozřejmě nepodporujeme. Je ale zajímavé sledovat lidi, kteří i s nimi dokázali úžasné věci. Na druhou stranu těch, se kterými mnoho dokázaly právě drogy, je více. 

Charles Dickens

Jeden z největších spisovatelů 19. století, Otec Olivera Twista nebo Kroniky Pickwickova klubu podle všeho vděčil za svou inspiraci z velké části opiátům. Mel téměř každý den kouřit svou opiátovou dýmku. Zemřel na mrtvici ve věku necelých šedesáti let. Můžeme se jen dohadovat, zda měla jeho závislost vliv na zdravotní stav.

Ernest Hemingway

Člen Ztracené generace a jeden z nejznámějších amerických autorů a novinářů měl také své vnitřní démony. A to i přes to, že získal Pulitzerovu cenu za žurnalistiku a Nobelovu cenu za literaturu. Alkohol byl jeho věrným společníkem a postupně ho měnil. Dostavily se zdravotní potíže, které vyústily až k depresím a vážným duševním potížím. Neví se přesně, co bylo příčinou jeho smrti, s největší pravděpodobností ale šlo o sebevraždu.

Edgar Alan Poe

Další z řady slavných spisovatelů, kteří měli své potíže. Autor Havrana nebo Jámy a kyvadla neměl příliš radostný život. Nejen že finanční situace nebyla nejlepší, rovněž osobní život se nevyvíjel podle představ. Poe byl těžce závislý na alkoholu. Podobně jako v předešlém případě se přesně neví, zda zahynul vlastní rukou či nikoli. Ví se jen, že okolností jeho smrti byly nezvyklé.

Kurt Cobain

Příběh zpěváka Nirvany je světově známý. Proslavil se svým unaveným hlasem a stylem zpěvu. S rukou na srdci, kdo rozumí každému slovu z písničky Smells Like Teen Spirit? Dokonce ani rodilí mluvčí ne. V roce 1994 se přidal do Klubu 27. Je to jakási litanie pro celé zástupy umělců, kteří si sáhli na život v e věku dvaceti sedmi let. Povětšinou kvůli depresím umocněným drogami a alkoholem. Sám Kurt byl těžce závislý na heroinu.

Pyotr Ilyich Tchaikovsky

Tchaikovsky je ruským skladatelem a autorem oper Labutí jezero či Louskáček. V devatenáctém století byl život mnohem tvrdší a o Rusku to vždy platí dvojnásob. Pyotr trpěl celý život depresemi, které se pokoušel léčit alkoholem. Bohužel neúspěšně.

Sigmund Freud

Jen málokoho by napadlo, že autor psychoanalýzy měl poměrně dobře rozjetou drogovou kariéru. Dokonce byl velikým obhájcem kokainu, který také sám užíval. A to pro rozličné účely; proti depresím, pro zahnání migrény anebo pro větší produktivitu. Byl to právě Freud, kdo jako první přišel s objevem, že na kokainu se člověk učí mnohem rychleji. Rovněž psychoanalýza byla vytvořena, když si Sigmund dopřával potěšení ve formě bílého prášku.

Stephen King

Kokain, Xanax, valium, NyQuil, alkohol, tabák a marihuana byly denním chlebem tohoto slavného autora. Pokoušel se tak léčit psychické potíže spojené s depresemi. V jednom interview dokonce přiznal, že si nepamatuje tvorbu některých svých děl.

Vincent van Gogh

Ani jednomu z nejvýznamnějších Nizozemců se nevyhnuly potíže s návykovými látkami. Holandský malíř a kreslíř trpěl chronickou závislostí na alkoholu. Ta byla jako v předešlých případech spojená s mentální kondicí. Autor Hvězdné noci nebo Jedlíků brambor si nakonec sám sáhl na život.

Steve Jobs

Winston Churchill

Jeden z mužů, který se významně zasloužil o vítězství Spojenců ve válce. Byl proslulý neúnavností a vytrvalostí. Nacisté o něm říkali, že nikdy nespí. A měli vlastně pravdu, nicméně to nebylo díky jeho nadpřirozeným schopnostem. Nevděčil za to ani whisky, jejímž pitím byl proslulý. Byly to amfetaminy, co ho udrželo na nohou takovou dobu. Netřeba říkat, že stres a drogy si pak vybraly svou daň.

Sherlock Holmes

Ani fiktivní postavy nemají jednoduchý život. To samé platí i o nejlepším detektivovi všech dob. Nejen že mu jeho autor Conan Doyle nedopřál šťastnou minulost, kromě toho mu také nadělil závislost na kokainu. Sherlock měl s sebou dokonce vždy mít několik dávek pro případ, že by nebyl dostatečně sebevědomý.

Většina z výše uvedených lidí jsou umělci. Jsou tak vybraní schválně, jelikož jde o skutečně nesmrtelné lidi. Nejsou ale sami. Steve Jobs, Marilyn Monroe či Robert Downey Jr. měli obdobné potíže. V období První republiky byl kokain volně k dostání a nemůžeme tak mít lidem za zlé, že jej užívali. Popravdě většina českých herců v těch časech fungovala posilněná.

V úvodu je za celou redakci zmíněno, že nepodporujeme podobné záležitosti. Nicméně bychom rádi ukázali, že se nemusí jednat o konečnou záležitost a vždy je zde další cesta.Možná dokonce i váš oblíbený umělec má nějaké podobné zkušenosti. Posloucháte Eminema, Ozzyho Osbourna či Britney Spears? Pak už nemusíte hledat.      


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center