fbpx

2 dubna

5 důsledků, proč může být „NE“ základem našeho úspěchu

0  comments

Jak vám zní slovo „ne“? Pozitivně určitě ne, viďte? Já jsem na tom byl na začátku úplně stejně. Pak jsem ale o tomhle slovíčku, které má dvě písmenka, začal trochu přemýšlet a postupně jsem došel k přesvědčení, že se dost možná jedná o slovo, které nám přináší obrovskou míru pro nás klíčových a chcete-li pozitivních důsledků. Pokud nesouhlasíte, nechte mě to prosím vysvětlit a dost možná se mnou budete na konci souhlasit, že tohle nenápadné slovo pro nás může být zásadní.

Setkávám se při své práci, přesněji podnikání, s mnoha lidmi, a v poslední době pozoruji více zřetelně dvě skupiny lidí. Lidi, kteří umějí říkat „ne“, a potom tu druhou stranu, tedy lidi, kteří „ne“ říkat neumějí. Položil jsem si otázku, v čem má první skupina (= lidé, kteří umějí říkat „ne“) výhodu a jaké jsou důsledky toho, že umějí říkat slovo „ne“. Přišel jsem na pět, tady jsou:

1. Důsledek – „ne“ jako ochrana našeho času a energie

„Ne“ je pro nás životně důležité slovo! Díky němu si chráníme svůj čas a svoji energii. Jen si vzpomeňte, slíbili jste někdy někomu něco, i když jste věděli, že to vlastně nechcete udělat, jen jste nedokázali říci „ne“? Dost možná jste si potom nadávali, že jen kvůli tomu, že jste nedokázali říci ne, přesně teď ztrácíte svůj čas a svoji energii. Mně se tohle stávalo dost často. Nakonec jsem si ale uvědomil, že díky tomu, že nedokážu říci „ne“, upřednostňuji někoho jiného před sebou samým. Anebo, a to je ještě horší, před těmi, na kterých mi opravdu záleží. Jen pro pochopení – tohle „ne“ se nevztahuje na záležitosti, které si přejeme opravdu sami od sebe udělat.

2. Důsledek – „ne“ jako ochrana našeho jména

Nedávno jsem se domluvil na spolupráci s jedním člověkem, podali jsme si ruce jako praví gentlemani…a? Od té doby mi nebere telefony, nereaguje na maily a ani na sms. Nic se mu naštěstí nestalo, jen prostě neumí říci „ne“. Potkali jste se někdy s někým podobným? Pokud ano, jak na vás takový člověk působí? Na mě jakkoliv, jen ne profesionálně. Vlastně je to pro mě zklamání. A proto, prosím, nikdy nedopusťme, ať je z nás někdo zklamaný jen díky tomu, že neumíme říci „ne“. Vždyť ve chvíli, kdy do něčeho nechceme jít, nebo ve chvíli, kdy změníme názor, stačí říci pouhé „ne“ s vysvětlením nebo bez. A je hotovo. Opravdu vám to nepřijde snadné?

3. Důsledek – „ne“ jako konec, aby mohl přijít začátek

Říká se, že tam, kde něco končí, zase něco hezkého začíná. Já s tím naprosto souhlasím. Pro hezký začátek je podstatný konec. A pro konec je zase podstatné slovo „ne“. Ve chvíli, kdy nedokážeme říci „ne“, a jedná se většinou o zásadní životní rozhodnutí, nemůže nic nového začít, protože jsme příběh pořád neukončili. To je v konečném důsledku nevýhodné pro všechny a hlavně pro nás. Nebojme se tedy říkat „ne“, i když se to zdá jako nejtěžší rozhodnutí v životě, protože to dost často přinese ty nejlepší důsledky.

4. Důsledek – „ne“ jako podpora našeho postoje

Vždy mě fascinuje, jak určití lidé s naprostým klidem a lehkostí dokážou odmítnout, resp. říkat slovo „ne“. Velmi často to dokážou podpořit logickým vysvětlením toho, proč danou věc právě odmítli. Nemyslím teď ta arogantní „ne“ jen kvůli tomu, aby vám někdo ukázal svoji sílu nebo nadřazenost. Tihle lidé jsou převážně sebevědomí a úspěšní a jednoduše přesně vědí, co chtějí a co nechtějí. A věřte mi, když se tohle slůvko naučíme používat v pro nás vhodných situacích, bude se náš postoj konstantně zvyšovat. Určitě mi dáte za pravdu, že není nikdy na škodu mít hodně silný postoj.

5. důsledek – „ne“ jako naše ochrana před manipulací

Ano, přesně tak. Dost často s námi někdo manipuluje, více nebo méně. To nemusí být vždy špatně, pokud jsou na prvním místě naše zájmy. Nicméně se můžeme potkat s lidmi, kteří sledují pouze své vlastní zájmy a udělají cokoliv, aby jich dosáhli. Abychom v tom podobným lidem zabránili, říkejme „ne“ vždy, když to tak budeme cítit, a nebojme se toho jen kvůli tomu, abychom třeba nevypadali špatně, nebo abychom náhodou někoho neodmítli. Správně použité slovo „ne“ dokáže perfektně narušit manipulátorům taktiku a vás při jednání s lidmi udržet v pozornosti.


 

Určitě bychom těch důsledků našli daleko více. Dost možná mě doplníte, budu jedině rád. Nicméně těchto 5 důsledků schopnosti říkat slovo „ne“ vnímám jako nejsilnější k tomu, abychom co nejrychleji dosáhli na naší cestě přesně toho, čeho každý dosáhnout chceme. Tedy abychom byli úspěšní.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center