fbpx

2 dubna

5 změn, které nastartovaly můj osobní i profesní rozvoj – Jiří Rostecký | cesta k úspěchu

0  comments

Tvořit webové stránky jsem začal už ve svých 14 letech. Na střední jsem postupně rozjížděl první podnikání, po maturitě založil první firmu a po pár letech ji prodal. Dneska natáčím rozhovory s úspěšnými osobnostmi na magazín MladýPodnikatel.cz a vedle dalších aktivit se snažím podporovat začínající i zkušené podnikatele napříč celým Českem.

Svojí prací žiju. Za těch 10 let, co se jí více či méně věnuji, jsem měl možnost napáchat spoustu chyb. Můj osobní, ale i profesní rozvoj nastartovalo několik změn, které jsem udělal v uplynulých letech. Chtěl bych se s vámi o ně podělit. Třeba pomohou i vám.

1. Přestal jsem se hnát za penězi 

Když se mi na začátku povedlo vydělat první peníze, chtěl jsem jich ještě víc. Cítil jsem takový ten pocit úspěchu, který rychle přišel, ale ještě rychleji zase odešel.

Peníze se v jednu chvíli staly mou hlavní motivací. Nejdříve proto, že jsem jich chtěl prostě více, ale postupem času proto, že jsem je potřeboval. Moje aktivity totiž rostly a já si přidával stále něco navíc. Tu další nájem kanceláře, tu nějaká drahá aplikace, tu první kolegové…

Nezbývalo mi nic jiného, než dělat maximum pro to, abych vydělával ještě víc. Podnikání je o zisku, ale já byl ještě dost mladý na to, abych řešil účty a nevěnoval se ničemu jinému. Cítil jsem, že mi něco uniká a že mi čas strávený honěním se za dalšími penězi nic nevrátí. A tak jsem s tím skončil.

Pustil jsem se do aktivit, které mi dávaly větší smysl. Pomáhaly rozvíjet moji osobnost, učil jsem se díky nim novým věcem, poznával nové lidi, budoval svůj osobní brand a hlavně se bavil a cítil dobrý pocit z dobře vykonané práce.

Paradoxní na tom bylo to, že tehdy jsem začal vydělávat nejvíc, ačkoliv to nebyl záměr a já očekával přesný opak.

2. Začal jsem dělat věci podle sebe 

V podstatě na všechno najdete na internetu návod. Když jsem začal natáčet videorozhovory na Mladého podnikatele, pomáhalo mi několik odborníků. Nakoupil jsem drahou výbavu, kterou mi doporučili, a celkově v ní utopil přes čtvrt milionu korun.

Jenomže ta výbava začala postupem času omezovat. Byla náročná na ovládání, těžko se s ní manipulovalo a objevila se řada dalších komplikací. Jednoho dne jsem objednal tři kamery za pár tisíc (takové ty dovolenkové, které zvládne ovládat každý) a dodnes na nich natáčím všechna videa, která vidíte na mém webu.

Takhle mi to přišlo. Neuměl jsem s tím vůbec zacházet a za pár dní mě už čekalo natáčení.

Naučil jsem se dívat na doporučení zkušenějších s nadhledem. Začal jsem dělat věci více po svém. Nedělám je možná úplně ideálně, ale fungují. Všechno řeším punkově a tak, abych to zvládl nejlépe sám bez cizí pomoci. Dlouhodobě jsem tímto přístupem ušetřil stovky tisíc, možná už miliony, protože dnes moje tvorba nemá skoro žádné náklady. Vše si zvládnu udělat sám, rychle a bez starostí.

Podobně postupuji i v dalších činnostech – třeba v marketingu, v tvorbě nového obsahu nebo v time managementu. Cizí doporučení a různé poučky beru jako inspiraci, ale neřídím se jimi tak jako dříve. Jakmile jsem začal dělat věci více po svém, začal jsem rychleji růst. A hodně nových věcí jsem se naučil. I z mých chyb.

3. Přestal jsem mít trému 

V mých rozhovorech najdete spoustu významných lidí. Kandidáta na prezidenta, jednoho z nejbohatších Čechů, ředitele velkých firem, zaměstnavatele stovek lidí a řadu dalších. Já jsem proti nim naprostý zelenáč, což jsem si vždycky dobře uvědomoval a měl z nich patřičnou trému.

Každý rozhovor s podobně významnou osobností, jako je kandidát na prezidenta Michal Horáček, mě definuje. Lidé podle něj posuzují i z bytek mojí práce.

Pamatuji si, jak se mi na začátku třásl hlas. Jak jsem skoro nespal, když mě čekalo natáčení s někým významným. Postupem času jsem ale zjistil, že nic není tak zlé a že většina těch lidí je milá a vstřícná. Přestal jsem se bát, což se projevilo nejen při natáčení nových videí, ale i v životě.

Dneska nemám strach oslovit kohokoliv a bavit se s ním naprosto normálně tak, jak bych to dříve nezvládl. Před pár dny jsem seděl na poradě, které se účastnil ředitel jedné z nejvlivnějších českých mediálních firem. Když porada skončila, řekl mi jeden z jejích dalších účastníků, že ještě nikdy neviděl nikoho, kdo by se s jejich šéfem nebál mluvit tak narovinu a tvrdě. Tehdy jsem si uvědomil, jak mě natáčení videí a vykročení z mé komfortní zóny změnilo.

Řada lidí mě odmítne, nezajímám je nebo jsou nepříjemní, ale těch je velmi málo.Většinou se nestane vůbec nic a já získám nové kontakty, známosti a třeba i přátele. A to, že někoho dnes nezajímám, je dočasný stav. Do budoucna se to může změnit.

4. Dělám toho méně 

Další změna byla velmi pragmatická. Doporučuje ji mnoho úspěšných lidí, ale podle mě ji většina nechápe plně do důsledku. Pracovat současně na dvaceti projektech zákonitě znamená, že se jim zkrátka nemůžete věnovat na sto procent. Když jsem se začal Mladému podnikateli věnovat naplno, neuvěřitelně vyrostl po kvalitativní stránce, ale třeba i po stránce finanční. 

Udržovat fokus na co nejméně věcí ale nesouvisí jen s počtem projektů, nýbrž i s aktivitami v rámci projektu jednoho. Já se v minulosti snažil na Mladém podnikateli zvládnout všechno – mís skvěle spravované sociální sítě, rozesílat previdelný newsletter, pořádat setkání s fanoušky a mnoho dalšího.

Nic jsem nedělal pořádně a ve výsledku mi zbývalo málo času na to nejdůležitější – v mém případě na kvalitní rozhovory. Osekal jsem svoje aktivity, jak to jen šlo. Například jsem přestal posílat newsletter, což se neprojevilo absolutně na ničem. Vyzkoušejte si pozastavit jednu z aktivit, co děláte. Pokud se nic nestane, nemusíte v ní už pokračovat.

Postupně se snažím spoustu věcí automatizovat, k čemuž mi pomáhají i volně dostupné nástroje. Vždycky je prostor pro další zlepšení a příležitost začít dělat něco nového. Pro mě je ale důležité držet svoji pozornost na tom opravdu klíčovém. A klíčových témat většinou není tolik.

5. Dělám to pro vyšší smysl 

Pamatuji si, jak mě jednou někdo zastavil v supermarketu. Nesl jsem si pytlík s houskami a najednou do mě strčil. A řekl mi, že moje práce má velký smysl a že to dělám dobře. Vůbec jsem toho člověka neznal, ale ten moment si pamatuji dodnes. Bylo to poprvé, co mě takhle někdo překvapil.

Dělat svou práci jenom pro peníze, slávu, ego nebo něco podobně krátkozrakého, je pro mě nesmysl. Chci lidem pomáhat, podporovat je a inspirovat. Dneska to nejlépe dokáži prostřednictvím rozhovorů, za pár let to mohu dělat nějak jinak.

Vědomí vyššího smyslu mi dodává novou inspiraci a dává mojí práci zcela jiný rozměr. Nejkrásnější momenty nezažívám, když vystavuji další fakturu, ale když se bavím se svými fanoušky (kteří by mi mnohdy mohli dělat tátu) a oni mi vypráví o mých rozhovorech.

Rozhovory mi otevřely dveře i na řadu konferencí, na kterých jsem mohl natáčet i s pomocníky.

Neuvěřitelně to posunulo. Začal jsem si díky tomu víc věřit, přestal jsem se bát riskovat a hlavně jsem kolem sebe začal objevovat skvělé lidi, kteří mi už mnohokrát v něčem pomohli, a kteří jsou pro mě sami velkou inspirací. Dělat práci, která má smysl, a která pomáhá ostatním, je to nejlepší, co můžete dělat. Váš rozvoj je to nejkrásnější 

Nikdo z nás není dokonalý a všichni máme spoustu chyb. Já třeba zatím neumím dobře anglicky, občas se nedokážu přinutit k práci, podnikání mi trochu poškodilo zdraví a často se s trachuji z věcí, které jsou naprosto zbytečné. Všichni řešíme něco a nikdy nedojdeme do stavu, kdy nebude, co zlepšovat.

Je to ale právě náš vlastní rozvoj, co je na naší práci tím nejkrásnějším. To, že se můžeme zlepšovat v tom, co uznáme za vhodné, můžeme dosahovat nových cílů, učit se novým věcem, překonávat překážky a překvapovat sami sebe. A když se jednou ohlédneme zpátky, budeme se možná sami sobě smát, což je tím nejlepším potvrzením, že jsme nestáli na místě a nebáli se růst.

Tak ať rostete a ať se vám daří! 


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center