fbpx

2 dubna

5 důvodů, proč u vysvětlování používat příklady ze života – Bohatý táta, chudý táta

0  comments

Knihu „Bohatý táta, chudý táta“ zná v dnešní době drtivá většina lidí. Některé z myšlenek Roberta Kiyosakiho byly ve své době nadčasové. Byl to právě Robert Kiyosaki, který na konci minulého století předpověděl celosvětovou krizi. Nebylo by to nic zvláštního, on ji ale dokázal určit na rok přesně. Je to pan podnikatel s velkými „P“. Jak sám píše ve svých knihách, jeho byznys je postavený tak, aby se ho krize nijak zásadně nedotkla. Se spoustou lidí z celého světa má jednu věc společnou – v období krize má naprosté minimum volných finančních prostředků. Rozdíl je ovšem v tom, že veškeré volné finance v tomto období investuje, tak aby mu přinesly ještě více financí. 

Robert Kiyosaki je obrazem dvou tátů – bohatého a chudého. Jedna část jeho já je zarytý kapitalista, který miluje hru „jak vydělat peníze penězi“. Druhá část jeho já je sociálně zodpovědný učitel, kterého velice trápí neustále se zvyšující propast mezi těmi, co mají a těmi, co nemají nic. Je zastáncem toho názoru, že za tento stav může především současný archaický vzdělávací systém.

Dobrý prospěch ve škole nikomu nezaručuje úspěch ve skutečném životě – Robert Kiyosaki

Nejsem zastánce všech názorů Roberta Kiyosakiho (a vy také nemusíte), ale stojí za to se s jeho myšlenkami seznámit. V životě toho dokázal opravdu dost, spousta jeho názorů a myšlenek dává smysl a proto vřele doporučují přečíst nejen tento článek, ale i jeho knihy. Pokud jste ještě nečetli knihu „Bohatý táta, chudý táta“, vřele ji doporučuji.

Teď už se ale pojďme podívat na 5 důvodů, proč u vysvětlování používat příklady ze života.

1. Snazší pochopení dané problematiky

Jakým způsobem se učí malé děti počítat? V první řadě se učí spočítat hruštičky nebo jablíčka, až poté přecházejí na „složitější“ matematiku. Podobně to je i u čehokoliv jiného. Někteří z vás se možná setkáváte s učiteli, kteří vám řeknou pouze knižní definici a považují učivo za probrané. Škola vám poté přijde náročná a horko těžko se dokážete soustředit.

V knize „Bohatý táta, chudý táta“ Robert Kiyosaki jednoduše vysvětluje finanční gramotnost. Ať už formou obrázků nebo jednoduchými příklady. Podobně mu to před lety vysvětloval jeho bohatý táta. On toto „know-how“ předává dál a musím uznat, že i naprostý laik tuto problematiku pochopí.

Mým oblíbeným příkladem je vysvětlení otázky: Kdo podstoupí větší riziko?

Na přechodu stojí paní a má dvě možností:
A) Počká na zelenou a bez rozhlédnutí přejde přechod pro chodce

B) Čekat na zelenou nebude. Několikrát se rozhlédne, a protože nic nejede, přejde silnici

Kdy tato paní podstoupí větší riziko? V možnosti A nebo B? Jednoznačně v bodě A… Ještě vám to není jasné? Paní v příkladu A nebude mít jistotu, že řidič na červenou zastaví – může telefonovat, vylít si na sebe kávu nebo zrovna uklidňovat brečící dítě na zadní sedačce.

Tento příklad se často používá při vysvětlování rizik v oblasti finančnictví.

2. Informovat lidi, že je to snadné, stačí pouze dobrý základ

V knize „Bohatý táta, chudý táta“ jsou tyto příklady na pravém místě. V některých částech této knihy jsem si říkal: „Vždyť na tom není nic složitého, to zvládnu také.“ A skutečně tomu tak je a nejen v této knize.

Ti z vás, kteří pracují v nějakém MLM, dobře znají slovo „duplikace“. Ti z vás, kteří si pod tímto slovem nedokáží představit nic konkrétního, čtěte dále. Pokud chcete mít v MLM stabilní struktury, které budou samostatné a budou v prodeji úspěšné, musíte vytvořit model, který bude snadno duplikovatelný, tak aby se ho každý zvládl naučit a úspěšně ho předat dál svým strukturám.

3. Inspirovat lidi. Lidé jsou poté více motivovaní a naučí se toho více

Odpověď na tento bod je snad jasná. Tím, že čtete články o osobním rozvoji nebo odebíráte motivační citáty, automaticky získáváte motivaci a inspiraci pro vaši tvorbu. Není tomu tak? Není nic lepšího, než si po ránu přečíst nejnovější citáty z předchozího dne. Alespoň mě to vždy nabudí a donutí se sebou něco dělat.

4. Ukázat, že kdokoliv je schopen dosáhnout velkého bohatství

Bill Gates, Steve Jobs nebo Warren Buffett. Na příbězích úspěšných lidí jsou založený desítky webových stránek na internetu. Dnešní doba je nejlepší dobou pro rozvoj vlastních projektů. K tomu abyste se stali úspěšnými, nepotřebujete žádné finance. Stačí jen používat mozek.

Robert Kiyosaki v knize „Bohatý táta, chudý táta“ vysvětluje, jak vydělával tisíce dolarů na nemovitostech a přitom neměl ani dolar. Vypůjčil si 2000 dolarů a ty během 6 hodin zdvacetinásobil.

5. Ukázat, že existují miliony způsobů, jak dosáhnout svých cílů

V dnešní době to platí dvojnásob. Internet je neskutečná věc. Najdete na něm stovky odpovědí na to, co zrovna potřebujete znát. Můžete své plány probírat s kýmkoliv po celém světě. Nedávno jsem na naší facebook stránce odpovídal jednomu fanouškovi, který se ptal právě na oblasti byznysu, ve kterých se dá nejvíce zbohatnout. Má odpověď byla prostá – zbohatnou se dá v dnešní době kdekoliv a především s čímkoliv. Stačí jen zapojit mozkové závity a začít něco dělat.

To, co máte v hlavě, rozhodne o tom, co bude ve vašich rukou. – Robert Kiyosaki

Ti z vás, kteří doma ještě nemáte knihu Bohaty táta, chudý táta, pak učiňte změnu.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center