fbpx

2 dubna

8 způsobů, jak předejít vyhoření a začít se držet úspěchu

0  comments

„Je čas být sobecký pro své vlastní blaho.“

Co se s Vámi děje, když uvíznete ve stavu naprostého vyčerpání?

Když vás stres ovládá dlouhodobě a vaše energetická hladina mizí jak pára nad hrncem společně s trpělivostí a vášní, kterou začínáte postrádat?

Tuto otázku si může klást více lidí, než si jenom myslíte. Nejste totiž sami, kdo se s tímto problémem potýká.

Problémem většiny lidí je, že v těchto stavech zůstávají příliš dlouho. A jak sami víme, všeho moc škodí. Totiž ohromná spousta lidí i navzdory tomu, že se nenachází ve stavu vyhoření, si budují návyky, které vytváří dokonalé prostředí pro všem tolik nepříjemný stres.

Nenechte se tímto problémem ovládnout a nestaňte se tak dalším v řadě, kdo se mu nedokáže postavit čelem a tváří v tvář. Ovládněte tuto schopnost a vstávejte každé ráno s obnoveným dostatkem vitality.

Není jednoduché vrátit se zpět do hry po tom, co jste vyhořeli a rozhodně se to nestane přes noc. Nicméně pokud budete postupovat podle těchto 8 kroků, budete se zotavovat rychleji a rozvíjet se, abyste mohli žít život s takovou intenzitou, s jakou jste si žít vždy přáli.

Zde je 8 kroků, jak se zotavit z vyhoření a začít se držet úspěchu.


Zastavte vše, co právě teď děláte – zorganizujte si a vytvořte plán

Jsou i chvíle, kdy je dobré se skutečně zastavit a někdy je opravdu nutné si to uvědomit včas. Stačí jen stisknout tlačítko „pauza“ a přepnout se do strategického módu. Tzn. navrhnout, jaký bude příští tah.

Stačí si jen vybrat, co chcete víc. Uštvat se na úkor efektivity nebo naopak být efektivní a více v klidu?

Delegujte tolik úkolů, kolik jenom můžete na následující 4 týdny

Těch nejvyšších výkonů jste vždy schopní tehdy, když jste zdravotně po všech stránkách maximálně fit. Právě tehdy jste nejvíce produktivní. Ale když se začnete cítit sklíčení, aniž byste si to uvědomovali, tak se chováte nedbale nejen k ostatním, ale také sobě samotným.

Když přichází čas a vy začínáte chápat, že přestáváte stíhat a nedokážete pokračovat v práci ani za normálních podmínek, přichází čas, který vám jasně velí, abyste omezili co nejvíce toho je jen možné. V pauze přichází oddechový čas, který vám umožní udělat si ve všem pořádek a zlepšit tak svůj výkon.

Rozhodněte se, které úkoly mohou počkat až do příštího měsíce

Máte tendenci dělat víc než to, co se od vás očekávalo. V tu chvíli je čas vyzvat své perfekcionistické tendence a začít oddalovat projekty, na kterých byste nejraději okamžitě začali pracovat.

Namísto toho, abyste se „snažili“ dodělat práci navíc, na kterou Vám už nezbývají žádné síly, je lepší pochopit své možnosti a dopřát tak sobě samotným prostor, nýbrž nezlikvidovat se hned při první příležitosti.

Požádejte lidi o pomoc, podporu a povzbuzení

Vrstevníci, spolupracovníci, přátelé a rodinní příslušníci, všichni tito lidé jsou skvělými možnostmi, jak někoho požádat o pomocnou ruku a psychickou podporu. Zjistěte zda-li mohou převzít některou z vašich rolí.

Někdy touto volbou mohou být také různí odborníci, se kterými lze vše konzultovat. Ano, například jimi mohou být psychologové.

Dopřejte – tělu, mysli a duši

Je na čase, abyste dopřáli i svému tělu určitý odpočinek. Zajděte si do lázní, nechte se namasírovat, vytvořte si svůj cvičební plán a cvičte, jděte na výlet, zkrátka dělejte to, díky čemu ulevíte svému tělu, mysli i duši tak, abyste byli vyrovnaní. Raději se zapojte do úkolů, které vám energii poskytnou, než abyste dělali věci, které ji berou.

Nastavte vhodnější hranici a naučte se říkat ne

Tento krok může být nejdůležitější ze všech. Pomáhá totiž okamžitě a funguje po celý život, přičemž zlepší všechny aspekty vašeho života. I ambiciózní jedinec se může této důležité dovednosti naučit – říkat ne.

Nastavení vhodných hranic není sobecké, pouze tak upřednostňujete své potřeby, o kterých víte především a pouze vy.

Čelte jakýmkoliv pocitům viny – je čas být sobecký

Vždy to tak bylo a je tomu tak i nyní, je čas na to soustředit se především na sebe samotné. Především tehdy, když se chcete zaměřit na sebe a vyhnout se tak naprostému vyhoření. Protože pokud dokážete dát prvně sami sobě, tak se později můžete zaměřit i na mnohem více, díky čemuž byste nyní mohli vyhořet a mnohé ztratit.

Pomalu a znovu zavádějte úkoly zpět a zanechte již nastavené postupy pro péči o sebe samotné

Většina z aktivit, které vám dodávají energii, je třeba, aby zůstala. Mohou i nemusí být přítomny v plném rozsahu vaší rekonvalescence, ale jejich integrace do vašeho života je skvělým způsobem, jak najít a udržet si rovnováhu.

Jakmile se vrátíte zpět do své obvyklé role a ke svým obvyklým odpovědnostem, vzpomeňte si, co jste se naučili a pokračujte v proaktivních návycích, které vás udrží mimo dosah vyhoření, vyčerpání a stresu.


Nevíte jak začít realizovat své sny nebo jak nastartovat správným směrem své podnikání? Právě této oblasti a problematice se věnuje nové v pořadí již 5. vydání magazínu Světa úspěšných, ve kterém najdete mnoho inspirativních a motivujících článků a rozhovorů s úspěšnými osobnostmi z české i slovenské scény. Magazín vám pomůže vystartovat směrem vpřed a udělat ten nejdůležitější první krok – ZAČÍT. Vše podstatné, co naleznete v tomto čísle, které je nyní k dispozici pouze za 49 , se dočtete ZDE.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center