fbpx

2 dubna

3 legální drogy, které vám mohou pomoci v cestě na vrchol

0  comments

Slovo droga je neustále dokola opakované snad ve všech kontextech a sděleních. V médiích neustále vidíme prodejce těchto látek, ve filmech poté jejich velmi často úspěšné a nebo naopak naprosto ztroskotané uživatele. Vzpomínám si, že ve škole mě snad před ničím nevarovali tolik jako právě před drogami, aniž by mi sdělili, co přesně to je.

Pohled na ně je však v aktuální situaci vždy spojen s člověkem, který je bere – k miliardáři, který bere kokain, neustále cítíme jakýsi respekt, naopak k bezdomovci, uživateli jen lehce rozdílné látky, opovržení. Proč? Možná, že toto nepochopení pramení z nepochopení významu slova „droga“ širokou veřejností. Bývá často zkreslené právě institucemi, zákony, médii…

Co je droga? Droga je „je jakákoli syntetická či přírodní látka, která v lidském organismu vyvolá změnu jeho činností.“ Denně nevědomky, my všichni bez výjimky, zkonzumujeme neskutečné množství drog a ani o tom nevíme – a nejsou to pouze léky, často také doplňky stravy.

Svět úspěšných v žádném případě neschvaluje a nepodporuje protizákonnou činnost, avšak právě díky špatnému pochopení termínu slova droga vám můžeme přinést exkluzivní sérii článků o látkách, které jsou běžně k dostání, nejsou nelegální a mohou na váš organismus či výkonnost mít výborný vliv. Ačkoli i zde platí zlaté pravidlo – všeho moc škodí.

Paradox je, že mnoho takto legálních drog, jako je například kofein, mají na náš organismus v konečném důsledku větší dopad než drogy nelegální. Zajímavé například je, že LSD není pro naše tělo vůbec toxické a naopak alkohol působí na principu přiotrávení.

Znovu se tedy dostáváme k tomu, že vše má své klady a zápory. Mnoho známých osobností užívalo drogy – například Sigmund Freud bral kokain, jelikož věděl, že zlepšuje schopnost učení. Mnoho umělců pro inspiraci užívalo například LSD nebo jiné halucinogeny, nemluvě o tom, jaké procento lidí užívá marihuanu všemi možnými způsoby pro odbourání stresu, zlepšení příjmu potravy a nebo právě inspiraci.

Pro naše účely a potřeby se však hodí jiné druhy látek. Výše zmíněné mohou sice mít a jistě mají své kladné účinky, avšak abychom vás seznámili i s méně populárními drogami, vybrali jsme jich pro vás několik do prvního článku z této série. Většinu z nich denně přijímáte v takzvaných mikrodávkách v jídle či pití. Je ale jasné, že čisté však mají mnohem silnější a prokazatelnější účinky.

Závěrem úvodu bych už jen snad zmínil, podle čeho se řadí drogy mezi tvrdé a lehké – je to podle poměrů účinků a následků. Když s sebou droga nese více pozitivních věcí než negativních, je považována za lehkou a v naprostém většině případů je tak i legální. Vybírali jsme takové, jejichž užívání nemá žádné nebo naprosto minimálně citelné následky.

 1. DMAE Dimethylaminoethanol

V čisté podobě se jedná o světle žlutou kapalinu. Tuto látku máme v menším množství obsaženou v našem mozku, nejčastěji a nejvíce se jí ale získává z masa mořských ryb. Nejen že je DMAE efektivní antioxidant, zároveň má pozitivní vliv na mnoho duševních funkcí a odbourává stres.

Mezi základní z nich patří například učení, schopnost zapamatování si věci, zároveň je ale pomáhá si ve správnou chvíli potřebné věci vybavit. Podle některých studií dokonce zrychluje přemýšlení. Mezi další prokázané účinky patří například zlepšení nálady či poruch spánku, stejně tak posiluje náš imunitní systém.

Důležité je však zároveň také upozornit na to, že tato látka nebo přípravky z ní vyrobené se nehodí pro těhotné ženy nebo epileptiky a doporučují se užívat při zvýšené fyzické či psychické námaze. V mnoha případech však lidé začnou užívat léky obsahující DMAE dlouhodobě, právě aby se zbavili dlouhodobých problémů. Před tím, než se však rozhodnete dlouhodobě užívat jakékoli léky, poraďte se, prosím, se svým lékařem.

Nejčastější způsob užití této drogy je v pilulkách. Lze však koupit i přímo čistý roztok a ten poté míchat s nápoji či jinak konzumovat. Ačkoli tato látka dříve byla registrovaným lékem, který byl pouze na lékařský předpis, a teprve poté se stala volně dostupnou, mějte prosím na paměti, že ne všem musí vyhovovat a vždy je lepší se poradit s odborníkem.

2. Guarana

Tato rostlina pochází z Jižní Ameriky a v poslední době se stává stále více populárnější. Jedná se o liánu, jejíž semena se většinou suší a následně drtí na prášek. Nejvíce se vyskytuje v Brazílii, kde ji lidé používají téměř jako „všelék“. V našich končinách se stala populární pro své účinky a absenci následků jejího užívání.

Mezi hlavní vlastnosti této zázračné rostliny patří detoxikace vašeho těla díky neskutečně velikému obsahu minerálů a vitamínů – například C, PP a B1 a 2. Při pravidelném užívání je prokázané téměř úplné vyčištění těla. Zároveň podporuje hubnutí, tlumí bolesti a dokonce podle Brazilců omlazuje. Nejvíce se ale využívá díky tomu, že dodává obrovské množství energie a zvyšuje koncentraci. Díky vysokému obsahu kvalitního kofeinu a jeho postupnému uvolňování je mnohem účinnější než káva nebo čaj. Jelikož uvolňuje kofein postupně, je účinnější, oddaluje potřebu spánku a zlepšuje koncentraci daleko spolehlivěji než kávové nápoje nebo tyčinky.

Užívá se většinou v prášku, často ale narazíte na tablety. Důležité je upozornit, že se poslední dobou stala možná až moc populární a proto se z ní rozběhl i veliký byznys, který na trh ne vždy přináší kvalitní zboží, jedná se zejména o tablety. Proto pokud se rozhodnete začít užívat tuto drogu, zjistěte si, jak má kvalitní guarana vypadat a od jakého dodavatele se dá i kvalitní rostlinný produkt zakoupit.

3. Rhodiola rosea

Další zázračná květina, tentokrát původem ze Sibiře. Hojně se využívá po celé Asii jako „všelék“, v Mongolsku se dokonce předepisuje na rakovinu a ono to kupodivu ve většině případů funguje. Rostlina se řadí do skupiny takzvaných adaptogenů.

Přesná definice, co je adaptogen zní: Termín adaptogen je pojem z alternativní medicíny, který označuje rostlinný produkt zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím, jako je zranění, úzkost nebo tělesná únava; zlepšují schopnost odolávat změněným podmínkám. “ – Wikipedie

Užívat se dá mnoha a mnoha způsoby, nejčastěji je podávána v čaji. Existuje dokonce ruské přísloví, které praví, že kdo bude pít čaj z Rhodioly, ten se dožije alespoň sta let. Lidé sahají k této rostlině v mnoha případech a s rozličnými problémy. Odbourává totiž stres a léčí deprese dokonce až tak, že se časem vysazují i antidepresiva. Jedná se o antioxidant, který navíc zlepšuje činnost srdečního svalu, má blahodárný vliv na srdeční rytmus a obranyschopnost. Mezi další efekty patří zvýšení mentálního a fyzického výkonu a často se nasazuje pro lepší regulaci cukru v krvi.


Jsem přesvědčen, že výše zmíněné látky nebo rostliny mohou mít jistě blahodárný vliv na mnoho segmentů našeho osobního nebo pracovního života, i tak je ale třeba velmi dobře zvážit jejich užívání. Ačkoli vybrané látky netvoří závislost, mnohem více nebezpečná je podle odborníků závislost psychická – tedy touha po onom vytouženém stavu bez fyzických příznaků. Lidé se neustále pokouší ulehčit si práci nebo si její vykonávání zpříjemnit a je nepopiratelné, že toto může být určitá alternativa řešení. Neustále větší procento lidí má zkušenosti s drogami, bohužel většinou s těmi postavenými mimo zákon, ač by se dalo diskutovat o tom, zda jsou některé ilegální oprávněně, zvláště pak takové, které v jiných částech světa rostou jako plevel nebo jako obyčejný keř.

Vždy prosím zvažte, zda je vhodné po droze sáhnout. Důležité a celkem zlomové je uvědomění si, že každý může mít pro užívání jakýchkoli drog svůj důvod. Někdo chce zvýšit svou efektivitu, či pracovat déle, někdo se potřebuje zbavit bolesti a jiný zase zapomenout. Nevím, jestli je dobře nebo špatně, že téměř jakékoli pocity se již v člověku dají vyvolat právě za pomoci těchto aktivních látek – drog – ať jsou již syntetické nebo přírodní.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center