fbpx

2 dubna

6 lekcí, které nás může naučit film „Štěstí na dosah“

0  comments

Je pátek večer a pokud nemáte žádné plány, zkuste si prohlédnout z pohodlí vašeho domova inspirativní film. Máme pro vás jeden tip, se kterým určitě neprohloupíte. Proč?

Štěstí na dosah je film, ve kterém Chris Gardner (Will Smith) touží po práci burzovního makléře. Je téměř na mizině a jeho rodinná situace je také na bodu mrazu. Životní okolnosti mu nehrají do karet a on se mnohdy setkává s náročnými problémy. Manželka od něho odejde. On je s malým synem Christopherem vyhozen z bytu a hledá jakékoli místo na přespání, jen aby synovi poskytl střechu nad hlavou. Lehký inteligentní humor se střídá s těžkými životními scénami a toto dílo je tím správným řešením pro pohodlný páteční večer.

Sepsal jsem 6 lekcí, které nám tento film s Willem Smithem může nabídnout. Aby toho nebylo málo, předlohou mu je skutečný příběh. Cesta za tím, co chceme bývá častokrát náročná a v tomto filmu to pocítíme doslova na vlastní kůži. Vyměňte bezduché seriály v televizi za jeden smysluplný film, ze kterého si můžeme odnést tyto následující drahocenné lekce.

Musíte být zdravě dotěrný

Pokud usilujete o své touhy, je třeba být zdravě dotěrný. Slovíčko zdravě znamená projevit zájem o danou pozici či místo v jisté společnosti. Dát dané osobě pocítit, že vy skutečně hledáte možnost, jak se uplatnit ve vybraném oboru či profesi. Chris byl neoblomný. Vyhledával osoby, s nimiž chtěl promluvit a říct jim svůj pohled na jednotlivé věci. Toužil po tom přesvědčit je, že on je tím, kdo skutečně má dostat práci burzovního makléře. Je zde riziko, že se můžete jevit jako otravný, ale pokud svá slova podložíte skutky, vaše snaha se dvojnásobně vrátí.

Problémy a komplikace (ať už jsou jakékoli) neřešte před svými dětmi

Nezáleží na tom, jak velké jsou vaše problémy. Nezáleží ani na tom, jaké sféry vašeho života se dotýkají. Nikdy je neřešte vystresovaný a frustrovaný před vašimi dětmi. Přesný opak jsme mohli vidět ve filmu, kdy se Chris hádal se svou manželkou a jejich syn tomu přihlížel. Děti mohou zavřít oči, aby se vyhnuli pohledu na vaše hádky. Také si dokáží zacpat uši, ale pocit strachu je bude doprovázet nadále. Ovládejte své emoce. Pokuste se o to, i když už máte pocit, že celý svět je proti vám.

Mějte štědré srdce, vše se vám dvojnásobně vrátí

Vlastnosti, kterými dokázal Chris okouzlit okolí byly štědrost, velkorysost a ochota. Jeho životní situace byla zoufalá a v peněžence měl sotva 10 dolarů. Právě v tento den, ho požádal ředitel společnosti o 5 dolarů na taxík, protože svou peněženku si zapomněl v kanceláři. Pro Chrise bylo náročné se vzdát své bankovky, ale věděl, že se mu určitě vrátí, i když by ji v tom momentě potřeboval více. Byl vstřícný ke svým zaměstnavatelům a projevoval respekt na té nejvyšší úrovni. A jestli se mu to vrátilo? Několikanásobně více.

Pokud něco chceš, běž za tím

Nejznámější scéna tohoto inspirativního filmu se odehrává na basketbalovém hřišti, kde tráví čas Chris a jeho pětiletý syn Christopher. Ten svému otci říká, že bude profesionálním basketbalovým hráčem, ovšem Chris s tím příliš nesouhlasí a myslí si, že bude podprůměrný hráč. V tom momentě Christopher odhodí míč a rozhodne se své představy pověsit na hřebík. Chris následně opravil své tvrzení a promluvil synovi do duše. To, co řekl Chris svému synovi, si můžete prohlédnout v tomto videu.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=YeDnX67WRfU]

Snaha je základním faktorem na cestě k úspěchu

Chris musel během své praxe pracovat méně než ostatní. Namísto 9 hodin pracoval pouze 6. Bylo třeba se postarat o syna. Ihned na to utíkal na ubytovnu, kde s Christopherem přespával. Musel tu být včas, jinak by jim nezůstalo volné místo a strávit noc na ulici by nebylo moc pohodlné. Na základě těchto okolností se naučil pracovat rychleji, ale zato efektivnější a čas využil ve svůj prospěch. Vykonal více práce, než všichni ostatní a to ho stavělo do výhodné pozice. Pokud tedy i vy usilujete o spojení několika věci do jedné a toužíte si sáhnout na své sny, nehledejte výmluvy, ale možnosti, jak toho docílit.

Den „blbec“ se může obrátit ve váš prospěch, pokud umíte najít správné řešení

Naplánovaný den vypadá skvěle na papíře. Zapomínáme však, že život je nevyzpytatelný podobně, jakož i naše budoucnost. Nevíme, co se nám během dne připlete do cesty. Chrise zatkli, protože kvůli jeho finanční situaci nestíhal splácet pokuty za parkování. Důležité je dodat, že pár minut předtím maloval byt. Na tom není nic zvláštního, kdyby v ten samý den neměl pohovor do jeho vysněné práce. Špinavý a ve starém oblečení se snažil najít vysvětlení pro tuto situaci, ale žádné nenašel. I přesto však dokázal zaměstnavatele okouzlit.

Ten se ho zeptal: „Co byste řekl na to, kdyby nám na pohovor přišel chlap bez košile a já ho přijal?“
Chris odpověděl: „Že měl určitě velmi pěkné kalhoty.“

To, co není zcela podle našich představ, nemusí být ihned odsouzeno k neúspěchu.


Řada lidí se v dnešním světě setkává s podobným příběhem. Možná nezachází až tak do extrému, ale umíme v něm najít podobné faktory. Najít štěstí je náročné, především pokud vás život sevře tak pevně, jak Chrise Gardnera. Stále však existuje cesta ven a tou je nepřekonatelná touha po vašich snech. Pokud máte sen musíte ho uskutečnit. Pokud někdo něčeho nedosáhne, bude vám namlouvat, že budete mít podobný osud, jako on. Pokud něco chcete, běžte si za tím.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center