fbpx

2 dubna

4 body, které posílí vaši sebelásku a zajistí vám uznání od okolí

0  comments

Uznání a sebeláska. Jak spolu tyto dva pojmy souvisí? Proč musíme mít nejprve rádi sami sebe, aby nás mohlo mít rádo i okolí? Každý z nás chce sklízet určitý obdiv od přátel, od okolí, být v očích druhých perfektní nebo chceme být pro druhé inspirací.

Proč je důležité naučit se sebelásce a sebe přijetí

Abychom mohli dosáhnout uznání, je třeba naučit se přijmout sebe samé se vším pozitivním i negativním. Každý z nás má uvnitř světlou a stinnou stránku, jistě o nich víte, ale těch negativ si spíše nevšímáte a nechcete si je přiznat. Bojujete s nimi, anebo je přehlížíte. Dokud je ale nepřijmete a nezačnete s nimi pracovat, budou vás neustále stahovat dolů a tím pádem neuspějete v takovém měřítku, v jakém byste mohli.

Láska člověka k jinému člověku není obdiv k jeho přednostem ale především k jeho nedostatkům. — Lucas Durtain

Možná si říkáte, že se rádi máte a že je to jednoduché. Mnohdy si to ale jen myslíte nebo namlouváte. Možná nad tím ani nepřemýšlíte a vnímáte to tak automaticky. Lidé jsou zaneprázdněni, mají mnoho práce a jiné starosti a nepřemýšlí nad těmito otázkami. Kdo z vás se zamyslel nad otázkou, mám se opravdu rád?

Sebeláska je vědomí, že takový jací jste, jste naprosto v pořádku. Uvědomujete si své hodnoty, své přednosti i nedostatky. Chováte se k sobě s láskou i péčí a víte, že si to zasloužíte. Neurážíte se slovně. Slova, která vypustíte ze svých úst do světa, mají ohromnou sílu, ačkoliv to lidé takto spíše nevnímají. Přijde jim to jako úplný nesmysl. Velmi se mýlí. Slova bychom měli nejprve dobře zvážit, než něco řekneme.

Jistě znáte, když se postavíte před zrcadlo a říkáte si, já jsem tak tlustý nebo naopak moc hubený, vypadám hrozně, mám škaredou pleť a děsné vlasy, mám velký nos a malé oči apod. Tomuto se raději vyhněte. Upřímně, kdo z vás denně alespoň jednou o sobě nezapochybuje nebo se nějak neshodí. Kdo z vás se občas necítí trapně v nějaké situaci? Kdo z vás hledí sám na sebe, na své pohodlí, na svou spokojenost více než na ostatní? Myslím, že nebudete dlouho pátrat ve své mysli.

Toužíte po uznání? Uznání od rodičů, učitelů, kamarádů či svého šéfa?

Po uznání toužíme přirozeně všichni. Všichni chceme být za své činy oceněni a pochváleni. Chceme, aby se nám obdiv dostával zvenčí, od okolí. Zapomínáme však na to, že pokud sami sebe neustále peskujeme a kritizujeme, nemáme se rádi, stále se obviňujeme a litujeme, nemůžeme čekat, že se nám dostaví nějakého obdivu, ba naopak. Nejprve se musíme umět ocenit my sami. My sami musíme znát své hodnoty.

S tím souvisí už výše zmíněná sebeláska a sebe přijetí. Musíte se přijmout se všemi svými klady i zápory. Nejprve si je musíte uvědomit a pak se je naučit přijmout. Jedině tak se naučíte sebelásce. A až se začnete mít rádi, začnou Vás mít rádi i ostatní.

Dovolte lidem, aby byli šťastni podle jejich vlastního uznání. — Boleslaw Prus

Vše z vás vyzařuje. Pokud máte jakékoliv komplexy a problémy se sebe přijetím, vnímá to i vaše okolí, ačkoliv tomu nevěříte. Je to tak. Proto pokud nejste sami se sebou srovnání, nemůžete to očekávat ani od svého okolí.

Stejné je to třeba i v partnerském vztahu. Dokud o sobě máte pochybnosti a nevěříte si, nemůžete to čekat ani od svého partnera. Ať už v osobním životě, tak v obchodním či profesním. Jistě na vás nepůsobí dobře, pokud si váš obchodní partner nedůvěřuje…

Jděte do akce

Začněte pro sebe něco dělat. Pracujte na tom, co vás trápí a v čem si myslíte, že máte nedostatky, pokud vás opravdu trápí a řešíte je dennodenně. Najděte si svůj nový cíl a za tím si jděte. Pokud vás trápí postava, začněte cvičit. Je lepší konat, než čekat a zbytečně se trápit nad něčím, co můžete hned teď změnit. Už od počátku budete šťastni, že pro sebe něco děláte. Bude to z vás vyzařovat, budete se cítit lépe. Hned od prvního dne, od prvního činu. A ta energie, kterou v sobě budete mít, vás bude neuvěřitelně motivovat a naplňovat. Musíte pro to ale něco udělat. Postupem času se každopádně dostaví výsledky, okolí si toho všimne a bude se vás ptát, jak jste to dokázali. Budete mít jejich obdiv. A potom jste toužili. Je to jen o tom, najít si cíl v tom, co vás trápí. Začněte na sobě pracovat a uznání se dostaví.

Samozřejmě lásku k sobě musíte nejprve zasadit a pěstovat, aby mohla vyklíčit. Nečekejte, že to bude hned. Nastudujete si spoustu materiálů a knížek, všechno vám bude jasné, teorii budete umět i pozpátku. Praxe je však mnohem složitější. Většinu svého času na sobě budete neustále pracovat. Je to opravdu dlouhý a složitý proces, který asi nikdy úplně neskončí. Je ale jisté, že se budete cítit mnohem lépe a sebevědoměji. A právě tyto pocity vám usnadní spoustu věcí.

Pravidlo zrcadlení

Chovejte se k lidem tak, jak chcete, aby se chovali oni k vám. Lidé, kteří vám chodí do cesty, vám zrcadlí vaše chování. Na to nezapomínejte.

Člověk nezískává obdiv a úctu jiného člověka svým vzhledem či vzděláním, ale bezprostředně kladným vztahem k němu. — William Henry Bragg

Pokud si vybavujete situaci, kdy si myslíte, že se k vám někdo choval neoprávněně, zkuste popřemýšlet nad tím, jak jste se chovali vy, jak jste se vyjadřovali a jak jste reagovali. Zkuste začít u sebe a více se pozorujte. Jedině tak přijdete na to, kde se mohla stát chyba a proč s vámi daná osoba takto jednala. Nikdy není na škodu se více kontrolovat.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center