fbpx

2 dubna

5 tipů, jak se zklidnit před důležitou schůzkou nebo prezentací

0  comments

O tom, jak je stres, napětí či tréma před nějakou důležitou událostí pozitivní či negativní, by se dalo polemizovat. Každopádně jedno je jisté, pokud je ho moc, komplikuje nám život.

Ne každý z nás zvládá v klidu a s rozvahou vyhrocené situace. Ve chvílích, kdy si potřebujete zachovat klidnou hlavu, propadáte panice? Máte zrychlený dech a koncentrace vám dělá problém? Je to i váš případ?

Související článek: 4 rady k perfektnímu přednesu s minimem stresu

Spouštěče mohou být:

  • Důležitá obchodní schůzka
  • Prezentace na veřejnosti
  • Networkingové setkání
  • Schůzka s nadřízeným/podřízeným
  • Nástup do nového zaměstnání
  • Komunikace s úřady či jinými institucemi
  • Soukromé záležitosti (oslava, stěhování, představení nového partnera rodině atd.)

 

Eliminovat riziko a míru stresu můžete v mnoha případech například dostatečnou přípravou předem, větší časovou rezervou, time managementem…

Ale co dělat, když jste udělali to nejlepší, co jste mohli, dostatečně jste se připravili, nebo jste se ocitli v situaci, na kterou se zkrátka připravit NELZE?

Co dělat, když vás přepadne tréma, dostanete strach, klepou se vám ruce, máte pocit, že jste vše naučené a připravené zapomněli a jste hodně nervózní?

Související článek: Zažíváte permanentní stres? Antistresové omalovánky vám mohou pomoct

Zde je 5 tipů na okamžitou a rychlou pomoc:

TIP č. 1 Dýchejte

Soustřeďte se jen na nádech a výdech a to tak dlouho, dokud neucítíte klid a úlevu. Zakažte si všechny ostatní myšlenky, jediné, co vás momentálně zajímá, je váš dech. Počítejte si  nádech a výdech alespoň na 6 (ideálně až 8 dob). S každým nádechem si představujte, jak do sebe absorbujete klid a pohodu a s každým výdechem si představujte, jak ze sebe dostáváte vše, co vám brání k přijetí klidu.

TIP č. 2 – Rychlá pomoc – akupunkturní bod

Na uklidnění, dá se říci, že i na zbavení se hysterie je tzv. „korunka“. Najdete ji na nejvyšším bodě lebky, přesně uprostřed. Zkuste si toto místo lehce zmáčknout, je citlivé – podle toho i poznáte, že mačkáte správný bod. Při nervozitě, stresu, větším psychickém vypětí… toto místo stimulujte alespoň půl minuty.

TIP č. 3 Meditace

Přijetí strachu a získání klidu a síly právě z něj. Představte si váš strach před sebou jako postavu – bytost. Poděkujte mu za to, že vám dodává energii a je vaším hnacím motorem, vysvětlete mu, že teď od něj potřebujete spolupráci a podporu. Změňte vizuálně tuto postavu strachu na přátelskou postavu, která vás vezme za ruku a podpoří vás. Společně pak vstupte do místnosti jako skvělý team. Vy mluvíte, postava vám dodává energii.

TIP č. 4 – Vizualizace

Jděte někam, kde budete o samotě, případně pokud je to možné, zavřete oči a představujte si kladný výsledek situace, která vás čeká. Např. jak vcházíte na prezentaci/schůzku, jak vše hladce probíhá (v případě prezentace si můžete vizualizovat nadšené a spokojené výrazy ve tvářích posluchačů, spoustu zajímavých a podnětných dotazů, potlesk pro vás. V případě obchodní schůzky domluvenou spolupráci, příslib další schůzky, uzavřený obchod…).

TIP č. 5 – Motivační věty

Namotivujte sami sebe. Viděli jste někdy, ať už naživo či ve filmu, jak trenér před důležitým zápasem „hecuje“ své svěřence a snaží se je namotivovat tak, aby si 100% věřili a šli do zápasu s tím, že ho vyhrají? A že pak dělají také nějaký bojový pokřik? Tuto techniku si můžete vyzkoušet sami na sobě a vymyslet si svůj bojový pokřik.

Závěrem: Když vás přepadne větší nervozita a stres, zklidněte svůj dech, počítejte každý nádech-výdech minimálně na 6 dob, zkusit můžete i stimulaci akupunkturního bodu na hlavě. Buďte chvíli v klidu a představujte si, jak vše dopadne ve váš prospěch. Sami se namotivujte, pochvalte se,  jak jste dobří a že na to máte a jděte do toho!

Související článek: 5 chyb, kterých je třeba se vyvarovat na obchodním setkání

 

 


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center