fbpx

2 dubna

4 důvody proč poslouchat klasickou hudbu

0  comments

Věděli, jste, že vážné hudbě už se neříká „vážná“ hudba, ale klasická? Pustíte si občas nějakou skladbu? Nebo to jde naprosto mimo vás?

Osobně to mám tak, že na tento druh hudby musím mít náladu a být v určitém psychickém rozpoložení. Není to pro mě něco, co bych poslouchala každý den, ale kdo ví, třeba věkem se to změní.

Co jsem ale vypozorovala je to, že když potřebuji tvořit, něco kreativního vymyslet, pouštím si právě klasickou hudbu.

Mám pocit, že melodické tóny ještě více podporují mojí fantazii a pomáhají mi snáz a rychleji vymyslet, co potřebuji.

Pátrala jsem po internetu, jestli je to jen můj dojem, že určité sklady ve mně probouzejí skryté vlohy, prohlubují moje emoce a někdy dokonce i hřejí u srdce…Někdy se mi zdá, že určité skladby, probouzejí to lepší ve mně. Co jsem našla, potvrdilo moje domněnky, dokonce jsem objevila i informaci, že poslechem klasické hudby vám mohou zmizet i drobné zdravotní potíže.

Proč tedy poslouchat klasickou hudbu?

  1. Zlepší se vám nálada
  2. Zvýší se vám kreativita
  3. Snáze se soustředíte
  4. Prohloubí se vaše fantazie

Například teď poslouchám skladbu od Antonína DvořákaHumoreska. Určitě tuto skladbu znáte, a to nemusíte být žádní fanoušci koncertů klasické hudby. Tato znělka se objevila v reklamě, tuším, že to bylo na nějaké máslo…

Co dalšího od Antonína Dvořáka znáte?

Ona paměť na historická data, hlavně ta „našprtaná“ do hodin dějepisu nebo hudební výchovy, je hodně děravá. Ale když řeknu Rusalka… Slovanské tance… Novosvětská … Znáte, že? Víte, že Novosvětská patří k vůbec nejhranějším skladbám na celém světě a sám Dvořák k nejvíce známým autorům? Jeho skladby má v repertoáru každý světový orchestr či filharmonie. U nás jeho jméno nese několik divadel, ale hlavně festivalů klasické hudby. Albíny Houškové, ředitelky Hudebního festivalu A. Dvořáka Příbram, jsem se zeptala, proč si myslí, že by lidé měli poslouchat vážnou (nebo tedy klasickou) hudbu.

Asi z toho nejdůležitějšího důvodu: pro vlastní radost a potěšení.  Je vědecky dokázáno, že klasická hudba působí blahodárně na psychiku, inspiruje, podporuje kreativitu… Ale to, co vidíme na koncertech, je nad všechny vědecké studie. Lidské emoce se uvolňují – vytrácí se ty negativní v čele s agresivitou … a nahrazuje je uklidnění, pozitivní naladění. Rozzářené oči u dospělých a dětí, někdy i slzy dojetí… a hlavně pohoda, která z lidí vychází. Navíc tenhle pocit jen tak nezmizí. Stalo se nám, že jsme asi osmileté děti poté, co viděly operní představení (pro většinu z nich vůbec první v životě), požádali, ať nám namalují, co viděly … a asi za měsíc přišly jejich kresby, na nichž bylo vidět, jak moc je to, co viděly a slyšely, zaujalo.

Jistě byste našli i další důvody, proč si pustit nějakou skladbu nejen od Antonína Dvořáka, ale třeba Mozarta, Bacha či někoho dalšího. Stačí si otevřít Youtube a začít objevovat tento svět, kde můžete své fantazii a kreativitě popustit uzdu. Doporučuji zkusit, až budete něco vymýšlet a uvidíte, jak vám to hned půjde líp.

A jaká je vaše oblíbená skladba?


Pokud vás zajímá, jak v sobě jednou provždy probudit tolik potřebnou odvahu a chcete si přečíst inspirativní příběhy osobností, které samotnou odvahu našly a využily ve svůj prospěch, čehož důkazem jsou jejich reálné výsledky, neváhejte si objednat naše v pořadí již 4. vydání magazínu Světa Úspěšných, který je i tentokrát plný exkluzivního obsahu.

Související článek: Jaký vliv má na nás hudba?

 

 


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center