fbpx

2 dubna

5 výhod kreslení v každodenním životě

0  comments

Lidé ke komunikaci odjakživa využívali mnohé způsoby. Jedním z nich je i vizuální umění, kterým lze častokrát popsat i to, na co slova nestačí. Kreslení je stejně jako jiné tvůrčí činnosti naprosto přirozené; děti kreslí pro zábavu, dospělí pro předání zprávy nebo uvolnění. Jakákoli tvůrčí činnost s sebou nese četné výhody. Skrze umění se v průběhu dějin odjakživa znázorňovaly radosti i strasti člověka. Ne každý umí skládat noty či poskládat příběh. S kreslením se ale za svůj život setkal snad každý.

Výtvarníci jsou lepší v mezilidské komunikaci

Ač by malíři teoreticky slova nepotřebovali, umí jich užít mnohem lépe než většina nemalířů. Podle mnoha studií výtvarné umění pomáhá uchopit i složité pocity a vyjádřit je. Umět říci, co cítíme, ať už slovem nebo obrazem, je pro spokojený život nezbytné. Mnozí lektoři komunikace své žáky učí pocity ztvárňovat vizuálně.

Zlepšuje se jemná motorika

Tento bod je nejlépe patrný u malých dětí. U nich je kreslení často využíváno k rozvoji jemné motoriky, jelikož se učí rychleji než dospělí. Mnoho terapií ale tento princip využívá i pro starší členy společnosti. Například po těžších úrazech, které ovlivňují schopnost pohybu. Malíři aby mohli přenést na papír své představy, musí umět perfektně ovládat své ruce.

Rozvíjí se mozková aktivita

Jak již bylo zmíněno, malíři a kreslíři přenáší na papír své představy. Je tím pádem naprosto smysluplné, že na výtvarném procesu se podílí z veliké části i mozek. Nejen že musí vše vymyslet a najít techniku, jak kresbu udělat, k tomu ještě musí ovládat tělo. To je dost práce i pro dva.

Je to zdravé pro psychiku

Není náhoda, že mnoho psychologů a psychiatrů kreslení využívá v terapiích. Malují se například stromy nebo postavy, jejichž zobrazení o nás mnoho vypovídá. Podobně funguje například grafologie, věda zabývající se projekcí osobnosti do ručně psaného písma. Kromě toho malování prokazatelně zlepšuje koncentraci, trpělivost a kreativitu. Nemalý vliv má kreslení také na to, že i příležitostní malíři či kreslíři nemají tendenci nechávat problémy nevyřešené, protože nadomalovaný obraz nebo obrázek taky neupustí.

Kreslení přináší potěšení

A zábavu. A pocit klidu. Navíc když se dílo povede, tak i hrdost. Malování je něco, co nám projde všude a za každé situace, pokud zrovna nemalujeme po zdech. I když i to by občas přijde vhod. Pro bezpočet lidí je i nejoblíbenějším koníčkem a relaxací. Odpočíváte, přitom procvičujete mozek, pracujete na kreativitě a trpělivosti.

Není divu, že tento druh umění lidstvo provází od počátku věků. Kreslení totiž neznamená, že musíte vystavovat v Louvru. Nemusíte své dílo ani nikomu ukazovat. Můžete si kreslit jen pro sebe a pro radost. Vzpomeňte si, když jste seděli ve škole na nějakém nudném předmětu a místo poslouchání výkladu jste si kreslili po sešitech a učebnicích kolečka, čtverečky, vybarvovali obrázky, hráli se sousedem piškvorky, atd. Děláte to pořád? Jestli jo, tak nepřestávejte. Buďte stále kreativní a podporujte mozkovou aktivitu. Jednou se vám to vrátí. 

Uložit


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center