Tim Ferriss je světově známý podnikatel, spisovatel a řečník v jednom. Za svůj život dokázal vybudovat jmění v hodnotě přes 20 milionů dolarů a byznys fungující po celém světě. Též je jedním z největších spisovatelů naší generace a byl tak popsán jako „Indiana Jones v digitálním věku.“ Je autorem mnoha lidem známe knihy Čtyřhodinový pracovní týden a říká o sobě, že je „ultraflákač.“
Zákazník nemá vždy pravdu
Mnozí podnikatelé by vám jistě řekli, že zákazník má vždy pravdu. Tedy alespoň podle toho, co literatura vykládá. Nicméně Tim je přesvědčen, že zákazník vždy pravdu mít nemusí.
Ferriss učí, že někteří zákazníci za to nestojí. Třeba ti, kteří pouze zneužívají dobrých služeb. A to, že přijdete o špatného zákazníka, vám ušetří alespoň více času investovat energii do správných zákazníků.
Peníze neřeší všechny naše životní problémy
Přesto že spousta lidí ve svém životě začne vydělávat více peněz, tak i nadále živoří a jejich úroveň štěstí zůstává na bodu mrazu. Ve skutečnosti často s větším obnosem peněz přichází více starostí, práce i povinností. To protože nevědí, jak si skutečně tyto vydělané peníze užít a správně je „utratit.“
S cílem zvýšit své bohatství je třeba mít jasnou představu o tom, co skutečně chcete a co přesně očekáváte od svého „budoucího“ života oproti tomu nynějšímu. V čem by měl být váš životní styl lepší, je-li vůbec nyní špatný.
Často si vybíráme utrpení namísto nejistoty
Téměř o deset let později mnoho lidí zjistí, že je vše stále při starém. Proč? Protože když není někde jistota, tak i na úkor svých snů se rozhodnou žít tak, jak celý život nechtějí.
Ale hádejte co? Celý život je nejistý a jistota je jedna velká iluze. Zítřek je nepředvídatelný a jediný způsob, jak žít svobodně a úspěšně, je opustit zónu pohodlí.
80/20 vaše cesta k úspěchu
Jinak známo jako Paretovo pravidlo. Toto pravidlo uvádí, že 80 procent výsledků pro danou činnost pochází z pouhých 20 procent příčin. Jedním z těchto příkladů se uvádí na podnikatelích, kdy 80 procent příjmů tvoří pouhých 20 procent zákazníků či klientů.
Ferriss argumentuje, že byste měli odstranit 80 procent věcí, které nepřináší významné výsledky. Místo toho byste se měli zaměřit výhradně na 20 procent aktivit, které naopak ty výsledky přináší. Uvolníte si tak spoustu času soustředit se na činnost přinášející skutečně vysoké výsledky.
Pozor tedy, abyste Paretovo pravidlo nepoužívali naopak.
Vytvořte si vlastní životní styl, který bude pracovat pro vás
Celý příběh Tima Ferrisse začíná tím, že se rozhodnul změnit svůj workoholický život hned poté, co přišel se Čtyřhodinovým pracovním týdnem. Tim tak doslova změnil svůj životní styl, kdy se více zaměřuje na své potřeby a touhy. Na konci každého dne jste tou nejdůležitější věcí právě vy. Proto je ideální dělat to, co je pro vás osobně nejlepší.
Věnujte se také sami sobě.
Vy jste váš nejlepší obchodník
Jakou cestou si myslíte, že šel Tim, když uváděl na trh svou novou knihu Čtyřhodinový pracovní týden?
A: Najal si drahé PR agentury, které měly jeho knihu prosazovat na trhu místo něj, zatímco on seděl na pláži.
B: Rozhodl se vytvořit si vlastní nové a mediální kontakty a stal se tak svým nejlepším prodejcem.
Správně je odpověď B. Samozřejmě zkusil také možnost A. Tim řekl, že si skutečně kdysi najal PR agentury za 18.000 dolarů (tj. necelých půl milionu korun) a výsledky byly takřka nulové. Místo toho se Tim rozhodl tvrdě pracovat. Tehdy se seznámil se světově nejznámějšími bolggery a vybudoval si s nimi dobré vztahy. Dál už si to umíte představit asi sami.
Nečekejte na zelenou
Je přirozené, že chce spousta lidí čekat na tu správnou příležitost nebo chvíli, než tu velkou změnu ve svém životě učiní. Tim si byl vědom při svém původním pracovním vytížení 80 hodin týdně, že to možné není a čas na věci, které by dělat chtěl, prostě nemá.
Ferriss se tak rozhodl, že by v životě nikdo neměl čekat na dokonalé načasování.
„Z celé té spousty věcí právě načasování vždy naštve. Čekáte na správný čas, kdy opustit práci? Hvězdy také nikdy neuvidíte za sebou a na křižovatce nikdy nebudou všechny semafory zelené ve stejnou dobu. Slovo „jednou“ je nemoc, která si vezme všechny vaše sny s sebou do hrobu.“
Tim si vybral začít v „nedokonalý čas“. Důležité ale je, že začal. Dnes má o to více času se věnovat věcem, kterým se v životě věnovat skutečně chtěl.