V minulém článku jsme si vysvětlili, co je to komfortní zóna a proč je dobré ji opustit. Pokud patříte ke skupině lidí, kteří se chtějí z komfortní zóny dostat a začít konečně žít svůj život na plno, je tento článek právě pro vás.
Každý den dostaneme na svůj účet 86 400 vteřin. Je jen na nás, jak s nimi naložíme.
Ještě před tím, než se začnete soustředit na opuštění komfortní zóny, musíte si uvědomit, že život máte jen jeden. Lidé často litují času, který promrhali. Litují, protože si dříve či později uvědomí, že přišli o část svého života. Možná si to v tuto chvíli neuvědomujete, ale každá vteřina v životě může být důležitá.
Jaká je hodnota času?
Abyste zjistili jakou cenu, má jeden rok, zeptejte se člověka, kterému zůstává poslední rok života.
Abyste zjistili, jakou cenu má jeden měsíc, zeptejte se studenta v polovině letních prázdnin.
Abyste zjistili, jakou cenu má jeden týden, zeptejte se člověka, který prožil týden v kómatu.
Abyste zjistili, jakou cenu má jedna hodina, zeptejte se člověka, kterému ujel vlak.
Abyste zjistili, jakou cenu má jedna minuta, zeptejte se obchodníka na burze.
Abyste zjistili, jakou cenu má jedna sekunda, zeptejte se člověka, který se na poslední chvíli vyhnul autonehodě.
Abyste zjistili, jakou cenu má jedna setina, zeptejte se sportovce, který skončil na druhém místě.
Stevu Jobsovi se při vývoji nového Macintoshe zdálo, že start počítače trvá příliš dlouho. Vzal tužku a papír a vypočítal, že kdyby Mac používalo 5 milionů lidí a každý by denně ušetřil pouhých 10 vteřin času, znamenalo by to roční úsporu zhruba 300 milionů hodin, což odpovídá zhruba stovce lidských životů. Tímto výpočtem donutil inženýry se zamyslet a během několika týdnů přišli s řešením, které zrychlilo proces startování počítače o celých 28 vteřin.
Doufám, že vám tato část článku pomohla uvědomit si, že množství času, které máme je omezené.
Opuštění komfortní zóny není jednoduché, ovšem nestojí vás ani korunu, ba naopak můžete jen získat. Za to se vám klidně zaručím. Nemusíte získat pouze peníze. Můžete zlepšit vztah s partnerem, využít maximální osobní potenciál nebo zlepšit svou fyzickou a psychickou kondici.
Jak tedy opustit komfortní zónu? Neexistuje konkrétní návod, jak opustit komfortní zónu. Já vám ukáži, co pomohlo a pomáhá mně. Doporučuji vyzkoušet všechny body a podle vlastního uvážení si vybrat ty, které budete dodržovat. Některé z bodů níže využívám doteď, protože mi vyhovují a připomínají mi, že v životě chci něco dokázat.
1. Naučte se využívat sociální sítě ve svůj prospěch nebo se od nich úplně oprostěte.
Většina z nás si život bez sociálních sítí nedokáže představit. Ani mně se nepodařilo se jich úplně zbavit. Proto jsem začal facebook a twitter používat jinak než předtím. Zbavil jsem se skupin, které přidávaly nepotřebné příspěvky a zaměřil jsem se na skupiny s tématikou motivace a osobního rozvoje. Také jsem přestal trávit čas nepotřebným chatováním. Raději jsem se vydal s přáteli ven, popřípadě se věnoval jiné aktivitě.
2. Věnujte se osobnímu rozvoji – čtěte články, které vám pomohou změnit váš život.
Tento bod můžete skloubit s předešlým bodem. Vytvořil jsem si takový rituál. Každé ráno si u snídaně projdu facebook a přečtu si 2-3 články, které mě nadchnou svým nadpisem. Vybírám si je tak, aby mě vždy jeden z nich namotivoval na zbytek dne. Také si pročtu několik citátů.
3. Naučte se spát v rozumné časové míře.
Pokud patříte do skupiny lidí, kteří jsou schopni prospat celý den nebo naopak nespat skoro vůbec, je čas na změnu. Zdravý spánek je 7 – 9 hodin denně. Přes týden jsem se naučil chodit spát nejpozději v tolik, abych naspal alespoň 7 hodin denně. Možná si říkáte: Když to začnu dodržovat, nebudu mít na nic čas. Hloupost! S největší pravděpodobností si pouze neumíte rozdělit svůj volný čas. O rozložení času si povíme někdy příště.
4. Přečtěte si knihu – Konec prokrastinace.
Tento bestseller vám jednoznačně pomůže opustit komfortní zónu. Nachází se v něm spousta dobrých myšlenek, cvičení a nápadů, kterými se můžete začít řídit. I mně pomohla a některé cvičení dodržuji dodnes.
5. Sepište si seznam aktivit, které chcete změnit nebo se jim začít věnovat.
Přestat kouřit, začít běhat, naučit se kreslit nebo se více věnovat partnerovi. Může to být vlastně cokoliv. Hlavně se nebojte vypsat všechno, obtížnějším změnám se začnete věnovat později.
6. Vytvořte si týdenní plán, který vám pomůže dodržet všechny vaše cíle.
Doporučuji vám využít plán z knihy Konec prokrastinace. Plánu se říká Burzer lístek a už několik měsíců jej pravidelně využívám. Díky němu budete moci dodržovat všechny aktivity.
7. Přestaňte hledat výmluvy.
Když už se mi opravdu nechce a v hlavě mám spoustu výmluv, jdu si zaběhat. Při běhání si vyčistím hlavu a získám endorfin. Možná je to jen placebo efekt, ale nemám poté problém udělat jakoukoliv aktivitu. I vy můžete najít něco, díky čemu budete ochotni překonat nechuť k dané aktivitě. Může to být myšlenka na budoucnost nebo jen těšení se na dobrý pocit, který z toho budete mít.
8. Začněte s postupnou změnou aktivit a návyků.
Asi jste zažili situaci s novoročními předsevzetími. Sepsali jste si dlouhý seznam změn jako v bodě číslo 5, ale následně jste nebyli schopni všechny body dodržet déle než několik týdnů. Proto musíte se změnami začít postupně, doporučuji 1 – 2 změny za měsíc. Později můžete počet navýšit.
9. Všímejte si změn, které se díky vašemu snažení objeví.
Tento bod je taková třešnička na dortu. Všímejte si změn, které uděláte v průběhu opouštění komfortní zóny. Pokud jste se někdy účastnili nějakého závodu, určitě si vzpomenete na ten nádherný pocit, když to konečně máte za sebou. Přesně tak je to i s opuštěním komfortní zóny. Velice často myslím na to, jaký jsem byl kdysi a jaký jsem teď.
Doufám, že některý z těchto bodů využijete a budu rád, když se podělíte o své zkušenosti s opuštěním komfortní zóny. Už jste rozhodnuti změnit svůj život?