fbpx

2 dubna

6 způsobů vydatného odpočívání pro dobití našich baterek

0  comments

Naše tělo není stroj, to je pro nás všechny samozřejmý fakt. To s sebou nese i to, že musíme na rozdíl od stroje odpočívat, ale další odlišností je i naše schopnost regenerace. Nyní se nebudeme bavit o nějakém zázračném uzdravování a pseudomedicíně, ale o tom, co všichni dobře známe – že si dokážeme odpočinout.

Jsem si jist, že nemusím zmiňovat, proč je dobrý a vydatný odpočinek důležitý a hlavně zdravý, avšak ne všichni dokážou právě tuto naprosto elementární činnost zvládnout efektivně a prospěšně, dovolil bych si tvrdit, že až většina lidí to neumí.

Trik je v tom to zkoušet. Každý je naprosto jiný a každý se raduje, smutní a odpočívá při jiných příležitostech a jiné okolnosti na něj mají různý vliv. Někdo má rád sladké a někdo slané, stejně tak někdo si lépe odpočine na zahradě a někdo naprostým nicneděláním.

Z vlastní zkušenosti můžu říci, že se mi vyplatilo vymanit se ze stereotypu a zvyků, někdy strávím celý den chozením po venku a jindy prostým a bezbožným nicneděláním. Kdysi jsem dokonce četl i o jakémsi 4×2 systému, tedy že člověk nemá spát osm hodin denně, ale dvakrát čtyři.

Osobně preferuji 16×1 systém, nyní už ale k tomu, co vám může pomoci zefektivnit vaše odpočinkové chvíle a v ideálním případě i nabrat více energie.

  1. AKTIVNÍ ODPOČINEK

Aktivní a odpočinek? Zní to děsivě, ale časem jsem pochopil, co se pod tímto pojmem skrývá – je to odpočinek vaší mysli. Jak si to máte vysvětlovat? Většina z nás není unavena z fyzicky náročné práce, ale z mentálně náročné práce. A ačkoli se psychická únava projevuje i fyzicky, ve skutečnosti se dá velmi snadno překonat tím, že se zaměstnáte sportem, dlouhou túrou anebo prostě dělejte jakoukoli mentálně nenáročnou aktivitu, při níž nebudete mít čas myslet.

Související článek: 3 místa, na kterých zklidníme svou mysl

  1. VYPUSŤTE

Vezměte svou starou partu ze školy a vyrazte si někam. Čím méně si toho budete pamatovat, tím lépe jste se bavili.

  1. PLÁNUJTE SPÁNEK

Jestli jste ten typ člověka, který má na každý den hromadu úkolů, ještě k tomu časově rozplánovaných, proč mezi nimi není i spánek? Bez něj dříve či později stejně skončíte a další úkoly už nebudou.

  1. NĚCO ZMĚŇTE

Vymaňte se ze stereotypu, jelikož to je to, co člověka ubíjí nejvíce.

  1. ZKUSTE RELAXAČNÍ TECHNIKY

Jsou jich miliony a velmi často i dobře fungují. Snad každý mezi nimi nalezne tu svou – od poslechu hudby až po jakési spánkové polohy (mně osobně velmi nejasné).

  1. LENOŠTE

Čas od času je potřeba na jeden den vypnout, svalit se na postel a nic nedělat. Je to naprosto normální, přirozené a zdravé, avšak je dobré pamatovat na to, že jeden den stačí a tento rituál by se neměl provádět moc často.

 


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center