fbpx

2 dubna

8 znaků, že jste na zlaté cestě k úspěchu

0  comments

Máte úžasný nápad? Už na něm několik měsíců pracujete, ale stále si nejste jisti? Každý začínající podnikatel to zná. Máte nápad, který vás vynese do nebe, ale máte stále pochybnosti, jestli je dost dobrý a jestli máte šanci se prosadit. Pokud jste vytrvali přes toto stadium a začali na vašem projektu pracovat, přichází další zúčtování po pár měsících práce. Znaky, které vám prozradí, jestli jste na správné cestě, jsou banální, ale stěžejní.

 

1. Udržujete si stále dětské nadšení

Prvotní nadšení do nově vznikajícího projektu bývá obrovské. Lidé pracují i ve spánku a jen těžko je něco zastaví. Ale jak to vypadá po několika týdnech tvrdé dřiny, kdy jsou výsledky stále mlhavé? Ano, nadšení postupně vyprchává. Vlivem rodiny a přátel se můžete dostat do šedi a přijít o váš tah na bránu. Cítíte se tak? Stále není nic ztraceno. Udělejte následující věc. V klidu si sedněte a pokuste se očistit od všech názorů, které jste v poslední době slyšeli a vraťte se na začátek. Vzpomeňte si, jaké byly vaše cíle na úplném začátku. Splnily se ty cíle? Už se cítíte být velmi blízko? Kladná odpověď je pro vás spása. Vybavte si vaše nadšení, se kterým jste začínali, vraťte se k němu a pokračujte v cestě.

Související článek: 4 věci, které bychom se měli zpátky naučit od dětí

 

2. Lidé si o vás povídají

Pokud je vaše hlavní myšlenka správná a zajímavá, lidé o vás budou mluvit. Je vidět, že máte dobrý marketing a váš projekt dává lidem smysl. Jednoduše si pročtěte sociální média, jak se o vás hovoří a jak často. Stačí vám jen pár příspěvků na Facebook týdně a jste diskutovaní a sdílení? Je vidět, že děláte dobrou práci. Lidé si sami o vás řeknou, pokud produkt, který nabízíte, je na špičkové úrovni a obohatí jejich život.

 

3. Máte perfektní přehled o vašich financích

Ano, začínáme s malým kapitálem, pár lidmi a pár počítači. Účetnictví obsahuje několik položek a vše je v krásném pořádku. Až po několika sladkých měsících zjistíte, jak se vaše peníze rozutíkaly do všech stran a ze všeho se stala neproniknutelná motanice, ve které se nikdo nevyzná. Nemáte přehled o svém cash flow? Máte obrovský problém. Udržujte vždy ve financích pořádek. Musíte přesně vědět, jaké jsou vaše náklady a výnosy. Kde a jak velké máte půjčky a jaký máte čistý zisk.

 

4. Jste schopni se přizpůsobit změnám

V životě každého podniku nastávají změny. Pokud ne, podnik zestárne a postupně umře. Velcí hráči v byznyse vždy odhadnou, jaké změny mohou nastat a dokáží se na ně připravit. Často vydělají i velké peníze.  Jak velké, tak i malé firmy se musí přizpůsobit změnám na trhu, jinak zaniknou. Digitalizace posledních let například zabíjí tištěná média a pokud se tomu nedokáží přizpůsobit, velká většina jich zkrachuje. Jak jste na změnu připraveni vy?

 

5. VyžadujEte kritiku

Úspěšní lidé jsou často jedni z nejlepších posluchačů. Pokud na to mají čas, tak vyslechnou téměř kohokoli. Názor si vyslechnou a nad dobrými připomínkami se zamyslí a vyhodnotí. Zbytek prostě odfiltrují a vypustí. Zpětná vazba je ve skutečnosti v byznyse jedna z naprosto klíčových věcí k úspěchu. I z průměrného produktu se dá vypilovat výborný produkt na základě kvalitní zpětné vazby a následných změn. Nechte se kritizovat a myslete vpřed.

 

6. Učíte se ze svých chyb

Úspěšní lidé nejsou lidé s nadpřirozenými schopnostmi. I oni dělají chyby. Ve skutečnosti jich dělají hodně. Protože se nebojí. Nebojí se vyzkoušet cestu, kterou ještě nikdo před nimi nešel. Někdy zakopnou a někdy je to vynese ke hvězdám. Ale nevšímejte si jen vlastních chyb. Nemáte na to čas. Učte se od ostatních. Je tolik úspěšných podnikatelů na světě. Před vaším důležitým rozhodnutím je snadné si najít podobné situace ve velkých firmách a poučit se z jejich procesu rozhodování.

Související články: Chyby jako učitelé aneb posunem plnou parou vpřed

 

7. Jste vděční za to, co máte, ale stále jdete dál

Každý musí být schopný racionálně odhadnout, jestli se posouváte vpřed a daří se vám naplňovat vaše cíle, nebo ne. Pokud tuto vlastnost nemáte, jsem ztraceni. Nikdy vám nebude připadat váš pokrok dost dobrý. Pokud nebudete vděční za to, co máte, nikdy nebudete s vaším pokrokem spokojeni. Proto je velmi důležité věnovat pozornost každému malému pokroku, který máte, a třeba se drobně odměňovat.

 

8. Nemáte výčitky

Nelitujte špatně uzavřených obchodů. Nelitujte hodin strávených nad zakázkou, která se na poslední chvíli odřekla. Nic z toho vám nevrátí ani váš čas, ani vaše peníze. Ve skutečnosti vás o další čas a peníze připraví. Z každé práce plyne zkušenost. Jen je potřeba ji najít a poučit se z ní. Proto se neprobírejte minulostí a miřte kupředu. Tam je váš cíl.

Doufám, že všichni jste na zlaté cestě k úspěchu. Pokud jste zrovna v nějaké slepé vedlejší ulici, nezoufejte, narovnejte se a najděte cestu dál k vašemu snu!


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center