fbpx

2 dubna

5 cest, jak si vytvořit vlastní životní plán

0  comments

Máte svůj životní plán? Proč byste ho měli mít? Za 20 let budete o 20 let starší. Budete lepší než teď? Ano, všichni máme sny a představy o naší budoucnosti.  To se však liší od stanovení cílů v čase a vymezení postupů, jak těchto cílů dosáhnout. Proto bych se s vámi ráda podělila o 5 cest, jak si vytvořit svůj vlastní strategický životní plán, které se skrývají za akronymem V.A.L.U.E.

Váš rok se skládá ze čtyř sezón. Každá z nich má cca 90 dní. Takto si můžete svoje cíle rozdělit do etap, v nichž použijete metodu V.A.L.U.E. V anglicismech je to visualize,  achievement orientation,  learn the right way, understand to growing a experience.

1. Visualize (vizualizujte si svoje cíle)

Pokud si začnete svoje cíle představovat, neboli vizualizovat, uvidíte vše z jiného, svěžího, pohledu. Pomocí zrakových receptorů si zobrazte danou skutečnost. Váš cíl. Představte si, jak se budete cítit, až svého cíle dosáhnete.

Existuje výsledek pokusu se třemi basketbalisty. Možná jste o něm už slyšeli. První dostal za úkol po dobu jednoho měsíce každý den 10 minut prakticky trénovat hod na koš. Druhý si po stejnou dobu házení vizualizoval. Třetí nedělal nic. Logicky byl zaznamenán nejlepší výsledek u basketbalisty, který trénoval reálným hodem. Avšak ten, který si házení pouze představoval, vykazoval mnohem větší pokrok než ten, který celý měsíc zahálel.

vize

2. Achievement orientation (orientujte se na dosažení cíle) 

Čeho chcete dosáhnout nejvíce? Co je smyslem vašeho života? Je třeba si své cíle stále připomínat. Nástěnka snů, motivační diář nebo kalendář… To vše vám určitě pomůže pracovat na tom, co chcete každý den. Orientujte se na cíl, místo na problém.

Pro orientaci na cíl (jinak reaching-out podle knihy The Resilience Factor od Reivichové a Shattého) je třeba disciplíny. Nesmí vás odradit nezdary ani přešlapy. Je také dobré poznat, kdy se svého vysněného cíle vzdát pro něco většího.

3. Learn the right way (zjistěte správnou cestu)

Jak se učíte? Jak rostete? Přestaňte se bát nových věcí. Odhoďte komfort a získávejte nové zkušenosti, návyky, dovednosti, znalosti a hodnoty. Způsobíte tak u sebe behaviorální a mentální změny vznikající na základě interakce s okolím. Hledejte tu správnou cestu, která vás posouvá dopředu!

4. Understand to growing (porozumějte rozvoji)

Co budete chápat a dělat jinak, abyste dosáhli svého cíle? Proč to budete dělat? Samotný význam slova rozvoj je zlepšování původního stavu – ať mysli či těla. Je třeba porozumět celému procesu rozvoje.

plán

5. Experience (bavte se s novými zkušenostmi)

Cesta k úspěchu nemusí být vždy trnitá a plná starostí. Může to být i zábava! Přináší to radost, uspokojení nebo i oddech. Najděte si způsob, jak si svůj posun kupředu zpříjemníte.

Často se stačí ohlédnout na vašich posledních 90 dní. Jak se za tu dobu zvýšila vaše hodnota? Dejte nám vědět v komentářích!


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center