fbpx

15 srpna

5 stádií osobního růstu

Jistě si alespoň matně vzpomínáte na to, když jste byli na základní škole. Věděli jste, že po první třídě půjdete do druhé, a až tuto školu dokončíte, půjdete na střední. Věděli jste, že nemůžete být stále zaseknutí v té první třídě po dobu sedmi let. Věděli jste, že musíte jít popořadě všemi školními roky, abyste dosáhli základního vzdělání. Dali jste si svolení, abyste byli všude, kde máte být ve vašem vývojovém procesu. Teď, když jste vyrostli, kladete na sebe velký tlak, abyste věděli všechno teď hned. Proto jsem se rozhodla sepsat 5 stádií osobního růstu, kterými bychom měli projít všichni.

Poté, co jsem viděla mnoho lidí chodících po cestě transformace, uvědomila jsem si, že existuje mnoho fází, které jsou málokdy stejné v životě dvou odlišných lidí. Přemýšlejte o životě jako o vaší škole. Neustále se učíte a rostete. Bez ohledu na vaši současnou fázi, zůstávají stále stejná tři pravidla:

  1. Nečekejte, že budete někde jinde, než kde jste v tomto momentě. Přijměte své aktuální místo na své transformační cestě.

  2. Předvídejte svou další fázi, abyste mohli být připraveni na to, co přijde.

  3. Buďte empatičtí a chápejte ostatní, bez ohledu na to, jak pokročili na jejich osobní cestě.

Toto je 5 zastřešujících stádií osobního růstu:

  1. Spánek

Pokud toto čtete, je pro vás tato fáze minulostí (nebo alespoň začíná být). Pokud byste spali, tento článek by vás ničím nezaujal a pravděpodobně byste na něj ani nikdy nepřišli. Vsadím se ale, že si vzpomenete, kdy si vás podmanil strach ze změny. Tehdy jste spali – hráli jste oběť, za předpokladu, že nemáte moc nebo schopnost změnit svůj vlastní život. Vina, neuroticismus, strach a nedostatek naplnění jsou častými vedlejšími účinky tohoto vývojového spánku. V určitém okamžiku si uvědomíte, že žijete na tempomatu a rozhodnete se zastavit.

  1. Probuzení

Obvykle po vyčerpávající morální kocovině (když jste očekávali určité věci od sebe nebo jiných a zklamali jste se – znovu), se konečně probudíte a začnete se ptát, proč se to děje.

Začínáte se učit, že vaše zkušenosti nejsou náhodné a začnete hledat odpovědi. Poznáte, že život je o učení a nalezení vašeho pravého já. Máte spoustu realizací!

  1. Integrace

Pokud máte pocit, že jste získali spoustu informací, ale věci ve vašem životě tyto znalosti neodráží, jste pravděpodobně v integrační fázi. Je na čase, abyste si vyhrnuli rukávy a začali něco dělat.

Povědomí nestačí k transformaci. Musíte změnit vaše systémy, víry a chování. Musíte smazat vaše staré Já a upgradovat osobní programování. Právě děláte odvážnou léčbu starých otázek, takže už vás nijak nedefinují nebo nezdržují. Vezměte nástroje, které máte a dovednosti, které jste se naučili, a uveďte je do činnosti.

Možná zjistíte, že jste se dostali do „do-overs“ nebo šance reagovat na situace, na které jste už dříve narazili. To je nejsilnější způsob, jak zlomit vzorek. Do-overs je způsob, jak integrovat vědomí a akci.

  1. Přijetí

Jakmile si zaběhnete nové návyky a začnete si tento nový způsob bytí užívat, přijmete ho. Nejste noví lidé. Jste mnohem autentičtější než kdy jindy.

Myslíte si, že jste zcela vyvinutí a už na ničem nemusíte nikdy pracovat? Ne. Stále jste lidé. Jediný rozdíl spočívá v tom, že nyní, když dostanete očekávanou morální kocovinu, můžete ji přijmout, jelikož už víte, jak s ní naložit.

Přestáváte bojovat s realitou. Můžete ji přijmout, anebo změnit. Již nejste otroky vašich impulzů.

  1. Aplikace a servis

Tato fáze je o větší vizi: mění životy druhých. Cítíte se určeni ke sdílení lásky, kterou cítíte. Možná budete v pokušení proniknout do této fáze dříve, než dokončíte integraci. Buďte trpěliví. Na této cestě není žádná „zlatá hvězda“ nebo cílová čára.

Znovu opakuji, že toto není model, který je jednotný, ale může vám pomoci poskytnout strukturu na vaší jedinečné transformační cestě. Každá fáze je bohatá na možnosti, buďte tedy vděční za jakoukoliv, ve které jste.

Mějte na paměti, že se můžete vrátit zpět a několikrát opakovat fáze, kdy vaše kocovina vyvolá povědomí o problémové oblasti. Nové vhledy vyvolávají další sebeobjevení.

 

V jaké fázi své cesty se momentálně nacházíte? Podělte se o to s námi v komentářích!


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center