fbpx

2 dubna

7 doporučení pro budování networkingu

0  comments

Networking je nástroj, který se může v našich rukou stát obrovským pomocníkem, a to ve všech rovinách, resp. té obchodní nebo soukromé. Určitě jste tohle slovo už zaregistrovali, ale co to networking ve skutečnosti je?

Networking sám o sobě je budování vztahů, vztahů založených na důvěře a na osobní (pozitivní) zkušenosti. Hodně lidí se mylně domnívá, že networking je nahodilé získávání kontaktů. Tak to není! Jak už jsem zmínil, pro networking je velmi důležitý vztah, resp. důvěra.

Proč pro nás může networking dobře pracovat, nebo co nám vlastně může přinést?

To je dobrá otázka a je na ní jednoduchá odpověď. Networking nám ve své konečné podstatě přináší osobní doporučení, které je v současnosti nejsilnější z hlediska pravděpodobnosti úspěšného uzavření. A je jedno jestli se jedná o uzavření obchodní zakázky nebo jsme nakonec dostali na rande člověka, o kterého opravdu stojíme. Doporučení nám to může v obou případech hodně usnadnit. A nakonec, nemáte opravdu dobrý pocit z toho, když někoho propojíte? Když doporučíte člověka, se kterým máte výbornou zkušenost, a díky vašemu doporučení vznikne obchod, nebo vztah? Nevím jak vy, ale já osobně tohle na networkingu zbožňuji nejvíce.

Konec konců vztahy jsou to, co nás rychle posouvá dopředu. Osobně jsem přesvědčený, že něco jako „self-made” neexistuje. I za každým veleúspěšným člověkem stál (nejen) na začátku někdo (a většinou ne jeden člověk), kdo mu pomohl, postrčil ho, prostě ho nastartoval – radami, investicí, inspirací… Proto jsou z mého pohledu pro nás vztahy, resp. jejich kvalita tak strašně moc důležité. A na vztahy a jejich budování tady máme networking.

Osobně se nepovažuji za člověka, který ví o networkingu všechno, nicméně s ním mám zkušenosti a hlavně mám to štěstí, že mám kolem sebe lidi, kteří jsou v networkingu opravdovými mistry a já od nich mohu čerpat inspiraci. Proto jsem sestavil 7 doporučení k budování networkingu.

1. Poznávejte lidi a zajímejte se o ně

V první řadě se potřebujete seznámit a hlavně zaujmout. To se vám nejlépe povede, když se budete upřímně zajímat o druhé. Každý je rád, když se o něho někdo zajímá, proto vám to může přinést zájem od člověka, o kterého se zajímáte vy. Kromě toho, že si vás zapamatuje daleko lépe, budete lépe znát jeho potřeby pro případné doporučení.

Každému zní jeho jméno nejlépe. – Dale Carnegie

2. Získávejte neustále nové kontakty

Je to stejné jak na hodinách fyziky – jakmile dostane těleso větší rychlost, stoupá jeho energie. Jednoduše řečeno, vyhledávejte každou příležitost k seznámení. Je jedno, jestli to bude v metru, na společenské události nebo jinde. Každá příležitost se počítá. Ideální jsou pro získávání kontaktů setkání pořádaná za tímto účelem. Ovšem pamatujte, získáváním kontaktů to teprve začíná!

3. Veďte si databázi kontaktů

Nechcete si přece všechno a všechny pamatovat nebo možná ano, ale upřímně, nikdy si všechno a všechny nezapamatujete. Proto doporučuji vést si databázi kontaktů, kde kromě jména a informací o daném člověku můžete mít věci jako poznámky z poslední schůzky, jeho záliby a zájmy, samozřejmě jeho narozeniny. Zkrátka všechny možné informace, které vám pomůžou k vytvoření vztahu.

118

4. Posilujte vztahy

K tomuhle doporučení asi nic netřeba. Je to jednoduché, s vašimi kontakty udržujte vztah. Ideálně prostřednictvím toho, že je doporučujete, resp. propojujete. Pokud se k tomu zatím nenaskytla příležitost, třeba jen zavolejte a zeptejte se, jak se člověk na druhé straně má. Klidně ho pozvěte na kafe. Výborným můstkem jsou samozřejmě narozeniny nebo svátek.

Umění mezilidských vztahů je nejdůležitější schopností každé vůdčí osobnosti. – John C. Maxwell

5. Propojujte lidi, dávejte doporučení

Nastavte se na to, že při každé sebemenší příležitosti propojíte lidi, kdy to oběma stranám dává smysl. Zároveň ve chvíli, kdy máte možnost někoho, s kým máte pozitivní zkušenost, doporučit, udělejte to! K samotnému propojování, resp. doporučování je dobré stavět se jako k seriózní činnosti. Proto si ideálně plánujte čas jen a pouze na propojování, resp. doporučování.

6. Buďte velkorysí a korektní

Tenhle bod bych vystihl asi slovy – „dávejte, nejen berte”. Ve chvíli, kdy „dáváte”, vytváříte si kolem sebe okruh lidí, kteří vám jsou zavázáni. A většina zavázaných lidí vám to bude chtít oplatit. Samozřejmě to nebudou dělat všichni, ale to je v pořádku. Je to přirozená selekce, kdy vám postupně zbývají jen lidé, kteří vám to vracejí. Ale v první řadě je potřeba, abyste vy dávali. Nutností je potom být korektní, hlavně tedy dávat správné informace. Důležité je si nevymýšlet.

Myslete velkoryse a budete mít úspěch. – David J. Schwartz

7. Mějte přidanou hodnotu

Najděte něco pro sebe, čímž se odlišíte od ostatních. Něco, co bude ideálně jen vaše přidaná hodnota. Něco, čím vás bude většina lidí definovat. Např. můžete sdílet vaše zkušenosti, můžete vynikat v některé z činností, kterou ostatní neberou jako samozřejmost a vy ji dáváte navíc. Tohle máme každý jinak, a proto si na to musí každý přijít sám.


Všechny tyto body samozřejmě nedokážete zvládnout přes noc. Networking je dlouhodobý proces a stejně jako všechno – potřebujeme na něm pracovat, abychom se ho naučili. Jednoznačně se to ale vyplatí. V networkingu je obrovský potenciál a tím pádem velká budoucnost, a to hlavně v o obchodní rovině. Proto ho berme vážně a pracujme na něm, protože nakonec bude jeho přesah takový, že si to v tuto chvíli ani nedokážeme představit.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center