fbpx

2 dubna

5 rad, jak se efektivně naučit nový jazyk

0  comments

Určitě jste to mnohokrát slyšeli „hlavně se nauč jazyky; jazyky jsou brána do světa; kolik umíš jazyků, tolikrát jsi člověkem” a podobně. A vy jste odpovídali „ale já na ty jazyky prostě nemám talent.” Omyl! Talent v tomto případě vůbec nehraje roli. Účelem tohoto článku nebude odpovědět na otázku, jestli vám jazyky skutečně otevřou brány do světa, ale dát praktické rady, jak se můžete naučit každý jazyk rychle, efektivně, zábavně a za pouhých šest měsíců.

1. SOUSTŘEĎTE SE NA JÁDRO JAZYKA

Už s překvapivě malým množstvím slov se dá spolehlivě dorozumět. Zaměřte se na životní situace, do kterých se můžete dostat každý den, a ty trénujte první. V anglickém jazyce si vystačíte asi s třemi tisíci slovy. Přibližně tolik slov vám stačí k ovládnutí anglického jazyka. Zbytek už je jen šlehačka na dortu, kterou v prvních 6 měsících určitě nebude potřebovat. Zároveň je důležité začít s oblastí jazyka, která vám je blízká a baví vás. Máte rádi sport? Výborně, začněte sledovat sport ve vašem cílovém jazyce. Zajímá vás vaření? Tak při objevování nových chutí objevujte i nové jazykové možnosti.

2. KOMUNIKACE OD PRVNÍHO DNE

Začněte okamžitě, na nic nečekejte, nemáte na co. Představte si malé dítě. Co dělá? Pravděpodobně uvidíte, jak se směje nebo brečí, ale daleko podstatnější je, že v začátcích komunikace vykřikuje náhodná slova. A to je přesně ono. To co se naučíte, okamžitě začněte používat. Je jedno jestli umíte 5 nových slov nebo 10, ale použijte je ještě ten den, co se je naučíte. Najděte si tu příležitost a využijte jí.

3. NAJDĚTE SI JAZYKOVÉHO MENTORA

Znovu se vraťme k malému dítěti.  Tentokrát se pozastavte nad jeho komunikací s matkou. Dítě něco vykřikuje, míchá slova dohromady a máma se snaží porozumět, co se jí její miláček pokouší říct. A to je další krok, který vás čeká. Najděte člověka, který zapomene na jazyk, kterým oba mluvíte, a zahraje pro vás mámu. Potřebujete člověka, který se za každou cenu pokusí vám porozumět, i kdyby jste měl použít pouhá gesta. Musí mluvit jednoduše a musí to být člověk, s kterým se cítíte dobře. Nemusíte všemu rozumět a všechno říct na 100 % správně, ale je důležité, aby ostatní pochopili co říkáte, a byste vy pochopili, co se snaží říct vám.

4. FYZICKÝ TRÉNINK

Ano opravdu tomu tak je. Musíte trénovat. Trénovat jak svůj mozek, tak svá ústa a svoje uši. Je zbytečné, když budete vědět co říct, ale nebudete schopní vyslovovat tak, aby vám ostatní rozuměli. A to je fyzický trénink. Musíte trénovat mluvící svaly na novou řeč, abyste byli schopni vyslovovat nová a neznámá slova. Stejně tak je třeba cvičit uši. V mozku máme filtry, které automaticky upozaďují zvuky, které neznáme, a proto jim nevěnujeme dostatečnou pozornost. Proto mluvte a naslouchejte cizím jazykům. V dnešní době existují programy, které nahrávají váš hlas a opravují výslovnost.

5. MENTÁLNÍ ROZPOLOŽENÍ

Do všeho s pozitivním myšlením a energií, ano platí to i o studium jazyků. Pokud jste naštvaní, otrávení, tak pravděpodobně na učení není ten správný den. Buďte zvědaví, mozek si chce hrát, chce objevovat, a pokud budete zvědaví, tak se budete učit o poznání snáz, než když vás to nebude bavit.

A od teď už je to jen na vás, jestli si otevřete bránu do světa a stanete se dalším „člověkem“. Můžete se vrhnout do světa jazyků, využít těchto metod a užít si vaší další úžasnou dovolenou bez jazykové bariéry, nebo si jen dál stěžovat na nedostatek talentu.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center