Pokud někdo touží po úspěchu, ať už v pracovním nebo v osobním životě měl by zaměřit svou pozornost správným směrem. Směrem, který nás posouvá vpřed, díky kterému pokračujme, dosahujeme cíle, překonáváme překážky nebo prostě zdoláváme výzvy. Od toho, jaký směr si zvolíme, jakou pozornost či postoj zaměříme k dané věci závisí přece naše výsledky. Od dětství až do dospívání neustále slýcháme: Buď nejlepší! Staň se nejlepším jaký umíš být! Staň se důvěryhodnou osobou! Ale co to pro nás znamená? Co pro nás den co den vytváří základ?
Ve světě, kde se neustále zvyšují standardy a vládne silná konkurence mezi jednotlivci bychom měli vědět jak ze sebe vydat maximum. To, že začneme něco dělat neznamená, že se hned musíme příliš zatěžovat. Důležité je přece naše rozhodnutí. To, zda dokážeme brát vše jako výzvu a hlavně si to užít a bavit se.
Dnes je už docela snadné stát se zaneprázdněným člověkem. Plánování a vyplnění si TO DO listu různými úlohami a aktivitami je rychlé a snadné, ale mnohem těžší je i jejich správné zhodnocení a výběr, aby měly smysl.
Rozhodni se, co chceš dělat, rozhodni se, co si za to ochoten dát, stanov si priority a pusť se do práce. – H.L. Hunt
Žít život podle správných priorit je jedním z nejlepších způsobů, jak se stát mnohem efektivnějším a produktivnějším. Dokázat co nejlépe využít čas a dosáhnout svých cílů menší námahou.
Priority představují to na čem nám skutečně záleží. Podle nich si organizujeme svůj čas a aktivity, nebo si vybíráme lidi s kterými se chceme setkat. V poznání, což je pro nás skutečné důležité a potřebné, nám usnadňuje cestu k cíli. Můžeme to nazvat i jakýmisi směrovkami, ukazující směr vedoucí k naplnění cílů. V konečném důsledku hlavní podstatou je, že si dokážeme zvolit směr, který nás vnitřně naplňuje. Určit si správný směr, dělat méně, být více užitečný a v některých případech se stát i silnějšími. To vše vyžaduje i pořádnou dávku disciplíny. A právě ta nás dokáže posouvat vpřed.
Zamyslete se jako trávíte svůj čas, jaké jsou vaše priority nebo jaké byly za poslední obdobě. Zamysleli jste se, zda jsou to opravdu ty, které uspokojují váš dosavadní život? Pokud ne pojďme se podívat, jak tuto situaci změnit co nejjednodušeji.
Spousta lidí dělá jednu z těchto chyb, když si určují priority:
1. nezamýšlel se nad určením priorit
Lidé často žijí svůj život a dělají práci, aniž by si vědomě stanovili jakékoliv priority. Myslí si, že tím co vykonávají dokáží ukázat své priority. Ty však nejsou vědomě nastaveny. V důsledku absence priorit žijí a vykonávají práci, kterou ani nechtějí.
2. Dělají si to příliš komplikované
Přestože si někdo dokáže stanovit priority, dělá to docela komplikovaným způsobem, ať už prostřednictvím různých čísel nebo písmen. Pokud od sebe vyžadujeme hodně, naplánujeme si příliš mnoho úkolů a v některých případech i s nerealistickými cíli. Důsledkem toho se nakonec stává, že i to co pro nás hrálo dost podstatnou roli se stane posterioritou. Což znamená, že na daných věcech nám přestane časem záležet a stanou se pro nás méně důležitými. Proto, je si třeba stanovit jen pár skutečně důležitých priorit.
3. Nežijí podle nich
Stanovit si priority je jedna věc, ale tou důležitější je, abychom podle nich i žili. Tím, že si je umíme napsat na papír nebo je máme uloženy někde v hlavě, neznamená nic. Umět žít a organizovat si podle nich svůj život, nám odhaluje, jak podstatné pro nás ve skutečnosti jsou.
Chcete-li žít podle vědomých priorit a vyhnout se výše zmíněným chybám, nabízím vám tři jednoduchá řešení:
1. Vědomé stanovení priorit
Udělejte si čas. Naplánujte si, který den to budete pravidelně provádět, abyste si určili co bude v průběhu následujícího týdne nebo měsíce pro vás opravdu důležité. Prostě si sedněte a popřemýšlíte co opravdu chcete. Kam vás to dokáže posunout, co můžete získat ať už v práci nebo v osobním životě. Položte si otázky: Co je pro mě nejdůležitější? Jaké cíle jsou nejdůležitější? Jak chci, aby můj život vypadal? Kdo je pro mě nejdůležitější? Uvažujte o nich. Jednoduše a stručně si zapište své hlavní priority. Buďte ztotožněni s tím kde jste teď, ale pamatujte, vědět kam směřujete a co chcete je důležitější. Jedině takto dokážete změnit směr vaší cesty.
2. Dbejte na to, aby byly jednoduché, ale zaměřené na dosažení cíle
Při stanovení svých priorit dbejte na to, aby byly jednoduché a aby vás neustále udržovaly zaměřené na cíl. Rozhodněte se jen pro 2-3 významné cíle, abyste se dokázali zaměřit pouze na ně. Vytvořte si různé strategie a akce prostřednictvím kterých jich i dosáhnete.
3. Žijte vaše priority
Udělejte si čas každé ráno, abyste si připomněli, které to vlastně jsou. Dejte si je do svého denního plánu. Každý den mějte rezervovaný čas jen pro ně. Jedině takto se vám dostanou pod kůži a naučíte se s nimi pracovat.
Osobně si myslím, že pouze prostřednictvím správného nastavení priorit si dokážete vyšperkovat své cíle.
Dnešní doba je opravdu skvělá. Nikdy Dříve neexistovalo tolik možností, jak dosáhnout svých cílů, které si stanovíme. Popravdě — je tu tolik dobrých věcí, že tím hlavním klíčem k úspěšnému životu je umění vybrat si z nich.