fbpx

2 dubna

5 klíčů k efektivnějšímu učení

0  comments

Škola je v plném proudu. Pro někoho se blíží čtvrtletí, další studenti mají za dveřmi první zápočty. A stres pomalu přichází. Je nejvyšší čas zefektivnit své učení, ať nemusíte nad učením trávit celé dny.

1. Zůstaňte motivovaní, ať to stojí, co to stojí

Motivace je stále dokola opakující se pojem, ano, je důležitý prakticky u každé činnosti. V učení je extra důležitá. Ke každé minutě učení potřebujete být motivovaní. Potřebujete vědět, proč se danou věc učíte, bez toho vám půjde učení těžko a hlavně nemá smysl. Každý má jinou motivaci k učení, ale všichni nějakou máme – známky, titul, rodiče nebo povinnost – to je vcelku jedno, všechny by nás motivace měla hnát dopředu za našimi sny. Pokud se chce dozvědět více o motivaci, přečtěte si článek Michaely Šandové Motivace je jako „základ“ při stavbě domu.

2. Koncentrujte se jako mistři

Znáte to: zapnutá televize, Facebook, hudba, pes, zvonící telefon. Sednete k učebnici a najednou všichni něco potřebují nebo je velmi zajímavý příspěvek na Facebooku, který potřebujete neodkladně vidět. Ne, ne, to je všechno špatně. Pokud chcete váš čas, vyhrazený na učení, co nejefektivněji využít, tak vypněte telefon, vypněte internet. Pokud ke studiu internet používáte, tak není nic snazšího než si najít aplikaci, která na určitou dobu zablokuje stránky, které vás mohou vyrušit.

Trochu spornou otázkou je hudba. Na to, jestli tichá hudba vadí nebo ne, jsou mezi experty odlišné názory. Podle mé zkušenosti tichá hudba nevadí v případě, že děláte něco kreativnějšího. Naopak může vést k inspiraci. Ale pokud se učíte období vlád českých panovníků, tak bych doporučil naprosté ticho.

3. Rituál a organizace jako cesta k úspěchu

Náš mozek miluje rituály. Udělejte si z učení rituál. Pokud možno si najděte čas, kdy se bude učit, a ten dodržujte. Uspořádejte si vaše místo k učení tak, aby vám bylo příjemně. Vyvětrejte, abyste dostali do pokoje čerstvý vzduch, nalepte na dveře cedulku „Nerušit“ a pusťte se do práce.

Postupem času si vyvinete vlastní rituál a váš mozek se automaticky připraví na učení a vše půjde snáz. S učením úzce souvisí organizace času. Moc dobře víte, že test dřív nebo později přijde, tak proč se neučit průběžně? Ano, průběžné učení chce obrovskou míru disciplíny, učit se průběžně prostě nezvládne každý, ale kdo průběžné učení ovládne, ten stráví učením ve skutečnosti méně času, než kdyby čekal do poslední chvíle a vstřebával velká kvanta informací najednou.

Průběžné učení se skvěle hodí v životě po studiích. Nikdy nebudete stagnovat, stále se budete vzdělávat a vždy se posouvat vpřed.

4. Poznámky aneb buďte pořádní

Přehledné a jednoduché poznámky jsou další dílek do skládačky efektivního učení. Velmi dobré je, když si poznámky píšete sami. Nejenže se tím učíte, ale hlavně se ve svých poznámkách mnohem lépe vyznáte. V pozdější fázi si můžete vyvinout vlastní systém zkratek, který vám ještě více pomůže. Nedoporučuji to přehánět s barvami. S tím mívají problém hlavně děvčata. Pokud budete mít každý řádek jinou barvou a ještě jiným odstínem, tak se z přehledných poznámek může stát chaos.

Mozek lépe bude vnímat barvu než samotný text, samozřejmě to znáte, víte, jakou barvou to je podtržené, kde to v tom sešitě je, ale za boha si nevzpomenete, co tam je napsané.

5. Kreativita aneb hrajeme si s mnemotechnikou

Jako poslední bod jsem zvolil asi nejzábavnější a nejkreativnější část učení. Než složitě popisovat, co mnemotechnické pomůcky jsou, raději uvedu příklad. Když jsem se já učil na maturitu, tak jsem si nebyl schopen zapamatovat jméno španělského dramatika a básníka Lope de Vega. Neustále jsem si to jméno opakoval a nebyl jsem sto si ho zapamatovat.

Vtom přišla přítelkyně a řekla: „Lope de Vega? No to je jako Jennifer Lopez z Vegas.“ To jméno si pamatuji dodnes, protože jsem si to spojil s obrazem, který byl pro mě zábavný. Náš mozek se chce bavit. Spojujte si obrazy, čím bizarnější bude vazba, tím pravděpodobněji si danou věc zapamatujete. Omezuje vás jen vaše fantazie. Složitá jména se dají rozložit do jednodušších a vám dobře známých a stanou se pro vás hračkou!


Doufám, že od teď už nebudete vysedávat nad učením hodiny. Díky dokonalé organizaci a efektivnosti dosáhnete vynikající produktivity a v naspořeném čase si bude užívat život na plné obrátky. Začněte teď a tady. Čím dřív začnete, tím více ušetříte času!


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center