fbpx

2 dubna

9 inspirujících faktů o J. K. Rowlingové

0  comments

Celým jménem Joanne Kathleen Rowling je autorkou nejprodávanější knihy všech dob. Její sedmidílná sága o Harrym Potterovi si získala bezpočet ocenění, byla předlohou k filmu, jehož natočení  stálo 21 miliard dolarů, ale hlavně získala bezpočet lidských srdcí. Příběh o škole čar a kouzel je přeložen do 67 světových jazyků a prodalo se jí více než 450 milionu kopií. Sama autorka je i po svých ohromných úspěších stále činná a neustále publikuje další knihy. Neustále rozšiřuje známou sérii mladého kouzelníka o krátké povídky na jejím blogu, zároveň však autorka připravuje další knihu z této série.

Člověk, který je autorem takto úspěšné knižní a zároveň i filmové série již jistě nemusí mít žádné obavy o svůj další život. Rád bych zde ale představil několik zajímavých a inspirujících věcí o této úžasné dámě, jejíž příběh mě osobně neskutečně překvapil a dojal.

1. Tvořila na místech, kde se cítila dobře

Autorka nejprodávanější knih všech dob milovala vlaky. Možná právě proto, že se ve vlaku seznámili právě její rodiče. Díky svým studiím musela často jezdit vlakem do školy. Dlouhé cesty si prý často krátila vymýšlením krátkých povídek či příběhů. I samotný nápad Harryho Pottera prý Joanne dostala ve vlaku.

2. Vytrvala několik desítek let

Jako malé jí bylo pouhých šest let, když napsala svou první knihu o králíčkovi jménem Králíček. Již od dětství poté psala krátké literární útvary, které ovšem nepublikovala. První kniha z úspěšné série vyšla, až když její autorce bylo třicet dva let.

3. Psaní jí naplňovalo

Rowlingová se sama netají tím, že do své knižní série vložila velký kus sama sebe. Pro mnoho dějových zvratů sloužil jako inspirace její vlastní život, který nebyl vždy nejveselejší. Autorka říká, že k psaní častokrát vlastně utíkala, což dokazuje i to, že její tvorba byla určena „do šuplíku“.

4. Častokrát překonala sama sebe

Deprese, insomnie, poruchy příjmu potravy. Komplikace, které J. K. Rowlingovou často provázely jejím životem. Její špatné psychické rozpoložení ji znovu zahánělo k psaní, do kterého vkládala svůj smutek a sama přiznává, že například mozkomoři byli inspirovaní jejími depresemi.

5. Překonala i počáteční neúspěchy

Podobně jako většina začínajících autorů, tak i Rowlingová měla velké potíže s vydáním své první knihy. Zprvu ji několik nakladatelství její žádost zamítlo. Až, jak ona sama tvrdí, majitel jednoho z nich dal přečíst první kapitolu Harryho Pottera a Kamene mudrců svojí dceři, které bylo osm, a ta prý okamžitě po dočtení kapitoly přišla poprosit o zbytek knihy. Editor její knihy jí následně dokonce radil, aby si sehnala práci, jelikož  z literatury pro děti by se prý neuživila.

6. Z nuly na maximum

Jelikož se z jejího díla stal bestseller, musela se autorka vyrovnat i se změnou svého života a jeho podmínek. Přiznává, že nabyté bohatství pro ni bylo častokrát více svazující než osvobozující.

7. Ztratila status miliardářky

Rowlingová v roce 2012 pozbyla společenského statutu miliardářky a částka na jejím kontě se ztenčila pod devět nul (avšak liber). Jako autorka nejprodávanější knižní série získala neskutečné bohatství, jehož naprostou většinu následně rozdala na charitu a pro dobročinné účely.

8. Oceněna Její Výsostí

Psal se rok 2001, když byla Rowlingová oceněna Řádem britského impéria, Její Výsostí královnou Elizabeth II. za její přínos dětské literatuře.

9. Nikdy nezapomněla, odkud vychází její úspěch

Stejně jako každý umělec pramenil i úspěch Rowlingové z jejích fanoušků. Byla si velmi dobře vědoma, že nebýt jich, nikdy by se nedostala ze své beznadějné situace bez zaměstnání a sama s dětmi. Proto se o své čtenáře snažila a stále snaží pečovat, jak nejlépe umí. Nejen že neustále rozšiřuje svůj repertoár psaných děl, zároveň dokonce odpovídá na dopisy, které jí chodí a sama zmiňuje na svém blogu některé, které na ní obzvláště zapůsobily.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center