fbpx

2 dubna

7 rad, jak být vždy o krok napřed

0  comments

Každý hlavní hrdina akčního filmu či thrilleru je vždy „o krok napřed“ před svým nepřítelem. Stačí si tento model přenést do reality a uvidíme, že všude kolem nás jsou lidé, kteří jsou právě o krok napřed.

Proč někteří umělci dokáží vodit média přesně tak, jak potřebují, stejně jako určití politici, zatímco na ostatní se snáší špatné nálepky z okolí?

Svůj náskok před ostatními se však nevyplatí stavět nepoctivě. Věřili byste člověku, který by si od vás vzal úplatek? Je třeba se neustále dívat okolo a mít sítě stále rozhozené. Reagovat na každý malý podnět a myslet dopředu. Lidé po celém světě vnímají čas rozdílně, pojďme proto využít našeho západního pojetí času, kdy se zaměřujeme na budoucnost. Přinášíme vám několik rad, jak být vždy alespoň o jeden krok napřed.

1. Mějte ověřené zdroje informací

Na scestí nesvede nic tak rychle jako mylné informace. Ač bych nikdy nevěřil, že je to v jednadvacátém století možné, musíme se i dnes bránit před propagandou přicházející z východu a dalšími zhoubnými či zavádějícími vlivy. Že si v době internetu může každý najít pravdivé informace? Může, ale zástupy řvoucí komunistická a nacionalistická hesla to rozhodně nedělají. I v obchodním životě se každý druhý pokouší přiživit i na tom nejchudším, a proto je třeba dávat pozor na nově, zejména rychle, získané obchodní partnery či informátory.

2. Mějte svoje lidi a svoje kontakty

Není nic krásnějšího a spolehlivějšího, než když můžete vzít do ruky telefon, zavolat dlouhodobému známému a být si jistí, že věci budou tak, jak chcete. Váš web, stejně jako vaši smlouvu vždy sepíše lépe odborník – známý, než odborník – obchodník. Opadá jakákoli možnost podvratu, častokrát není nutné ani s dobrým přítelem sepisovat smlouvu, abychom se nemuseli bát o zisk. Dlouhodobí zákazníci dostávají slevy a bonusové dárky, dlouhodobí přátelé za sebou stojí a pomáhají si. Obojí se vyplatí a o loajalitě se již napsalo mnoho výborných článků a knih, z nichž je možné studovat.

3. Poznejte sebe sama a udělejte si ve věcech pořádek

Kdo vlastně skutečně může říct, že zná sebe sama? Mnohem méně lidí, než si to o sobě ve skutečnosti myslí. Důležitější než všechno bohatství světa je bohatství mysli a postupné prozkoumávání sebe sama. Vyplatí se udělat si kolem sebe ve věcech pořádek, jelikož právě osobní systém ve věcech a disciplína nejvíce ulehčují práci.

4. Neustále trénujte

Vždy jde být o kus lepší, o kus dále. Jestli se neposunete vy, buďte si jistí, že to udělá někdo jiný za vás, posune ale jen sám sebe. I pomalá chůze je veliký náskok před sezením na místě. Všichni mistři a šampioni neustále trénují na další soutěže, jelikož vědí, že mladší sportovci se je budou pokoušet překonat. Stejně tak i významní vědci vědí, že si musí rozšiřovat své obzory a nepřestávat zkoumat.

5. Mějte i vedlejší zájmy

Nikdo nemůže neustále pracovat. Občas, častokrát i každý den, je třeba se rozptýlit a jednoduše zapomenout na profesní život, kariéru či firmu. Může pomoci například pracovat na více projektech, mezi kterými během dne střídáte svou pozornost, či si najít nějakou zábavu nebo koníčka, kterému se věnujete ve volném čase. Jednak tím relaxujete a v neposlední řadě si rozšiřujete obzory.

6. Udržujte si nadhled

S dobrými informacemi a lidmi kolem sebe je celkem snadné být neustále nad věcí. Straňte se těch, kteří zahlcují vaši mysl problémy všeho druhu, které se jich ani vás netýkají. Nejsou to jen média, která jsou plná špinavých triků, či politici, kteří se zaprodali, ale hlavně my a lidé kolem nás. Situace se může zdát jakkoli zoufalá, ale co nám ve skutečnosti chybí? Neřešit nevyřešitelná, bezedná témata plná násilí a nesmyslných ideologií, či nevidět svět skrze jedny vnucené brýle. To je klíč k nadhledu.

7. Nikdy nevypadněte ze hry

Právo mluvit má vždy ten, kdo má osobní zkušenost. Tu nelze získat jinak než danou situaci zažít. Bohužel se nikdy nikomu nepodaří zažít a znát vše. Na druhou stranu se o to stále můžeme pokoušet, to není na škodu. Zvláště pokud se pohybujeme v jednom oboru delší dobu, potkávají nás události stejné či přinejmenším podobné jako ty předešlé a právě v tuto chvíli můžeme čerpat z naší nabyté osobní zkušenosti.

Nakonec nám totiž stejně nezbývá nic jiného, než upravit to, co již známe a hrát tak, jak umíme.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center