fbpx

2 dubna

3 kroky, jak využít školních projektů pro vaši budoucí kariéru

0  comments

Máte ve vaší škole práce a projekty?

Musíte si vymyslet vlastní téma a nevíte si rady?

Každý student za svou kariéru ve školních lavicích musí zpracovat desítky různých prací, projektů, prezentací nebo akcí. Ale přemýšleli jste někdy, co se s těmi hodinami práce stane poté, co jste ohodnoceni? Ve většině případů skončí v koši a už dané projekty nikdy nepoužijete nebo je dokonce smažete. Nemyslíte, že je to škoda? Já si myslím, že ano.

Upozorňuji dopředu, že tento postup vám neurychlí práci na projektech, ba naopak. Tento článek vám dá jiný úhel pohledu na věci, které doposud vypadaly jako zbytečné. Pokusí se dát vaší práci hlubší smysl a využitelnost do budoucna. Zároveň se tato problematika týká spíše lidí ze středních škol a hlavně pak vysokoškolských studentů.

Související článek: Byl by dobrý nápad zavést školu na 9. hodinu ranní?

Najděte si téma, které vás baví

Nejjednodušší a zároveň nejtěžší krok, protože je ten první. První kroky jsou vždy nejtěžší a často se podle začátku odvíjí celá budoucí práce. Najít téma, které by nás zajímalo, nemusí být vždy snadné. Jsou obory, které nás vysloveně nebaví, a proto přemoci se a najít něco zajímavého může být velice obtížné. Víte, proč jsou oblasti, které nás nebaví a nezajímají? Ve většině případů je odpověď jednoduchá. Ani jsme se nesnažili najít si něco zajímavého, co by nás bavilo.

Nebaví vás matematika? Je to pravděpodobně proto, že toho o matematice moc nevíte, ale když tomu věnujete nějaký čas, pochopíte, že matematika je všude kolem nás a je velice zajímavá. To samé platí o chemii, fyzice, biologii nebo historii, ve všem se najde něco zajímavého, jen to chce trochu hledat.

Související článek: Čím víc je pro nás škola než naše skutečná hodnota?

Hledejte propojení do praxe

Nechcete, aby vaše práce končila nevyužitá v koši? Najděte jí smysl. Propojení školní práce s praxí se na první pohled zdá nereálný. Ale opak je pravdou. Představme si reálnou situaci. Studujete střední školu managementu. Jako semestrální práci máte možnost si vybrat téma, které se musí týkat lidských zdrojů ve firmě. Je to velmi aktuální téma, protože nezaměstnanost v České republice je velmi nízká a firmám neustále scházejí schopní lidé. Zároveň se řeší problém fluktuace zaměstnanců. Lidé už nechtějí celý život pracovat v jednom zaměstnání a často dlouho hledají to, co je opravdu baví.

Zde vzniká veliký problém pro firmy, protože musí neustále vynakládat prostředky na zaškolování nováčků, protože zkušení odchází. Právě jsem nastínil, jak by vaše téma mohlo vypadat. A co teď s tím? Není propojení už jasné? Teď už zbývá jen kontaktovat firmy s tím, že máte zpracovat semestrální práci na téma lidských zdrojů a že jste ochotni zdarma nastínit řešení reálných problémů, které mají.

Firmy skočí po takové nabídce, protože zaplatit již vystudovaného odborníka by stálo desítky tisíc korun. Není to najednou úplně jiná motivace pro práci? Dovedete si představit, že ze sebe vydáte maximum? Ano, reálně někomu můžete pomoci, ale tam to nekončí, každý dobrý personalista si člověka jako vy zapamatuje. Díky tomu si ve firmě vytvoříte dobrý kontakt, který může vést k budoucímu zaměstnání nebo výbornému doporučení.

Nevzdávejte se po prvním neúspěchu

Na papíře to vypadá poměrně snadno, že? V praxi to tak růžové není. Samozřejmě, že studenti, kteří už aktivně pracují, mají snazší cestu a mohou takto pomoci firmě, ve které sami pracují. A vám ostatním nemůžu zaručit, že první firma, kterou oslovíte, vám vyhoví. Může se stát, že vám vyhoví, ale s vaším řešením váš pošle pryč a ještě vám vynadá. Na to všechno musíte být připraveni. Ale pamatujete, jste studenti a teď je ten čas, kdy zkoušet co nejvíc nových věcí a neřešit příliš, jestli uspějete nebo ne.

Musíte počítat s tím, že budete narážet na problémy, které vás ve škole neučí a ani nebudou, proto využijte vašich profesorů, kteří vedou vaši práci, určitě vám pomohou. Zároveň počítejte s tím, že vám práce na vašem projektu zabere mnohem více času než vašim spolužákům, ale za cenu zkušeností, které získáte, a ty jsou k nezaplacení.

Tato metoda není snadná na použití. Dovolím si říct, že většina z vás to nikdy nezkusí. Ale i kdyby se na našel jediný student, který by tento proces dotáhl až do úplného konce, tak si řeknu, že tento článek byl k něčemu a někomu pomohl. Neváhejte mě kontaktovat, pokud máte jakékoli otázky. A napište mi do komentářů, pokud jste už nějaké školní práce použili v praxi a jak jste tím pomohli sobě a druhým.

Související článek: Důležité otázky a odpovědi současného školství


Tags


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Get in touch

Name*
Email*
Message
0 of 350
>

Privacy Preference Center