fbpx

2 dubna

5 jednoduchých kroků, jak určit své životní priority

0  comments

Zamyslete se nad svým životem, jste s ním spokojeni? Žijete každý den naplno a nemáte výčitky svědomí? Máte všechno, co chcete? Ideálního partnera, krásný dům, dobrou práci nebo fungující společnost s kvalitními pracovníky… Pokud se svým životem spokojeni nejste, je tento článek přímo pro vás.

Chcete-li něco změnit, musíte nejdříve změnit sami sebe, ne druhé.

Každý z nás chce pro sebe v životě to nejlepší. Pozastavil bych se především u ideálního partnera. To je problém, se kterým se v životě setká naprosto každý.

Už od mala jsou dětem v pohádkách ukazovány naprosté ideály – princezna, kterou zachrání překrásný princ a žijí šťastně až do smrti. Vysníme si svého prince/princeznu a očekáváme, že se nám v životě objeví někdo přesně takový. Je to vlastně začarovaný kruh, ze kterého se horko těžko dostává ven.

Proč je v dnešní době tak vysoká rozvodovost? Odpověď je jednoduchá. Lidé postupně zjišťují, že nežijí se svým ideálem – jejich partner má spoustu vlastností, které jim vadí. Snaží se svého partnera upravit obrazu svému, popřípadě se snaží upravit partner je samotné.

Problém je, že ideální partner neexistuje. Někteří lidé hledají ideálního partnera celý život, jiní se rozhodli po nekonečném hledání snížit požadavky. Obě dvě skupiny lidí měli ovšem stejný problém – nebyli spokojeni ani sami se sebou.

Pokud chcete najít svůj ideál, musíte se ním stát nejdříve vy sami.

Naprostá většina lidí neumí řídit svůj život. Neumí se jednoduše rozhodnout a následkem toho se sebou nejsou spokojeni. Možná si to nejste schopni přiznat, ale dříve či později spokojení nebudete.

Máte v životě dilema? Nemůžete se rozhodnout s výběrem té správné možnosti? Myslím si, že drtivá většina lidí ano.

V životě zažíváme větší a menší dilema. Rozvést se nebo ne? Jít do divadla nebo na fotbalový zápas? Koupit si byt nebo dům? Dům je sice dražší, ale na druhou stranu nemusíte brát takové ohledy na sousedy a můžete bez problému grilovat.

Otázkou ale je: Jak tyto dilema, především ta velká, vyřešit?

Všechno záleží na vašem seznamu životních priorit nebo chcete-li základních hodnot života. Musíte si vybrat ty správné základní hodnoty a díky nim začít jednat a žít.

Se sestavením vám pomůže jednoduché cvičení. Dejte si na něm velmi záležet, klidně si to nechte proležet v hlavě několik dní.

V pěti jednoduchých krocích vám ukáži, jak tyto životní priority sestavit.

1. Vezměte si papír, tužku, nůžky a lepidlo.

2. Zamyslete se a sepište si, co je pro vás rozhodující. Kvůli čemu byste skočili do rozvodněné řeky? Jsou to děti, peníze, rodina nebo kamarádi? Tento bod je rozhodující, dejte si na něm opravdu velmi záležet.

3. Z tohoto seznamu vyberte ty, kterých si nejvíce ceníte.

4. Papír rozstříhejte na jednotlivé priority a ty znovu slepte podle svých základních hodnot. Na prvním místě je to nejdůležitější a na posledním to nejméně důležité.

5. Začněte řešit dilema podle svých základních hodnot. Pokládejte si otázku: Je tento postup v souladu s mými životními prioritami?

Tento seznam priorit můžete neustále upravovat, důležité je, abyste se ním řídili.

Rodiče chtějí, aby se jejich děti chovali podle hodnot rodičů i přesto, že jsou už dospělé. Nežijte podle hodnot jiných lidí. Zároveň ale nenuťte ostatní lidi, aby žili podle vašich základních hodnot.

Pokud vás zajímá více o této problematice, můžete si pořídit nahrávku Ivo Tomana – Proč jen 5 % lidí uspěje.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center