fbpx

2 dubna

5 úžasných rad, jak se zbavit obav. Máte strach?

0  comments

Máte obavy? Obavy z neúspěchu, selhání, finanční nejistoty či třeba nemoci? Nebo že nejste dost dobří či dokonalí? Pokud jste začali číst tento článek, jistě vás zajímá, jak se zbavit pochybností, které nejspíš trápí i vás.

Pocit strachu jistě všichni znáte. Nemáme ho rádi, nechceme ho zažívat. Je to spousta nepříjemných pocitů smíšených dohromady. Cítíte sevření, úzkost, bezmoc. Připadáte si méněcenní někdy dokonce až zbyteční. Přemýšlíte nad svým životem a chodí vám na mysl negativní myšlenky.

Strach dřímá uvnitř každého z nás. U každého se však projevuje jinak intenzivně. Avšak nemějte strach, že strach je jen našim nepřítelem. Dozvíte se, jak pozitivně může ovlivnit váš pohled na svět a věci, které se vám mohou zdát nepřekonatelné. Doporučím vám velmi zajímavou literaturu, která zaručeně pohne vašim smýšlením.

Všechno má svůj smysl

Všichni se někdy bojíme. Situace, kterými si procházíme, k nám do života přichází vždy z nějakého důvodu. Všechny mají své opodstatnění. Proto kdykoliv se ocitnete v situaci, která vám přivodí pocit strachu (ať už je to strach ze zkoušky ve škole, přijímacího pohovoru, prezentace a vystoupení před větším počtem lidí, rozchod nebo třeba zklamání blízké osoby), zkuste na ni najít i tu světlou stránku.

To pozitivní vám vždy něco přinese. Vše, co prožíváme, má pro nás v životě smyl a význam. A i ty nehezké životní cesty jsou pro nás posunutím vpřed. Je to pro nás nová zkušenost. Vždy nad strachem zvítězíme, je třeba přemýšlet nad tím takto. Opakujte si, že nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř anebo známou větu všechno zlé je k něčemu dobré.

Zastavte se a v klidu se zamyslete se, co vás ve svém životě trápí, nad čím si lámete hlavu, kvůli čemu v noci nespíte a proč. Čistě sami za sebe. Nehleďte na okolí. S nikým se neporovnávejte. Pokud to jsou věci, na kterých se dá pracovat (souvisí s tím například sebeláska, sebeúcta, osobní rozvoj, aj.), neotálejte a dělejte věci, ve kterých vynikáte, ze kterých máte radost, které umíte. Pochvalte se za ně. Je třeba si uvědomit svou hodnotu. Každý z nás je jedinečný, každý jsme osobnost a každý z nás má v sobě určitý potenciál.

Přestaňte se bát a stydět a zkoušejte věci nové. Věci, které se chcete naučit nebo ve kterých se chcete zdokonalit, které vás lákaly, jen jste za tím nenašli odvahu je zrealizovat (např. z důvodu nedůvěry v sebe samé, kritika okolí aj.). Dostaví se lepší pocit vašeho já a s tím záplava pozitivní energie, kterou potřebujete.

Co záleží na strachu z odmítnutí, na odkládání nějakého činu na jindy, když nejdůležitější ze všeho je žít naplno a s radostí? Teď jsem zavřený v rakvi a je příliš pozdě vrátit se zpátky a prokazovat odvahu, kterou jsem neměl. – Paulo Coelho

Ovládejte svou mysl

Neříkám, že eliminovat strach je jednoduché. Je to běh na dlouho trať, ale pokud se budete řídit zásadami, které vám mohou pomoci (jako např. pozitivní myšlení, čtení knih z oblasti zvládání strachu, vzdělávání, aj.), jeho ovládání je snazší.

Tím, že své bloky budete znova a znova překonávat, už pro vás nebudou noční můrou, budete jej brát s jakousi lehkostí. Strach ustoupí a nebude tak silný. Pokud k vám znovu přijde, budete nastaveni na jiné myšlenky, budete na něj pohlížet jinak, budete jej brát jako výzvu. Alespoň má vlastní zkušenost taková je.

Dělejte to, z čeho máte strach. A dělejte to opakovaně. To je nejrychlejší a nejjistější způsob, jak strach porazit. – Dale Carnegie

Strach je vlastně stav naší mysli. Našimi myšlenkami ho v sobě sami probouzíme. Snažte se myslet pozitivně a mít nadhled. Negativní myšlení vaše strachy a obavy ještě prohloubí a přitáhne. Strach je pro nás jakési omezení. Brzdí nás, schováváme se před ním a nerozvíjíme se. Ztrácíme sebevědomí, někdy i sebedůvěru, která je pro člověka nesmírně důležitá. Pak ji hodně těžko získáváme zpátky. Náš život se může sesypat rychle jako domeček z karet.

Strach jako náš učitel

Nebojujte se strachem, přijměte jej jako součást vašeho života. Přiznejte si, čeho se bojíte. Pracujte s tím. Strach provází každého z nás. Je to náš učitel. Pokud jej překonáte, budete se cítit silní, sebevědomí, úspěšní, šťastni, plní radosti a energie. Budete pohlížet na život s větší krásou, budete si jej více vážit. Vážit si každodenních maličkostí, které někteří vidí jako denní rutinu a samozřejmost. Pokud budete žít dál ve strachu, budete tím škodit sobě samým a dělat si život těžší.

Jestliže se vám něco nepodaří, nemějte obavy. Všechno je to posunutí o krok vpřed a o poučení se z chyb. Jedině tak se můžeme zlepšovat. Všechno, co vidíme jako překážku nebo nezvladatelný úkol, je pro nás nová zkušenost. A ty jsou k nezaplacení.

Jak se zbavit starostí a začít žít

Nyní vám představím kouzelnou knihu, kterou jsem vám slíbila již na začátku tohoto článku. Kniha se jmenuje „Jak se zbavit starosti a začít žít“. Už název vám napoví, o čem tato kniha vypráví. Autorem knihy je Dale Carnegie, americký spisovatel, který je proslulý zejména psaním knih v oblasti mezilidských vztahů, osobního rozvoje a motivace. Ti, kdo se alespoň malinko zajímají o tento obor, ví, o kom je řeč. Knihu „Jak se zbavit starosti a začít žít“ bych doporučila přečíst každému. Myslím si, že by se tyto a obdobné knihy měly zahrnout do povinné četby každého studenta.

Teď zpátky ke knize. Abych vám tedy ještě více nastínila, o čem kniha konkrétně vypovídá. Kniha obsahuje skutečné příběhy lidí, kteří si prošli opravdu těžkým obdobím. Spadli na úplné dno. Jen díky starostem a stresu, které nám tolik škodí.

Díky ní zjistíte, že polovina věcí, kterými se zabýváte, nejsou důležité nebo spíše si děláte příliš starostí zbytečně. Někdy se zabýváme věcmi, které nemůžeme ovlivnit a kvůli nim se trápíme. Je třeba ale ovlivnit spíš náš pohled na věc. Nic, co se nám v životě přihodí, není konec světa. Nic není tragédie. Je to pouze zkouška, kterou když zvládneme, stáváme se silnějšími, rozkvétáme.
Zkrátka nám dá návod na to, jak být šťastnějšími, ať už v pracovním životě, tak třeba i po té finanční stránce.

Proto buďte vděční. Vděční za to, že žijete, že máte rodinu, přátele, že jste zdraví, že máte, kde bydlet, máte co jíst. Neberte to jako standard. Tak to totiž vnímá většina lidí. Ani se nad tím nepozastaví, nepřemýšlí nad těmito věcmi. Budete si tak života více užívat a budete šťastnější. S tím souvisí i cesta k úspěchu a lepšímu životu, po kterém všichni tak toužíme.

Nemůžeme si vybrat, kolika let se dožijeme, ale můžeme si sami zvolit, kolik života našim létům dokážeme dát. Nemůžeme ovlivnit krásu naší tváře, ale můžeme ovlivnit její výraz. Nemáme kontrolu nad těžkými okamžiky života, ale můžeme si je ulehčit. Nemůžeme ovlivnit negativní atmosféru celého světa, ale můžeme ovlivnit atmosféru, která panuje v naší mysli. Často se snažíme ovlivňovat věci, se kterými nemůžeme nic dělat. Příliš málo se snažíme ovlivňovat to, co je v našich silách a tím jsou naše postoje. – John C. Maxwell

S láskou jde všechno snadněji

Řekla bych, že dnešní doba je postižená dokonalostí a cítí nutnou potřebu vypadat co nejlépe v očích ostatních. Mnoho lidé pohlíží na to, v jakém autě jezdí soused, kde pracuje a kolik vydělává peněz. Člověk má tendence se často s někým porovnávat. Lidé by však neměli zapomínat na to, že život není o té povrchní dokonalosti, ale o té vnitřní. Dokonalost jako taková vlastně ani neexistuje. Nikdo není dokonalý. Nejdůležitější je, dělat věci pro sebe, ne pro ostatní. Cítit se dobře uvnitř sebe, abychom byli doopravdy spokojeni a šťastni. Potom budeme i úspěšní a náš život bude mnohem, mnohem bohatší. Je to o tom, jak vy sami na sebe pohlížíte a jak moc se máte rádi.

Jedna rada na závěr. Milujte sami sebe, pak budete milovat celý svět.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center