fbpx

2 dubna

3 kroky od nápadu k podnikání

0  comments

Když se řekne „podnikatel“, asociace jsou různorodé. Mezi prvními by bylo možné zmínit firmu, obchod, majetek a mnohé jiné. Bohužel už ne tak často se vybaví nápad. A přitom je to právě nápad, co je jedním ze základních kamenů úspěchu každého podnikatele.

Tím dalším už je jen samotná cesta, která se u všech liší. Ač se to zdá podivné, ne každý podnikatel se potřebuje zaměřit například na marketing či shánění investorů. Někdo dokáže vyrobit veliké množství produktů s minimálními náklady a u jiného se zase výrobek či služba prodává téměř sama a nepotřebuje žádnou velkou propagaci, která je nutná, pokud se pokoušíte prodat něco, co produkuje více konkurenčních společností.

Když opomeneme všechny vznosné řeči a poučky o životě a úspěchu, jak se pak od nápadu dostat až k podnikání? Jedním slovem: začít. Avšak je jasné, že „začít podnikat“ je velmi abstraktní a neuchopitelný pojem.

#1 Všichni máme talent. Všichni něco umíme.

Člověk bez vloh jednoduše neexistuje. I schopnost navazovat mezilidské vztahy či organizovat je talent. Podle osvědčeného pravidla má člověk talent na to, co mu přináší radost a potěšení. Nemluvím teď o drogách či alkoholu, myslím prostou radost z činnosti. Kdo nerad píše naopak rád běhá, kreslí, a nebo si dělá ve věcech pořádek.

Vlohy samotné nestačí, pokud nejsou využívány. Každý člověk má vedle svých vrozených dispozic i něco, co dělá dobře, protože se to naučil a opakoval. Podnikání není jen o tom uplatnit svůj talent a vézt se na pozitivní vlně. Je to vlastně skloubení našich vrozených talentů, silných stránek a toho, co děláme dobře, ať už to děláme dobře z jakéhokoli důvodu. A samozřejmě nesmíme zapomenout na radost z toho, že člověk pracuje pro sebe sama a pro toho, koho chce a ne pro lidi, pro něž musí.

#2 Buďte si sami před sebou jistí.

Sebedůvěra je jedním z produktů opakování. I ten, kdo o sobě pochybuje, dělá spoustu věcí s naprostou samozřejmostí a bez obav. Může se jednat i o vcelku nebezpečnou činnost jako je například řízení auta. Proč i člověk v hlubokých depresích dojede na místo určení nebo si uvaří čaj, aniž by myslel na to, že se opaří nebo vybourá? Zřejmě protože už má činnost natolik zažitou, že ji dělá automaticky. A tam vzniká sebejistota, i když ji možná nevidíme. Snad se ještě hodí podotknout, že jednou z možností je i ta, že má depresivní člověk plnou hlavu jiných problémů než je taková malichernost jako opařená ruka.

Proč si nezkusit natrénovat předem, čemu se potom chceme věnovat? Není v lidských silách vždy působit sebejistě a vyrovnaně, zvláště když procházíme těžším obdobím, člověk by si měl být ale jistý sám před sebou. Mít možnost se spolehnout na sebe.

Nutno rovněž podotknout že když svůj nápad ozkoušíte ještě před založením firmy, ukáže se jeho životaschopnost.

#3 Nechte lásku přerůst ve vášeň.

Mezi láskou a vášní je několik rozdílů. Jedním z největších je ten, že vášeň bývá opětována. Vášeň přináší krátkodobé uspokojení, zatímco láska je cit, který ani sama lidská mysl nedokáže úplně popsat a spíše popisuje jednotlivé projevy.  Jinými slovy můžeme milovat hudbu, ale až teprve její poslech či aktivní tvorba muziky přináší pocit satisfakce.

Jak je již zmíněno v úvodu, podnikání není o kumulaci peněz a majetku. Člověka musí v první řadě bavit a v nejlepším případě podnikat pro činnost samotnou a ne jako prostředek k něčemu jinému. Samozřejmě si asi není možné užívat jednání s nepříjemným zákazníkem, avšak mít rád svou podnikatelskou činnost jako celek, to by měla být pro každého podnikatele povinnost.

Je ale pravdou, že není lepší rada než prostě začít. Nemůžeme si naplánovat, co nás čeká a nemine, dokud ani pořádně nevíme, s čím nebo kým se budeme potýkat. A čím dříve do něčeho vrhneme, tím dříve můžeme reagovat.


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center