fbpx

2 dubna

5 zásad opravdového přátelství aneb Když máte kvantum přátel na sociálních sítích

0  comments

,,Přátelství je láska bez křídel.“

George Gordon Byron

Ano, skutečně tomu tak je. I přátelství obsahuje lásku, jen trošku jiným způsobem. I přátelství je vztah, pouze jiným způsobem. A je třeba o něj pečovat, stejně jako o milostný vztah.

Přátelství by mělo být vzájemné

Možná vám to zní divně, ale opravdových přátelství není mnoho. Máme možná spoustu kamarádů a známých, ale zkusme se zamyslet, kdo z těch všech lidiček by se pro nás obětoval. Nemyslím doslova. Je spousta situací, na kterých poznáme, zda je náš přítel opravdový přítel, na kterého je spolehnutí, drží slovo a je tu pro nás v obtížných životních situacích a nenechá nás, jak se lidově říká, ve štychu.

Existují ,,přátelé“, kteří jen berou, ale na oplátku nic nedávají. Vysávají z nás energii, zahlcují nás jen svými problémy, negativitou. Naše problémy je nezajímají a ozvou se jen tehdy, když si zase chtějí postěžovat nebo něco potřebují. Nejsou empatičtí a neumí nám naslouchat. Samozřejmě pro své přátele neděláme věci záměrně, aby nám je ihned oplatili.

„Milovat není nic jiného než věnovat přátelství právě tomu, koho máš rád, aniž vyhledáváš jakoukoliv potřebu nebo prospěch. Výhody totiž vykvetou z přátelství samy od sebe, i když jsi je tam sám nevyhledával.“ 

Marcus Tullius Cicero

V přátelství funguje přímá úměra. Je nad slunce jasné, a vy to o svém skutečném příteli víte, že když stojíme při něm, on bude stát zase při nás. Důvěra je na prvním místě.

„Falešný přítel je horší než nepřítel, protože nepříteli se vyhýbáš, kdežto příteli věříš.“

Lev Nikolajevič Tolstoj

Takové opravdové přátelství nevzniká samo, jen tak z ničeho. Rodí se a vyvíjí pomalu. Můžete mít dobrý odhad na lidi, ale člověka musíte nejprve dobře poznat, abyste zjistili, zda mu můžete důvěřovat. Skutečný přítel je tu pro nás i v případě, že se mu potřebujeme svěřit s věcmi, za které se třeba stydíme nebo které nám nejsou příjemné. Nemělo by to být pro nás obtížné, pokud víme, že ať řekneme svému příteli cokoliv, nechá si to jen pro sebe a bude mlčet jako hrob. Nemělo by nám být při tom trapně a nepříjemně.

,,Přítel je ten, kdo o vás ví všechno a má vás pořád stejně rád.“

Elbert Hubbard

Jste na stejné vlně

Je velmi důležité mít se svým přítelem společná morální a duševní měřítka. Mít stejné priority, uznávat stejné hodnoty. Na zálibách až tak nezáleží. Je však třeba se dobře znát, mít společnou řeč a celkově si rozumět.

„Přítel je člověk, který zná melodii tvého srdce a který ti ji předzpívá, když ji zapomeneš.“

Albert Einstein

Chce pro nás to nejlepší

„Opravdový přítel je ten, který jako první přijde, když celý svět odejde.“

Neznámý autor

Máte přítele, který vás dokáže ocenit? Který vidí vaše úspěchy a je schopný vás za ně pochválit? Upřímně? Pokud ano, můžete být šťastni. V dnešní době málokdo málokomu přeje upřímné štěstí a úspěch v životě.

Ten, kdo nás podporuje v dosažení našich cílů a nesměje se našim snům, je opravdový přítel.

Pokud máte takového přítele, važte si ho, respektujte ho. Dejte mu najevo svou vděčnost. Nemusíte ho obdarovávat velkými dary. Stačí maličkosti. Třeba jen slova díků. Pokud vás výborně zná a jste opravdoví přátelé, uvěří vám a víc nebude třeba.

Buďme nejlepším přítelem

Pokud budete nejlepším přítelem, budete mít i nejlepšího přítele. Všechna vložená energie, kterou vkládáte do přátelství, se vám vrátí. Buďte pozitivní, dělejte vše se svým nejlepším vědomím a svědomím. Buďte ke svému nejlepšímu příteli upřímní, nevoďte ho za nos. Někdy je potřeba příteli otevřít oči, pokud on sám nedokáže situaci zhodnotit objektivně třeba jako vy, jako jeho přítel. Nemažte mu med kolem pusy, jen abyste ho neranili, pokud je to na místě.

„Upřímný přítel je ten, kdo tě napomene, kdo ti řekne pravdu do očí; toho si važ!“

Božena Němcová

Přátelství není jen o tom, abychom si říkali jen to krásné. Někdy je těžké říci pravdu nebo to, co si opravdu myslíme (obzvláště pokud je přítel v tíživé životní situaci), abychom příteli neublížili, ale pokud je to na místě a není to záměrné, zachováme se mnohem lépe, jestliže řekneme bolestivou pravdu než milosrdnou lež.

„Láska může zemřít na pravdu, přátelství na lež.“

Pierre Bonnard

Jen skutečný přítel ti pomůže, když prožíváš těžké období, a dokonce se díky němu můžeš stát lepším člověkem. Skutečný přítel nehledá svou vlastní výhodu, ale výhodu druhého.

Související článek: Praví přátelé půjdou všude s námi – jsou totiž v našem srdci


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center