fbpx

2 dubna

7 způsobů, jak překonat určité životní defekty

0  comments

Všichni je máme. Ráno se nám nechce vstát, v práci se šéfovi stále něco nelíbí, nebo od nás rodiče neustále něco vyžadují. Všechno to na nás prostě padá. A jediné, co v danou chvíli chceme, je mít od všeho pokoj. Každý z nás určitě má takovéto „defektní“ dny, během kterých ztrácíte chuť a motivaci cokoliv dělat.

Ale dny, kdy se vám ve všem daří a kdy prožíváte štěstí, vás do určité míry posouvají dále. Posouvá to vaši laťku pokaždé výš a výš, a dá se říct, že v těchto chvílích je váš výkon řízen pomocí nevědomého vědomí. Váš mozek se ale neumí učit z úspěchu – právě naopak. Jsou za tím skryté i stinné stránky.

Člověk na sebe začne být i při menším neúspěchu ještě více přísný. Začne sám sebe sabotovat, namlouvat si, že není tak tak dobrý, jak by chtěl. Obzvláště to platí pro ty, kteří neustále touží něco dokázat, pro ty, kteří se snaží být určitým způsobem stále napřed. Snaží se o vylepšování vlastního života, sebezlepšování…a může být pro ně o to těžší bojovat s takovými dny.

Jistě jste přišli na to, že takové dny přijdou tak jako tak, a možná si začnete myslet, že nemáte dost psychologických poznatků na to, abyste to dokázali změnit. Ne každý má možnost vzít si hned den volna, nebo se přede všemi ukrýt. Přináším vám několik tipů, které můžete aplikovat v průběhu zmiňovaných „defektních“ dní.

1. Nedovolte vašemu mozku „utéct“

Když máte těžkosti, bude váš mozek chtít, abyste se z dané situace dostali co nejdříve pryč. Vaším úkolem bude identifikovat tyto myšlenky a být o krok napřed. Nepřepínejte do režimu „rozptýlení“, ale trochu si vyčistěte hlavu. Jistě neuškodí kousek čokolády, počítačová hra, skvělá motivační kniha nebo podobné odreagování. Důležité je, abyste věděli, co způsobuje vaše dočasné špatné období, a jak často se tyto zábavné věci stávají určitou formou úniku.


2. Je to špatná nálada, nebo jste pocitově „down“? 

Základní rozdíl spočívá v tom, že můžete ztratit nervy, pokud něco nejde podle plánu. Ale o 15 minut později, pokud se nadále budete soustředit na řešení problémů, se můžete dostat zpět na trať. Horší je to v případě, kdy se cítíte až příliš dole, kdy pochybujete o svém životě. V ničem nenacházíte motivy, stáváte se čím dál více deprimovanými. Právě tehdy byste se měli konečně zastavit a pořádně se nad sebou zamyslet. Vedou všechny činnosti, kterými se v současnosti zaobíráte, tam, kam chcete směřovat? Je to směr, který chcete pro váš život? Je tento směr pro někoho jiného?

3. Nejdůležitější úlohou je jejich identifikace

Důvody, proč se tak cítíte, záleží na vás. Mezi nejběžnější patří to, že ztrácíte ze zřetele svoje cíle, necítíte pokrok nebo zlepšení v tom, co děláte. Neustále si dáváte nové výzvy, ale navzdory tomu cítíte, že stojíte na tom samém místě. Vede to k vymizení radosti z toho, co děláte, a k frustraci. Někdy se dokonce zbavujete toho, co máte rádi, v domnění, že činíte správně. Dokážete-li určit příčinu toho, co vám způsobuje – nebo naopak nezpůsobuje – radost, rychle se naučíte na danou situaci reagovat, vyselektovat negativa a bojovat proti nim, a v konečném důsledku jim i zabránit.

4. Myslete na to, že určitě problémy dokážete překonat a tím se dostat zpět na trať

Je to jen o stavu vaší mysli. Možná jste ztratili pocit posouvání v životě. Nezapomínejte, že příležitosti a výzvy jsou charakterizované tím, že přicházejí neočekávaně. Proto setrvávejte neustále v pozitivním očekávání.

5. Vizualizujte si, kde se chcete nacházet

Většina z vás možná smýšlí vizuálně. Měli byste si umět některé věci představit, složit si z nich obraz a přenést na papír. Takto si lépe uvědomíte, že to, co děláte, se stále více blíží k bodu, na kterém se chcete nacházet. Můžete si sestavit seznam (nejlépe směrem odshora dolů, podle toho, jak budete postupovat směrem k cíli). Cokoliv, co vám připomene, že se ubíráte správným směrem, dopomůže k tomu, že své cíle neztratíte ze zřetele.


6. Začněte svůj den malým úspěchem – tím zavrhnete ty špatné dny

Ať je to čtení vaší oblíbené knihy nebo desetiminutové cvičení, cokoliv, co máte rádi, zkrátka dělejte. Bude to předzvěst toho, že se celý den budete cítit jako vítězové. Nebudete tak mít šanci říci: “Neměl jsem dost času na věci, které jsou pro mne skutečně důležité.“ Nadělte si krásný předčasný start do nového dne.


7. Nevynechávejte trénink

To je skutečně to poslední, co byste měli dělat. Podle toho, jak se právě cítíte, zakončete svůj den tím, že ze sebe vyplavíte nějaké ty endorfiny – tím zaženete veškeré frustrace a pomůže vám to i usnout hned ve chvíli, kdy se vaše hlava dotkne polštáře.

BONUS TIP:

Nikdy neřešte problémy ve večerních hodinách. Většině z vás se v danou chvíli některé věci zdají mnohem horší a neřešitelné. Mnohem lepší je se vyspat a vše řešit až ráno nebo dopoledne. Tehdy se všechno zdá mnohem lepší.

Špatné dny tu byly, jsou, a budou, ale i ony časem pominou. Tak jako po každé bouřce vyjde slunce. Stejně tak to je i s vaším životem – tyto defektní dny jsou zapotřebí, aby se časem mohly spravit. Někdy to vyžaduje více času, někdy méně. Klíčovým bodem je vědět, jak se s nimi vypořádat, když skutečně nastanou. Pokud nepociťujete pokrok a zlepšení v tom, co děláte, zrevidujte své cíle a nastavte si nové. Bez toho, abyste měli jasno v tom, po čem skutečně toužíte, dochází jedině k tomu, že je vše ve vašem životě náhodně rozptýlené a nevede společným směrem.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center