fbpx

2 dubna

5 tipů jak budovat svou osobní značku přes sociální sítě

0  comments

Vzbuzujte emoce. Odlišujte se. Buďte překvapiví!

Jitka Pšejová

Jitka Pšejová je výraznou a inspirativní osobností na sociálních sítích, která skrze ně dlouhodobě úspěšně buduje svůj osobní brand a promyšleně promuje svůj lákavý životní styl. Je velkou podporovatelkou umění a mladých talentů, a zároveň ve věku zatím nedosažených třiceti let zkušenou podnikatelkou. Pochází z klasické podnikatelské rodiny a má velké zkušenosti v oblasti business developmentu a team leadershipu na mezinárodní úrovni. Jitčiným snem je vést nadaci a stát se mecenáškou umění.

V současné době vede business development v regionu CEE pro technologický startup ARTSTAQ, první globální burzu s uměním, kde má na starosti hledaní investičních kanálů a také hledání reprezentantů pro firmu v zemích střední a východní Evropy.

Jitku jsme díky jejím skvělým výsledkům požádali, aby se s námi podělila o svoje know-how budování značky na sociálních sítí. A tady jsou základní body její strategie.

img_6320
1. Začněte o sobě přemýšlet jako o značce

Položte si otázky:

  • Jak si přejete aby vaše jméno bylo vnímáno a s čím spojováno, když si ho lidé vysloví?
  • Co má v lidech vzbuzovat?
  • Chcete být vnímáni jako experti v daném oboru nebo reprezentovat vlastnosti či životní styl spojený s firmou, kterou zastupujete?

To je potřeba zvážit a přemýšlet tak nad sebou jako nad značkou v dlouhodobém horizontu. Mít konzistentní image projevu na sociálních sítích. Jako obchodník se musíte zamyslet, jakou značku reprezentujete, podle toho vypadat a zároveň i daný produkt používat. Nejhorší je kázat vodu a pít víno. Lidé vás přestanou brát vážně a ztratí ve vás důvěru. Dlouhodobě.

Jak na to? Udělejte si čas, věnujte jeden půlden až den brainstormingu, zachyťte uvolněně a bez stresu svoje myšlenky a zapracujte je do plánu. Ten si napište, umístěte na viditelné místo a pracujte na něm.

2. Kdo je vaše publikum?

Musíte zjistit, kdo je vaše cílová skupina, na koho míříte, koho chcete svým obsahem inspirovat, získat na svou stranu, či obchodně “teasovat”. Podle toho zvolte i správné kanály: buď LinkedIn zaměřený čistě na profesionály nebo Facebook či Instagram pro všechny. A podle toho zvolit jazyk a formu příspěvků.

Co je vaším cílem? Zvednout počet followerů, zlepšit image, získat nové kontakty nebo zvýšit prodej produktů? Když to víte, tak je třeba své publikum hýčkat tím obsahem, který ocení a který také vybuduje váš osobní brand a splní žádaný cíl.

Jak na to? Zmapujte všechny, které považujete za konkurenci na příslušném trhu, sledujte je. Investujte do této práce každý týden jednu hodinu. Doporučuji neděli. Ta by také mohl být dnem „přemýšlení“, hodnocení a plnění a případných revizí plánu z bodu 1. Zmapování publika a cílení můžete konzultovat s expertem v oblasti sociálních sítí.

img_63213. Buďte magnetem pro své okolí

Vzbuzujte emoce. Odlišujte se. Buďte překvapiví. Přemýšlejte nad tím, jak být jiný než zbytek.

Co rozhodně pomáhá, je vypadat dobře, mít ucelenou image v oblékání a vystupování, působit celkově vyladěně. Pokud vás má někdo sledovat dlouhodobě, musíte v nich vyvolávat cosi, aby měli neustálou nutkavou potřebu vás sledovat. Pokud chcete co nejvíce získat, první dojem je všechno. Lidé si hned udělají podle prvních fotek a informací na vašem profilu k vaší osobě úsudek, zda jim za sledování stojíte, či ne. Proč lidi tak baví sledovat ostatní přes sociální sítě? Je to skrytý voyerismus, chtějí vidět věci pod povrchem, něco navíc, než je běžně k vidění, když se s vámi setkají. Tak jim to chytře naservírujte.

Jak na to? Pozorujte, čtěte, sledujte, jak na vás působí to, co sdílejí ti úspěšní lidé s tisícemi lajků pod příspěvkem. Nějak to umí, viďte? Potkejte se s nimi a zkuste na to přijít.

4. Vše, co sdílíte se počítá

Všichni vás sledují. Ti co vám fandí, ale i vaše konkurence. To musíte brát neustále na zřetel. Sdílejte věci, které upevní vaši značku jako experta nebo člověka, do jakého se chcete profilovat.

Co je vaše přidaná hodnota? Jste dobří ve fotce, v psaní textu, natáčení videí? Na to se zaměřte. Hlavně se vyhněte sdílení negativních statusů. Rozhodně se nevyjadřujte k věcem, kterým do hloubky nerozumíte a nemáte na ně jasný názor (politika, náboženství). Pokud to není vaším cílem, tak se můžete zbytečně dostávat do konfliktů a to vám ubírá na bodech.

Jak na to? Napište si jasný positioning a svou agendu. Témata. Ta by měla být „niková“, do velké míry „vaše“ a zároveň musí být dostatečně široká, aby vám umožnila věnovat se každému třeba i několik měsíců.

5. Pravidelnost

Od začátku by měl člověk k budování svého osobního brandu a sdílení příspěvků přistupovat jako k čištění zubů, tedy alespoň dvakrát denně. Zkusit to celý týden neřešit a myslet si, že to doženete o víkendu, kdy na to máte čas, nefunguje. Sejde z očí, sejde z mysli. S pravidelností nejdál dojdete.

Jak na to? Udělejte si sběrné místo pro nápady, které si budete průběžně ukládat, jak budou přicházet, a věnujte jim pravidelně čas, kdy je budete hodnotit a zapracovávat. Zároveň reagujte na to, co vám píší. Buďte připraveni na příběh, který jste napsali v příspěvku, případně dopovědět v dalším. Vytvářejte série. Autorizujte si témata. Nastolujte agendu.


Nevíte jak začít realizovat své sny nebo jak nastartovat správným směrem své podnikání? Právě této oblasti a problematice se věnuje nové v pořadí již 5. vydání magazínu Světa úspěšných, ve kterém najdete mnoho inspirativních a motivujících článků a rozhovorů s úspěšnými osobnostmi z české i slovenské scény. Magazín vám pomůže vystartovat směrem vpřed a udělat ten nejdůležitější první krok – ZAČÍT. Vše podstatné, co naleznete v tomto čísle magazínu se dočtete ZDE.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center