fbpx

2 dubna

4 lekce mentoringu od rytířů Jedi, které se rozhodně potřebujeme naučit

0  comments

Jsem velkým fanouškem Star Wars. Pamatuji si na Epizodu I, která mě do této nesmrtelné ságy uvedla. Nemohl jsem se jí nabažit, viděl jsem ji nespočetněkrát a navíc jsem i několikrát dohrál počítačovou hru Star Wars, Epizoda I. Byl jsem, a tak to pořád je, ohromený z rytířů Jedi, co představují a hlavně jakou silou disponují. Přiznám se vám, vždycky jsem chtěl být jedním z nich, nejen kvůli zmiňované síle, vlastně kvůli mnoha věcem, ale především kvůli jejich nesmírné sebekontrole. Tuhle získanou sebekontrolu a mnoho dalších zkušeností si mezi sebou rytíři Jedi předávají. A proto se tedy pojďme podívat na 4 lekce mentoringu, které bychom se měli od rytířů Jedi naučit.

1. lekce: K dispozici jsou vždy jen pouze dva – mistr a učedník

Ve Star Wars může mít každý mistr Jedi pouze a jen jednoho učedníka. To je účel. Vztah mezi mistrem a učedníkem je tak obrovsky silný, aby byl proces učení co nejefektivnější. Zároveň je tento vztah velmi osobní a intimní. V případě, že by měl mistr více učedníků, rozptyloval by svoji pozornost. Navíc by nikdy nedokázal vyhovět v plné míře všem požadavkům svých učedníků, protože potřeby každého jsou individuální a tedy odlišné. To je to, co dělá tento vztah tak silný a jedinečný – mistr předává všechny své znalosti a učení s veškerou pozorností pouze jednomu učedníkovi, a proto se jednoho dne může učedník stát lepší verzí svého mistra.

2. lekce: Výzva pro mistra je zůstat nezaujatý a výzva pro učedníka je důvěřovat svému mistrovi

Tahle lekce je nejvíce viditelná v Epizodě II mezi Obi Wanem a Anakinem. Jestli si vzpomínáte, rytíři Jedi nechtějí Anakina pustit do výcviku, protože je už příliš starý a dosáhl svobodné vůle. Už poznal svoji sílu, uvědomoval si ji a byl přesvědčený, že ví sám naprosto nejlépe, jak jít po své cestě. To ale zbavuje potřebu mistra. Na druhé straně byl Obi Wan k Anakinovi citově zainteresován (což je opakem cesty rytíře Jedi). Chtěl dokázat, že se Anakin může stát rytířem Jedi, aniž by dokázal objektivně posoudit dané skutečnosti.

3. lekce: Nelze se stát mistrem, pokud jsi nebyl učedníkem

Každý mistr Jedi byl úplně na začátku Padawanem (učedníkem). To je zásadní smysl. Jste-li Padawanem, naučíte se pokoře. Jste maximálně otevření myšlenkám a zkušenostem svého mistra a můžete tak všechno absorbovat. Když nastane čas, abyste se stali mistrem, jste připraveni předat svým učením (další fáze) učení sami. Naučíte se tím, že učíte jiné. Díky Padawonovi navíc máte možnost přesně vidět (váš učeň je vaším zrcadlem) co přesně jste se naučili a na čem ještě musíte pracovat.

4. lekce: Mistr žije věčně, prostřednictvím svého Padawana

Je to vidět ve filmech Star Wars. Mezi mistrem a učedníkem proběhla dokonale vzájemná výměna znalostí a učení. Mistři jsou součástí životů svých učedníků navždy, protože v jejich životě sehráli zásadní roli. Ať už živí nebo mrtví. Vracejí se k nim třeba v podobě ducha a v důležitých situacích k nim promlouvají.


 

V životě potkáme mnoho lidí, kteří nám chtějí radit. Zároveň jsme to dost často my sami, kteří chceme radit někomu jinému. Jsem přesvědčený, že co se týká učení, žádné zkratky neexistují. Neexistuje žádná zaručená rychlá cesta k poznání. Proto se inspirujme u rytířů Jedi v jednotlivých lekcích a ideálně se staňme několikanásobnými mistry Jedi. A nezapomínejme, abychom se stali mistrem, musíme se nejprve stát Padawanem.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center