fbpx

2 dubna

6 důvodů, proč si letošní Vánoce (ne)užít jinak než obvykle

0  comments

Dnes je druhá „předadventnonedělní sobota“ a vy se možná divíte, proč jsem tento den nazval právě takto. Mohl bych to vysvětlit zde, ale raději vám doporučím k přečtení předchozí článek – první díl této série článků, který nese název „Komfortní zóna aneb zkuste to letos o vánocích jinak

Od minulého týdne mi přišlo na mail, soukromý facebook nebo do komentářů velké množství zpráv a každá z nich byla nějak zajímavá. Zprávy, jež mi přišly na facebook nebo na mail, měly vždy jednu velmi podobnou úvodní frázi: „Dobrý den, pane Knoblochu, rozhodl/a jsem se Vám napsat, jelikož chci opustit svou zónu komfortu a nechci čekat na začátek nového roku. Rád/a bych se Vás zeptal/a na několik otázek a dokázal/a tak něco nového a odlišného od ostatních.“

Měl jsem v plánu tuto sérii vést jiným směrem, ale protože jsou naše články pro vás, čtenáře, rozhodl jsem se vizi této série značně pozměnit. Stále se budeme bavit o období Vánoc a začátku nového roku. Stále bude záležet pouze na vás, zda budete chtít ve svém životě něco změnit. A také bude stále záležet jen a jen na vás, jestli svůj život změníte, protože změna není o rozhodnutí, ale o akci.

Dnes se konkrétně podíváme na několik důvodů, proč si letošní a vlastně jakékoliv další Vánoce užít trochu jiným způsobem, než na jaký jste zvyklí. Někteří z vás možná Vánoce neslaví, anebo je slaví trochu jinak než většina. Asi si říkáte, že budu navrhovat Vánoce pod palmou, nebo něco tomu podobného. Bude to však pro mnohé mnohem horší – Vánoce bez dárků, a dokonce namísto tepla domova strávené venku! Některým z vás se právě zježily veškeré chlupy na těle, jiní zase netrpělivě očekávají, co se dočtou ve zbytku článku. Drtivá většina lidí si při přečtení následujících bodů řekne, že neříkám nic nového a že to velmi dobře ví. Problém je však někde jinde. Možná tyto body znají, ale stále dělají stejné chyby, kvůli kterým se zadlužují, ničí si rodinné vztahy a především nezískávají nazpět energii, kterou vkládají do ne zrovna vhodných činností.

Když jsem tento článek psal, namyslel jsem si celou strukturu jinak. Chtěl jsem se jako vždy vyjádřit ke každému bodu. Po dvaceti minutách jsem však narazil na problém. K prvnímu bodu jsem toho napsal tolik, že by na to stačil samostatný článek. Bedlivě jsem si přečetl celý text a s údivem jsem zjistil jednu velmi zajímavou věc, o které jsem nevěděl ani já. V popisu průběhu mých předešlých Vánoc jsem dokázal popsat veškeré body, o nichž jsem původně chtěl mluvit. Je to až neskutečné.

Pojďme se společně podívat na body, které pravděpodobně velmi dobře znáte. Jediné, o co vás v tuto chvíli žádám, bude zamyšlení se nad každým bodem. Nic více, nic méně. Následně si bedlivě přečtěte příběh, v němž najdete odpovědi na všechny body. Každopádně si přečtěte i závěr, ve kterém se dozvíte další část vašeho úkolu.

Proč si tedy letošní Vánoce (ne)užít jinak než obvykle?
  1. Protože vám nic nebrání v tom, abyste v období Vánoc sportovali
  2. Protože Vánoce nemusí být o drahých dárcích
  3. Protože jsou Vánoce jedním z několika dalších dnů, kdy většina lidí nemusí do práce
  4. Protože můžete zpracovat plán vizí a cílů na další rok
  5. Protože můžete být s rodinou a plně se jí věnovat
  6. Protože se můžete zamyslet nad celým životem

 

Častokrát slýchám: „Budou Vánoce, na sportování nebudu mít čas, nechám to na začátek roku,“ a během několika dalších chvil slyším od té samé osoby „Na Vánoce zase přiberu. Ach jo…“
Vlastně se to ani nemusí týkat sportu, může to být cokoliv jiného. Říkáte podobné věty i vy sami? Ano? To jsem rád, jinak by pro vás tento článek neměl význam a pravděpodobně by to pro vás byla jen ztráta času.

Někteří z vás už možná vědí, že jsem vášnivý běžec. A ti co to neví, se to teď dozví. Můj čas, který trávím během, využívám na maximum. Plánuji nové kroky a strategie v mých projektech, sním o věcech, jež chci dokázat a tak podobně. O Vánocích chodím běhat ještě častěji než ve zbytku roku. Je to především z toho důvodu, že si držím „štíhlou linii“ a že mám rád, když mohu běžet zasněženou krajinou. Zní to možná šíleně, ale je to také z důvodu, že minulé Vánoce a Nový rok byly nejtěžším obdobím, které jsem v životě prožil, a právě běh byl jedním z nejlepších pomocníků, který mi pomohl toto období překonat. O tomto období se dozvíte v tištěném časopise Svět Úspěšných.

Běh mě ovládá natolik, že jsem v minulém roce byl běhat i na Štědrý den. Lidé šli na půlnoční mši a pak tu byl také Knobloch, jenž se oblékl, vzal do batohu sušené pečivo a kukuřici a vyrazil s baterkou deseticentimetrovým sněhem ke krmelci. I zvířata by se přeci měla mít o Vánocích dobře, ne? Nic mě to nestálo a navíc jsem k tomu získal skvělý pocit.

Nechci vám v tuto chvíli dávat konkrétní rady, ty si nechme na příští předadventonedělní sobotu. Zkuste se však nad mou „zkušeností“ zamyslet. Nemusíte chodit na Štědrý den v noci běhat. Možností je spousta, můžete však vzít zbytek rodiny, svoji drahou polovičku, anebo třeba souseda, který žije také sám, a vyrazit na procházku k nejbližšímu krmelci. Nebo navštivte útulek, vyvenčete pár psíků, doneste jim nějaké pamlsky. Pocit, který získáte, bude nepopsatelný!

Jistě nemusíte trávit čas pouze venku u krmelce, nebo v útulku. Rozhodně však nemusíte utrácet desetitisíce za dárky, na něž nemáte, anebo je nepotřebujete. Žijete v bytě sami? Pozvěte souseda či sousedku na kávu či horkou čokoládu. Příjemně si můžete povykládat, a kdo ví, třeba z toho vznikne přátelství a v některých případech i něco více.

Pokud máte rodinu, můžete udělat to samé. Sedněte si společně ke krbu, jídelnímu stolu, anebo kamkoliv jinam. Popřemýšlejte o následujícím roce. Co chcete dokázat, kam se chcete posunout? Vždyť právě Vánoce jsou čas, kdy by člověk měl trochu zvolnit, zhodnotit celý rok a namyslet si ten nový. Na Silvestra a Nový rok na to přeci nebude čas – je tomu tak pokaždé. Osobně u toho ještě skládám s rodinou puzzle. Každým rokem nám to jde rychleji a to i přes to, že máme pokaždé těžší puzzle s více dílky.

Uvědomte si, že jsou Vánoce od toho, abyste si odpočali. Jestli máte problém s předvánočním stresem, kašlete na to. Nepečte osm krabic cukroví, vždyť dvě bohatě stačí. Nekupujte tolik dárků, když na ně nemáte. Prostě si jen sedněte a užijte si volna s rodinou, nebo přáteli.

Jistě také myslete na ty, kteří o svátcích musí chodit do práce. Právě oni jsou zde pro nás. Zachraňují nám životy, udržují v chodu silnice a někteří nás dokonce straší v televizi všemi nehodami, jež nás na Vánoce mohou potkat.

***

Vánoce jsou opravdu skvělým svátkem, který se dá perfektně využít ke spoustě důležitých činností. Výhoda všech „vánočních“ činností je v tom, že nejsou příliš energeticky náročné. Jen se zkuste zamyslet nad dalšími věcmi, které by se daly dělat o Vánocích a mohly by vás posunout ke hvězdám.

Nebojte se mi je napsat na mail: knobloch@svetuspesnych.cz nebo třeba na soukromý facebook a do komentářů. Mile rád se s vámi pobavím o věcech, které vás budou zajímat.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center