fbpx

2 dubna

4 věci, které bychom se měli zpátky naučit od dětí

0  comments

Je to asi dva týdny, kdy se mě kamarád zeptal, odkud teď čerpám nejvíce inspirace. Protože podobné otázky beru docela vážně, začal jsem přemýšlet, odkud ta inspirace přichází a odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Můj syn (5let), odpověděl jsem.

Přemýšleli jste někdy o tom, že ty malé děti, o kterých si většina lidí myslí, že neví vůbec nic, ty samé děti, které se dost často podle nás potřebují ještě hodně učit, aby nám mohly něco říkat, jsou ve skutečnosti vizionáři? Ano, přesně tak, jsou to vizionáři! Zkuste si vybavit dítě ve věku 3 až 12 let, zkuste si vybavit, jak si hraje ve svém pokoji s normálními věcmi, hračkami, které dost často zaměňuje za věci, které jimi ve skutečnosti nejsou. Navíc to všechno ve světě, který skutečně neexistuje, ale existuje právě v hlavě, respektive představách dítěte. Není tohle náhodou vize?

Protože se bohužel většině rodičů podaří tuto schopnost každého dítěte postupně potlačit, vybral jsem 4 nejdůležitější a zároveň nejjednodušší věci, u nichž jsem přesvědčený, že bychom se je měli od dětí zpátky naučit.

1. Fantazie a kreativita

Schválně zkuste přijít na něco nebo na někoho, kdo má větší fantazii než dítě. Upřímně já jsem na nikoho nebo na nic nepřišel. Je paradoxní, že tuhle schopnost mají bezpochyby všechny děti. Ano, některé více, některé méně, ale všechny. Je radost sledovat jak děti vymýšlejí svoje světy, které jsou dost často za hranicemi našeho chápání. Je to díky tomu, že nejsou svázané zkušenostmi, pravidly, zákazy.

2. Upřímnost

Říká se – děti, opilí a naštvaní mluví vždycky pravdu. U dětí to platí na 100%. Schválně se zkuste s dítětem domluvit, že něco řeknete trochu jinak, než to bylo a uvidíte co se stane. Děti jednoduše říkají to co si myslí. Určitě to někdy bolí a nemusí to být příjemné, ale v konečném důsledku je to velmi jednoduché a hlavně vše usnadňující.

3. Vzdor

Věřím, že mi dáte za pravdu, že děti mají svoji hlavu. Vždy mě hodně překvapí fakt, že už od mala si nechají ledacos vysvětlit. Pokud jim něco dává smysl, jednoduše to dělají do doby, než to dokončí nebo jim někdo vysvětlí opak. Co se mi na dětech právě velmi líbí je jejich vzdorovitost, když jim to většinou my (dospělí) vysvětlit nedokážeme. To pak nejsou ty ovečky, které dělají tupě něco o čem nejsou přesvědčeni, s čím nesouhlasí nebo co ani nechápou. Ty ovečky, které něco dělají jen kvůli tomu, že se jim to prostě řeklo. Děti umí být pěkně vzteklé a tvrdohlavé, ale ptám se, je jim to na škodu? Jasně že ne, protože většinou dosáhnou svého.

4. Radost

Vždy obdivuji svého syna, že dokáže mít radost doslova z každé hlouposti. To je ale skvělé nebo ne? Proč se my dospělí tak málo radujeme? A pokud teď říkáte, že se radujete hodně, nemohli byste se radovat ještě více? Každému přeji vidět (ideálně vlastní) dítě, které ještě pořád věří na Ježíška, co udělá ve chvíli, kdy přiběhne ke stromečku, pod který se sotva vejdou všechny ty dárky. To je něco nepopsatelného!


Moc rád bych vás poprosil o dvě věci. Ta první – dívejme se na děti také jako na zdroj inspirace. Opravdu se od nich můžeme hodně naučit, minimálně čtyřem výše uvedeným věcem. A ta druhá – pokud máte děti, nepotlačujte v nich tyto schopnosti, které je v konečném důsledku mohou hodně odlišit a dát jim obrovskou výhodu. Naopak je podporujte a rozvíjejte.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center