fbpx

2 dubna

5 zaručených rad, jak zdravým tělem a svěží myslí dosáhnout úspěchu

0  comments

Sebeřízení je bohužel ve světě tou nejvíce opomíjenou disciplínou. Přestože představuje základ, ze kterého pramení úspěch v pracovním i osobním životě.

Většina lidí se domnívá, že se za úspěchem skrývá efektivita, která vyplývá z nějakých vnějších faktorů – z pracovní síly nebo z využívání nejmodernějších technologií. Pravda je však trochu jiná. Úspěch pramení především z vnitřní práce na sobě samém.

Pokud si dokážete určit cíl a stanovit si k němu cestu, zahájíte tím proces, který vás může dovést k vytouženému životnímu úspěchu. Ten si však nebudete moci užít podle vlastních představ, pokud vám bude chybět to nejdůležitější. A to je zdraví. Být zdravý, cítit se a vypadat lépe, dokáže skutečně zvýšit vaši produktivitu, energii, štěstí a náladu. Sebezdokonalování můžete využívat ve svůj prospěch pouze tehdy, pokud nad sebou dokážeme převzít kontrolu.

Není to hora, kterou chceme zdolat, jsme to my. – Edmund Hillary, který jako první vystoupil na horu Mount Everest

Nedokážeme dělat něco dobře, pokud se sami necítíme dobře. Pouze ten, kdo na sobě neustále pracuje, má právo očekávat výsledky.

 Než dokážeš něco vytvořit, musíš někým být. – Goethe

Nemůžete se stát úspěšným člověkem, pokud se každé ráno probudíte sklíčení a ve špatné náladě. Kvůli nedostatku energie se někteří z vás stále drží o krok vzad. Místo toho aby postupovali, se sami stahují dolů.

Náš vnější úspěch začíná a je výsledkem formování toho vnitřního.

Vše tedy stojí a padá na tom, jak se člověk cítí a žije. Kdo jiný má odpovědnost za to, jak vypadá náš život. Takové právo máme ve svých rukou jedině my. Správná životospráva, uspořádané myšlenky a celková pohoda dokáže nesmírně ovlivňovat celoživotní úspěchy.

Proto je důležité, abyste dodržovali těchto několik rad, které vám k úspěchu určitě dopomohou.

1. Dostatek tekutin a vydatná strava

Ne nadarmo se říká: „Ráno dělá den.“ Důležitá je v tomto směru především strava a její úprava. Díky tomu se cítíme a vypadáme mnohem lépe. Ráno po probuzení, ještě předtím než něco sníte, vypijte sklenici čisté vody. Aktivujete tím svůj metabolismus a zabezpečíte správnou činnost střev. Během dne se zaměřte na to, abyste vypili alespoň 8 sklenic čisté vody.

Jezte jídla, které mají příznivý vliv na trávicí soustavu. Její poruchy mají totiž za následek podrážděnost, nechuť, nesoustředěnost, únavu nebo nemoci spojené s předčasným stárnutím či přetížením nervového systému.

Volte jídla, které vám dodají potřebnou energii a zbytečně nezatěžují váš organismus. Čerstvé ovoce a zelenina jsou bezpochyby jedním z nich. Jejich příjem má blahodárné účinky nejen na činnost střev, ale i na správné fungování srdce a krevního tlaku. Jedním z nejprospěšnějších prostředků pro náš organismus je DHA. Je to zkratka pro kyselinu dokosahexaenovou, známou jako omega-3. Ve velké míře se vyskytuje v našem mozku. Tuto látku obsahují například ryby. Pokud si je dopřejete alespoň jednou týdně, prodlouží se vám správné fungování mozku až o čtyři roky. A nejen to dokáže zvýšit funkčnost našeho mozku. Důležitá je pestrost stravy. Obohaťte ji o určité antioxidanty, které snižují oxidační stres. Paměti velmi prospívá i vitamin E a zdravé tuky.

2. Spánek jako základ odpočinku

Buňky těla se potřebují zotavit po celodenní práci a nabrat novou energii na další posun k vašemu vytouženému cíli. Výzkumy ukazují, že duševně pracující člověk potřebuje osmihodinový spánek na to, aby se jeho tělo zregenerovalo. Toto však může být individuální – někomu stačí sedm, někomu možná jen šest hodin spánku. Důležité je dopřát si ho tolik, abyste se necítili unavení. Váš spánek bude o to klidnější, pokud před spaním zapomenete na všechny nepříjemnosti. Uvědomte si, že tento čas slouží k regeneraci a zotavení těla. Plusem pro naše zdraví je i dopřávání si odpočinku během dne. Už 6 minutové zdřímnutí osvěžuje funkčnost mozku a paměti. Během dne nám hlavou proběhne nespočetné množství myšlenek a právě takový odpočinek nám je pomůže zredukovat.

3. V zdravém těle zdravý duch

Mýlíte se, pokud si myslíte, že fyzické cvičení nijak nesouvisí s mozkem nebo zdravím. Právě naopak kardiovaskulární aktivita pumpuje do těla více okysličené krve. Ta rozlévá po těle živiny, hlavně glukózu, která pohání mozkové buňky. Proto si dopřejte alespoň 30 minutové cvičení denně. Posiluje to srdce, cévy a pomáhá předcházet mrtvici.

Proto dbejte na pravidelný pohyb, který je pro tělo nezbytný. Zvláště pokud vaše práce spočívá v každodenním sezení před počítačem nebo jste vystaveni různým stresovým situacím. Sportovní aktivity vás dokáží uvolnit a vyplavit z těla endorfiny.

Ještě jedna malá ráda: Při pohybu si dávejte pozor na správné držení těla – hlavu držte vzpřímenou, ramena natáhněte a břicho vtáhněte. Tím projevíte nejen sebevědomí a silnou vůli, ale i vítězný postoj, který mnohým imponuje.

Najděte si proto čas na sportovní aktivity, které vám vyhovují a zároveň vás budou bavit. Může to být například návštěva fitness centra, jóga, ranní jogging, tenis či cyklistika. V současné době máme nespočet možností. Stačí si jen vybrat. Vytrénujete si tím svou disciplinovanost a v některých případech i sebezapření.

4. Zevnějšek vyvěrající z nitra

Stejně důležitou součástí jako je zdravá strava, vydatný spánek a pravidelný pohyb je i správná péče o vaše tělo. Osobní hygiena je v tomto případě na denním pořádku. Jednou týdně si dopřejte teplou koupel a alespoň jednou do měsíce jděte do sauny. Posílíte si tím srdce a povzbudíte mysl. Nezbytnou součástí pro funkčnost buněk v těle a zvýšení činnosti organismu je dostatečný přívod kyslíku. Naučte se proto správně dýchat. Čím pomaleji a klidněji budete vdechovat a vydechovat, tím bude činnost vašich plic, srdce a vůbec všech orgánů klidnější a vyrovnanější. Uvědomte si, že nádech vám dodává sílu a podporuje všechny životně důležité aktivity těla. Při výdechu si představte, že se zbavujete všeho zlého, co se ve vás nahromadilo.

5. Udržujte si pozitivní myšlenky

Studie ukazují, že lidé s pozitivním myšlením, dosahují výrazně lepších výsledků nejen v testech paměti ale i ve zdravotních testech. Žijte v přítomnosti a důvěřujte budoucnosti. Nelamte si hlavu a nedělejte si život těžší tím, že budete neustále myslet na nepřízeň osudu. S pozitivními myšlenkami dokážeme snadněji překonat negativní informace nebo situace. Z problémů tak dokážeme najít snadněji cestu a řešení. Proto se vyhněte trápení nad nejistotami a starostmi, buďte optimisté a věřte tomu, že se jednou všechno zlé v dobré obrátí. Někdy to sice může trvat pár dní či týdnů, ale v konečném důsledku se východisko vždy najde a vy budete mít o to větší radost z úspěchu.

Životní úspěch se rodí v myšlence stejně jako všechno ostatní. Snáze a podstatně rychleji se k vám dostaví, pokud jste zdraví.

Dodržování těchto pěti rad by se pro vás mělo stát samozřejmostí. Proto buďte vděční za všechno dobré, co vás v životě potkalo. Je to stejné jako se slunečními dny. Abychom se z nich dokázali těšit, musí jim nejdříve předcházet dny deštivé. Teprve po jejich skončení si uvědomíme, že sluneční paprsky mají na nás pozitivní a příjemné účinky.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center