fbpx

2 dubna

7 věcí, které produktivní lidé dělají opravdu jinak

0  comments

Ve světě zahlceném médii, sociálními sítěmi a elektronickou poštou a mnoha dalšími vlivy, které člověka každý den bombardují, je častokrát těžké zůstat soustředěný na svou věc. I v takhle uspěchaném světě je ale možné zůstat plně koncentrovaný na vlastní záležitosti, a tak neztrácet čas zbytečnostmi. Například jako týdenní výzvu je možné pojmout následujících sedm tipů, které dělají „produktivní“ lidé jinak.


Nenechávají se rozptýlit

Méně je někdy více. Možným způsobem, jak se nenechat rozptýlit, je snažit se dělat vždy jen jedinou aktivitu, nejlépe s vypnutým internetem nebo přinejmenším sociálními sítěmi. V případě, že mysl od činnosti nic nevyrušuje, má mnohem lepší podmínky pro to se jí skutečně do hloubky věnovat a vydat ze sebe to nejlepší.

Zvláště pokud se můžeme věnovat něčemu, co nás baví a naplňuje, máme velikou šanci, že dosáhneme bodu, kdy jde jako kouzlem vše krásně od ruky.

Plánují, ale žijí spontánně

Jan Mühlfeit, více než 20 let prezident Microsoftu pro Evropu, nyní světově uznávaný kouč, v rozhovoru v elektronickém magazínu, přiznával plánu jistou důležitost, zdůrazňoval ale, že plán funguje vždy jen k motivaci a ta je krátkodobá. U svých svěřenců se snaží dosáhnout stavu, kdy danou činnost milují natolik, že ji chtějí dělat jen pro ni samotnou a ne pro vidinu zisku či úspěchu.

Na druhou stranu je jasné, že s dobrým plánem se dá posunout velmi rychle z místa, zvláště pokud pracujete se skupinou lidí.

Mají vyšší ambice

To není žádná ostuda, to je správně. Dříve či později ale i to nejkrásnější pozlátko vyšumí a pak je velmi snadné přijít i o poslední zbytky chuti v činnosti pokračovat. Není to náhodou, že je všude zdůrazňována důležitost vlastního „proč“. Mohou totiž přijít chvíle, kdy je to jediné „proč“ to jediné, co může jedince přimět ještě pokračovat.

Reagují rychle

Nemyslím na zprávy na Twitteru, ale na situace, v nichž se zrovna nachází. Jenom času máme všichni stále méně a využít, zejména si jej ale užít, je klíčem k vyšší produktivitě. Jednoduše toho člověk stihne více. Nemluvě o tom, že v nudě a nicnedělání ještě nikdo úspěchu nedosáhl.

Schůzky se odvolávají každý den, dokonce bych se nebál říci že každou minutu, stejně jako každou chvíli padají výnosné obchodní kontrakty. Tím ale nic nekončí, čím rychleji se s danou situací dokáže jeden vypořádat, tím více času na ostatní věci mu zbude. Někdy je ale dobré dát si pozor na ukvapenost a jako vždy jsou výjimečné případy, které potvrzují pravidlo: někdy je skutečně lepší počkat nebo nereagovat vůbec.

Říkají, že time-management je klíč, ale…

Ve výsledku se ukazuje, že čas nejde řídit nebo skutečně naplánovat či ovládnout. Jediné, co můžeme ve skutečnosti ovládnout jsme my sami a podle nejlepšího uvážení s časem nám svěřeným nakládat. Nic jako hodina nebo minuta vlastně ani neexistuje a je to jen lidmi určená jednotka něčeho, čemu říkáme „čas“ a pomáháme si tím dělat obraz o realitě. Zda je existuje proud času je spíše filosofická otázka, jisté ale je, že každý okamžik je „teď“, kdy člověk buď koná a nebo ne.

Nezahlcují se moderními technologiemi

Mít v telefonu několik plánovacích aplikací a pomocníků s produktivitou či různých dalších aplikací podporujících aktivitu je častokrát spíše na škodu. Drtivou většinu z funkcí jednotlivých aplikací člověk stejně nevyužije, pokud má podobných programů v jednom zařízení více a dalším podstatným faktorem je, že správou těchto aplikací se musí strávit čas.

Zapisují si

Zejména vlastní nápady a podněty z okolí. Hlavně ve chvílích, kdy je třeba se rozhodnout, čemu se věnovat, může zapadlý papírek s nápadem usnadnit rozhodování. Nemluvě o tom, že ty nejspontánnější nápady jsou častokrát tím největším zlatem.

Jsou lidé, kteří neodejdou z domova bez svého zápisníku nebo s sebou neustále nosí nepřeberné množství otrhaných papírků s poznamenanými myšlenkami. Umět si dělat poznámky se navíc hodí vždy, když se člověk hříčkou osudu ocitne na přednášce nebo kurzu.


banner_mine_page


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center