fbpx

2 dubna

6 důvodů, proč se velcí lidé vzdělávají

0  comments

Není ani divu, že má tolik lidí ke vzdělání odpor, jelikož vyrůstali ve špatném vzdělávacím systému. Jen někdo totiž ve škole pochopí, že to nebude škola, co mu jednou splní sny, a musí si sám najít svou cestu, načerpat vědomosti a zkušenosti.

Ne nadarmo se říká, že to, co máte v hlavě, vám už nikdo nikdy nevezme. Jsou to vědomosti a myšlenky, které vám nikdo nemůže vzít ani proti vaší vůli.

Také proto se velcí podnikatelé, umělci a jiní úspěšní lidé neustále sami vzdělávají. Není totiž jeden nebo deset, dokonce ani sto důvodů, proč se vzdělávat, je jich bezpočet. Od rozšiřování obzorů, přes sbírání inspirace, až po osobní naplnění.

Rozšiřování obzorů

Nic nedělá člověka tolik znalého jako ověřené informace. Snad jen osobní zkušenost. Každý se sice věnuje něčemu jinému, ale i tak musí prozkoumávat jiné informace a souvislosti. Několik dobrých samostudentů dokonce častokrát překročilo hranice svého oboru a zanechalo po sobě něco nového pro své následovníky.

Rozvoj kritického myšlení

S informacemi je potřeba umět pracovat. Zvláště v době internetu a bleskového šíření informací stále více a více lidí konzumuje polopravdy nebo úplné nesmysly. Až podivuhodně mnoho z nich vykazuje podobné znaky, a proto je potřeba vždy několikrát ověřovat vaše zdroje. Pamatuji si vyprávění babičky, v němž mluvila o předmětu ve škole, kdy chodili do knihoven a museli v knihách hledat a třídit informace, každou na dané téma zvlášť. Všichni internetoví mudrlanti by proto potřebovali naučit umění rešerše a podrobování skepsi jejich neotřesitelných pravd.

Opora pro osobní názor

Na ničem jiném není tak snadné si postavit objektivní názor jako na informacích z mnoha stran a jejich následném ověření. Zdá se, že se opět mnoho lidí schovává za někoho jiného, jako by se báli vyjádřit sami sebe, ale nebojí se přitom rovnou vyjít do ulic s vlajkami a šibenicemi. To je totiž naprostý opak objektivnosti a toho, co dělají úspěšní. Nikdy se neschovávají v davu, nevyužívají jeho anonymitu a hlavně se nenechávají strhávat jeho emocemi a silami. Myslí samostatně, sami studují. A hlavně chápou, že úplná pravda nikdy nebude jim ani nikomu jinému známa.

Rozvoj sociální komunikace

Vzdělaný člověk vždy ví, o čem se bavit. Nikdy nedojde řeč na počasí, pokud z někoho cítíte vědomosti a zkušenosti. V dobré společnosti navíc nikdy není na škodu, dokonce se ve skutečnosti i hodí pro navázání osobních či obchodních kontaktů, vhodné chování a rozprava. Jeden protagonista předešlého článku, miliardový podnikatel, mi říkal, že vždy spolupracuje pouze s lidmi, u kterých vidí, že udělali něco navíc, než museli.

Nabírání inspirace

Mezi lidmi a při vnímání okolí vzniká nejvíce nápadů. Stačí jen sbírat zajímavé osobnosti kolem sebe a nepřestávat se dívat. V prožívání osobní zkušenosti je totiž skrytá pravá moudrost. Nikdo učený nedělal jednu činnost delší než nutnou dobu, načež se opět posunul dál.

Změna okolí a návyků

Jak je popisováno v předešlých bodech, s lidmi kolem sebe se vzdělaný a moudrý člověk baví trochu jinak, než je normálně zvykem. Nutně se tak i okolí postupně přizpůsobuje jemu a vcházejí do něj další vzdělaní lidé. S tím už se pak mění i vše ostatní, to však vzdělaný člověk pozná a pochopí sám.


Dalších důvodů, proč se věnovat samostudiu je mnohem více. Vždy se vyplatí vědět či umět něco víc než ostatní. Není to o vysedávání ve školní lavici, jako spíše o vlastní prožité zkušenosti a vědomostech. Protože i my všichni denně využíváme spoustu vlastností, zvyků a vědomostí, kterých nás škola nenaučila.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center