fbpx

2 dubna

4 úžasné věci, které se dějí s vaším mozkem, když tančíte

0  comments

Máte rádi tanec? Možná si ani neuvědomujete, jaké skvělé věci se při něm dějí s naším mozkem. Kromě toho, že je to příjemná aktivita s přáteli či partnerkou, má tanec také schopnost výrazně zlepšit některé mozkové funkce.

Pojďme se podívat na 5 věcí, které tanec našemu mozku přináší.

1. Zlepšuje neuroplasticitu

Zahraniční studie prováděly výzkum na lidech starších sedmdesáti let. Výzkumníci měřili mentální poškození stárnutím tím, že sledovali výskyt demence. Cílem studie bylo zjistit, zda nějaké fyzické či poznávací rekreační aktivity měly vliv na jejich mentální poruchy.

Studie zjistila, že téměř žádná z fyzických aktivit neměla nějaký výrazný účinek. Jedinou výjimkou byl pravidelný tanec. Některá zjištění těchto studií:

Čtení – 35% snížené riziko demence
Luštění křížovek nejméně čtyři dny v týdnu – 47% snížené riziko demence
Jízda na kole a plavání – 0% snížené riziko demence
Časté tancování – 76% snížené riziko demence

Lidé, kteří tančí mají větší kognitivní rezervy a zvýšené složitosti neuronových synapsí, vysvětlil tento jev americký neurolog. Tanec snižuje riziko demence tím, že zlepší tyto nervové vlastnosti. Tanec může způsobit, že mozek neustále přepojuje své nervové dráhy a tím pomáhá s neuroplasticitou.

2. Budete inteligentnější

Jestliže mozek hodnotí jednotlivé přiměřené reakce a záměrně zvolí jednu odpověď, proces je považován za vybuzení inteligence. Filozof Jean Piaget uvedl, že inteligence je to, co používáme, když nemáme ponětí, co udělat.

Zjednodušeně řečeno, podstatou inteligence je rozhodování. Chcete-li zlepšit svou duševní bystrost, je dobou volbou zapojit se do činnosti, která vyžaduje zlomek vteřiny či rychlý verdikt. Tanec je příkladem rychlé aktivity, jež vyžaduje náhlé rozhodnutí. Vzpomeňte si, jak reagujete, když tančíte s partnerkou. Tanec je skvělý způsob, jak udržet a zvýšit svou inteligenci.

3. Zpomalíte stárnutí a posílíte paměť

Podle zahraničních vědců je tanec skvělý způsob, jak vytvořit nové nervové dráhy.

Jak člověk stárne, mozkové buňky umírají a synapse se stávají slabšími. Například jména lidí je těžší si zapamatovat, protože existuje jen jedna nervová cesta, kterou máme k uložení všelijakých informací.

Pokud se budete učit novým věcem, jako tanci, můžete tak posilovat mnoho různých psychických tras a dalších cest. Čili pokud se jedna cesta ztrácí v důsledku věku, máte alternativní možnost, jakou lze použít pro přístup k uloženým informacím a vzpomínkám.

4. Předcházíte závratím

Jestliže trpíte závratěmi, pak udělat si čas ve svém rozvrhu pro nějakou formu tance je dobrý způsob, jak tento problém vyřešit. Tanec pomáhá zlepšit funkčnost vašeho mozku, což může pomoci zlepšit rovnováhu, a naučit tak váš mozek být imunní vůči závratím. Nemusíte být profesionální tanečník, abyste měli prospěch z tohoto sportu. Tančit můžete na jakékoli úrovni, výsledek bude stejný.

Přemýšleli jste někdy, proč například baletky nemají závratě, když dělají piruety? Výzkum naznačuje, že přes roky cvičení, tanečníci získávají schopnost potlačit signály z balančních orgánů, které jsou spojeny s mozkem.

Tanec může být skvělý způsob, jak udržet a zlepšit mnoho vašich mozkových funkcí. Tanec také zvýší vaši nervovou konektivitu, protože integruje několik mozkových funkcí najednou; racionální, hudební, kinestetickou a emocionální. Tato zvýšená nervová konektivita je velkým přínosem pro váš mozek během stárnutí. Takže, tancujte nyní a tancujte často!


Pokud vás zajímá, jak v sobě jednou provždy probudit tolik potřebnou odvahu a chcete si přečíst inspirativní příběhy osobností, které samotnou odvahu našly a využily ve svůj prospěch, čehož důkazem jsou jejich reálné výsledky, neváhejte si objednat naše nové v pořadí již 4. vydání magazínu Světa Úspěšných, který je i tentokrát plný exkluzivního obsahu.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center