fbpx

2 dubna

4 rady k perfektnímu přednesu s minimem stresu

0  comments

Máte strach z vystupování na veřejnosti? Bojíte se, že se vám ostatní lidé vysmějí, nebo že je nedokážete zaujmout? Pokud ano, je tento článek přímo pro vás.

V dnešní době se s prezentováním setkává drtivá většina z nás. Mladší ročníky se už prezentování ani nevyhnou. Ty starší se ve většině případů setkají s projevem také, ať už na rodinné oslavě nebo přímo v práci. Jen si vzpomeňte, kdy jste museli jako „hlava rodiny“ přednést nějakou krátkou řeč. Bylo to pro vás náročné či nikoliv? Mluvili jste souvisle z patra nebo jste se na tuto řeč museli dlouze připravovat?

Všechno se dá v životě naučit a až se to naučíte, bude to jako jízda na kole – nikdy to nezapomenete a budete to dělat bez sebemenších problémů.

Sepsal jsem pro vás 9 základních tipů, které mi v mých rozklepaných začátcích pomohly. Není to tak dávno, co jsem zažíval stejný problém jako většina lidí – bál jsem se vystupovat před lidmi. Bál jsem se, že se mi lidé budou smát. Celou mou prezentaci jsem se musel naučit nazpaměť a přitom to býval obyčejný referát na knihu do školy. Při vstupu před mé spolužáky (těžko říct, zda je lepší mít za dívaka známého nebo cizího člověka) jsem se rozklepal a nebyl jsem schopen říct smysluplnou větu. Musel jsem učitelům prezentovat své referáty v kabinetech, jelikož tam jsem nepociťoval takový tlak, že bych něco pokazil.

Toto téma je dosti obsáhlé a proto jsem se rozhodl rozdělit těchto 9 bodů do tří kratších článků. Dnes vám představím 4 rady, které mně osobně pomohly před prezentací. Některé z nich určitě pomohou i vám. Jste připraveni?

1. Nacvičujte

Přednáška je z grafické a teoretické stránky připravena? Pojďme se vrhnout do nácviku. Klíčem k úspěchu není zapamatovat si slovo od slovo, ale pochopit dané téma natolik, abychom byli schopni reagovat na otázky z publika bez menších problémů.

Zkoušejte vestoje. Gestikulujte, jako kdybyste mluvili ke skutečnému davu. Dbejte na správnou intonaci hlasu a dodržujte pomlky mezi větami. Pokládejte otázky a zkoušejte odpovídat na různé fiktivní reakce, tak abyste se připravili na co nejvíce možností.

Čím více se přiblížíte k napodobení skutečného projevu, tím více si ukotvíte ideální strukturu přednášky a připravíte se tak na vaši skutečnou přednášku.

2. Je to vaše publikum

Myslete na to, že si vaši diváci či posluchači budou klást dvě základní otázky. První otázka zní asi nějak takto: „Co mi daná osoba může přinést?“. Ta druhá už pouze rozšiřuje tu první:  „Tak co?“.

První otázka poukazuje na to, co mohou diváci získat z poslechu vaší řeči anebo o co mohou přijít, pokud s vámi stráví drahocenný čas, tj. princip radosti a bolesti. O tom ale někdy příště.

Druhá otázka se týká relevance publiku – čím více to budete dělat pro ně, tím více je zaujmete.

Na svou prezentaci musíte být maximálně připraveni. Diváci musí do jisté míry cítit, že s vámi udržují intimní rozhovor (rozhovor mezi čtyřma očima).

Doporučoval bych si předem vytvořit 10 otázek, které v průběhu vašeho přednesu položíte sami sobě a zároveň si na ně sami, případně s pomocí publika, odpovíte. Dbejte na to, aby se tyto otázky týkaly tématu. Rozhodně vám mohou pomoci s udržení pozornosti posluchačů a navíc můžete odpovědět na otázku dříve, než se stihne zeptat posluchač.

3. Pravidlo 10 minut

Profesor John Medina, ředitel „Mozkového centra pro aplikovaný výzkum učení“ na Seattle Pacific University, přišel na zajímavou věc. Po pouhých 10 minutách dramaticky upadá pozornost publika.

To znamená, že byste se měli zaměřit na strukturu vaší přednášky a rozdělovat vaši řeč na 10 minutové bloky, mezi kterými budete měnit rychlost a způsob mluvení. Tím udržíte u publika neustálou pozornost. Můžete například vyzkoušet přechod z vašeho přednesu na nějaké video nebo například začít demonstrovat nějaký produkt nebo říci nějaké příběh.

Vaším úkolem je mluvit tak, abyste zaujmuli a zároveň se cítili přirozeně. Konec konců, my všichni máme vrozené touhy „být milováni a oceňováni“. Tyto touhy se zesílí, jakmile se na jevišti budete cítit dobře.

4. Poznejte své publikum dříve, než začnete

Váš velký projev začíná v 10 hodin a vy jste přijeli dostatečně brzy, abyste nastavili svůj notebook a připravili další spoustu věcí, které jsou k přednášení potřeba. Vaše publikum se pomalu, ale jistě schází. Zbývá vám několik desítek minut. Co budete dělat? Máte dvě možnosti. Buď se budete těchto několik minut nervovat a neustále myslet na vaši prezentaci nebo budete moci využít tento čas ke svému prospěchu.

Vaším úkolem je přednést perfektní projev. Proč úspěchu nejít naproti?

Před zahájením vašeho projevu se pokuste seznámit s co největším počtem lidí. Můžete tak získat plusové body mezi lidmi v publiku. Osobně bych to nazval jako „uzly vlivu“. Bude tak velmi pravděpodobné, že získáte pozitivní zpětnou vazbu a to jste ještě ani nezačali.


Právě jste dočetli tento článek. Možná jste získali nějakou radu, a pokud ne, tak jste si alespoň zopakovali všechny podstatné kroky, které jsou třeba udělat před tím, než vstoupíte před dav lidí.

V příštím článku se můžete těšit na rady, které se týkají přímo přednesu. V třetím a posledním článku se dozvíte několik rad, které je třeba dodržet i po skončení přednášky.

Připomínám, že se ty nejlepší komentáře a názory dostanou do našeho prvního vydání tištěného magazínu Světa Úspěšných. Záleží na vás, jestli se v něm budete chtít objevit.  

Návrh_02_CMYK


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center