fbpx

2 dubna

5 základních kroků, které vedly Ondru Dvořáka k jeho mistrovskému titulu v plachtění

0  comments

Volnost, adrenalin a neuvěřitelný rozhled. Tohle vše vám může nabídnout sport, který u nás v dobách dávných byl velmi slavný. Nejen, že vám umí nabídnout neuvěřitelné množství pocitů, umí také krásně stmelit všechny, kteří se v něm pohybují. Jestli se vám to zdá nereálné, tak věřte, že to realita je a krásná.

Všeobecně se o sportovcích tvrdí, že to jsou společenští lidé se srdcem na pravém místě. Doprovází je zodpovědnost, kreativita a neuvěřitelný rozhled. Každý sport má něco do sebe, něco odlišného od ostatních. Co mají všechny sporty a sportovci společného? Lásku k tomu, co dělají. Tím, že do všeho jdou s láskou, prohlubuje se i jejich výkonnost. Dokáží o svém sportu mluvit hodiny a hodiny, až některé z nás pohltí a my se přidáváme.

Měla jsem tu čest se setkat s netradičním sportem, který je z mého pohledu úžasný a osvobozující. Který ze sportů vám může dopřát podívat se na svět z ptačí perspektivy? Poznávat různé země, porozumět fyzice a dopřát vám na vlastní kůži proudění vzduchem, tak jak si to umí užít ptáci. Ta volnost, klid a prostor, kde jste jen vy. Tohle vám nabídne jen jeden sport a tím je PLACHTĚNÍ.

Možná si řeknete, že to není sport, ale hobby. Že je to moc nebezpečné. Stojí to hromady peněz. To vše jsou námitky, které slýchávám, když se o plachtění bavím s lidmi a když chci vědět, jak ho vnímají. Věřte, že to jsou pouze výmluvy. Pokud totiž hledáte pocity, které jsou popsané výše, tak tento sport vám je umožní prožít. U každého sportu je nějaká investice a záleží jen na vás, na kolik se jí chcete věnovat a kolik jí chcete dát. Každý sport je svým způsobem nebezpečný a může vás potkat cokoliv. A v neposlední řadě, každý sport může být koníčkem nebo ho můžete provádět na profi úrovni v každém věku.

Když jsem se poprvé setkala s plachtařem Ondrou Dvořákem, který je mistrem Evropy v plachtění, čekala jsem, že mě zavalí hromadou informací a technických parametrů. Moje očekávání bylo naštěstí mimo. I když jsme se točili okolo fyziky a parametrů letadel, dokázal vše podat velmi krásně a inspirativně. Přála bych vám vidět jeho, když začal vyprávět o svém plachtění. Radost a nadšení předat informace dále bylo nekonečné.

O_Dvorak_Rieti4

K jeho Úspěchu a celkovĚ KE VŠEMU mu prý stačilo 5 základních kroků:
1. Disciplína

Pokud nejste disciplinovaný člověk, nemůžete jen tak usednout do letadla. Je třeba přesně vědět, co děláte, a proč to tak děláte. A dodržovat pravidla.

2. Zodpovědnost

Zodpovědnost vůči všem a všemu, co děláte. Dokážete si představit, že nezodpovědnému člověku svěříte stroj za x tisíc nebo dokonce svůj život?

3. Příprava

Příprava je v tomto sportu jeden z hlavních pilířů. Musíte vědět, kam jedete, a co vás tam čeká. Dokonalá znalost terénu vám také pomůže dosáhnout na první příčky a hlavně zajistí velkou výhodu před ostatními.

4. Nadšení

Co si budeme povídat, dělat něco bez nadšení nemá smysl. Některé věci musíme dělat z povinnosti. Co se ale týká sportu, zde by vždy nadšení mělo být. Bez toho úspěchu nedosáhnete.

5. Cíl

Pokud vždy půjdete do jakékoliv aktivity s jasným a hlavně vaším cílem, úspěch je zaručený. Cíl je důležitý a určitě na něj nezapomínejte.


Až do tohoto setkání jsem vůbec netušila, že i v tomto sportu se pořádají různé závody, mistrovství. Jak je to s financováním, či sháněním sponzorů. Jak vypadají hromadné starty nebo co vše vůbec obsahuje příprava na závody jako takové.

Krásu sportu a všechny informace, jak to vlastně chodí v plachtění, jak je těžké a zároveň krásné dostat se mezi špičku plachtařů, to vše najdete již v druhém čísle našeho vydání, kde vám na vše odpoví Ondra Dvořák, Mistr Evropy v plachtění. Proto neváhejte a nechte se inspirovat. I při tomto krásném sportu můžete přijít na nové myšlenky, které vás posunou dále.

button


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center